E&B nejen o odvážných stavbách či oceňované architektuře

|

Právě vychází listopadové číslo prestižního časopisu E&B, magazínu pro Estate a Business. I tentokrát nabízíme bližší pohled na nové developerské projekty nejen v České republice. Zdá se, že bychom se možná konečně mohli dočkat několika odvážných a mimořádných staveb.

Přidáme analýzu problémů spojených s novým stavebním zákonem nebo českého realitního trhu. Nahlédneme do kanceláří budoucnosti a zeptáme se odborníků, zda se dnes vyplatí refity kanceláří, jaké standardy firmy pro své kanceláře poptávají či jak prostřednictvím designu nalákat zaměstnance zpět z home office do práce.

Navštívíme oceňovaná architektonická díla nebo přehlídku inženýrského umění. Vydáme se na cestu objevování fascinující magie světla v architektuře a designu. Pozveme vás do nevšedního showroomu s dostupným designovým nábytkem a ohlédneme se za 26. ročníkem mezinárodního festivalu Designblok a dechberoucími instalacemi českých značek. Přidáme i pozvánku na inspirativní výstavy spojené s architekturou a designem, trochu vánoční inspirace či zajímavé knižní tipy.

Pojďte se tedy společně s námi nechat inspirovat a objevujte nové možnosti pro svůj byznys a životní styl v našem aktuálním vydání!

OBSAH

18 / Pět let cesty, která je cílem

Pavel Rydzyk, předseda představenstva společnosti YD Capital, se ve světě financí pohybuje více než patnáct let. Začínal jako poradce se specializací na investice ve velkých finančních společnostech, ale svět korporátu mu byl malý, proto se rozhodl založit vlastní finanční skupinu, která se zaměřuje na investice do nemovitostí, finanční poradenství nebo energetiku. Po pětileté existenci YD Capital se stal klíčovým pilířem strategie segment real estate. Zeptali jsme se proto na aktuální projekty, další plány nebo synergie mezi jednotlivými divizemi celé skupiny.

34 / Nejvyšší dům v Praze i malý Manhattan

Takové odvážné a mimořádné projekty plánuje v Praze Marcel Soural, předseda představenstva a majitel úspěšné developerské a investiční skupiny Trigema, která tvoří v duchu hesla Developer of Different. Její projekty jsou totiž charakteristické výjimečnou architekturou, chytrými technologiemi a udržitelností. A jaké jsou jeho další plány do budoucna? O tom se dozvíte více v našem exkluzivním rozhovoru pro Estate & Business.

38/ Zlepšení se opět odsouvá

Partner a společník advokátní kanceláře Aegis Law Vojtěch Faltus říká v našem rozhovoru, že díky problémům s digitalizací stavebního řízení dojde opět k dalšímu posunu zlepšení aktuálního stavu. Vrátí se podle něj papírové spisy, zřejmě se zruší stávající systémy digitální stavební správy a bude třeba vyvinout nové systémy. To zabere nějaký čas a bude to stát další peníze navíc. Podle jeho slov se musí začít opravdu od začátku. Nový stavební zákon a související legislativa byl sice krok správným směrem, ale krok odvážný – a je třeba vykročit ještě rázněji.

42 / Pomalé „znovunastartování“ realitního trhu

Markéty Cvrčkové, partnerky advokátní kanceláře Taylor Wessing Česká republika, jsme se zeptali nejen na to, jak vypadá současný realitní trh v Evropě či jaké lokální rozdíly existují. Řeč byla též o tom, čím je nyní specifická situace v Praze, v Berlíně a ve Vídni, tedy v hlavních městech, v nichž Taylor Wessing působí, nebo že velkým specifikem českého trhu v oblasti investic a transakcí obecně je pak téměř výhradní aktivita lokálních hráčů. Nový stavební zákon přinesl do stavebnictví nové pojmy a postupy, takže vzrostla potřeba klientů po poradenství právě v této oblasti.

46 / Konverze jako velká příležitost

Jak vypadá aktuálně pražský trh komerčních nemovitostí v Praze a v dalších českých městech nebo jak je na tom ve srovnání s tím zahraničním? Vyplatí se dnes vůbec refity kanceláří? A jaké standardy firmy pro své kanceláře poptávají? Nejen o těchto tématech jsme si povídali s Tewfikem Sabongui, ředitelem společnosti Colliers pro Českou republiku a Slovensko. Říká, že v konverzích starých budov vidí velké příležitosti, protože výstavba v Praze je aktuálně relativně nízká, proto rekonstrukce představují zajímavou alternativu.

64 / Absolutní urbanistické vize

Cenu Architekt roku 2024, kterou vypsala již po šestnácté společnost ABF, tentokrát získal za mimořádný přínos architektuře přední český architekt, urbanista a pedagog Roman Koucký. Čestné uznání poroty obdržel architekt a památkář, autor odborných publikací Karel Kuča. Udělena byla také cena Architekt obci 2024, kterou převzal městský architekt Kolína David Mateásko. Ocenění INTRO AWARD si odnesli autoři Štvanické lávky v Praze Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek.

68 / Baví mě přivádět na trh nové značky

Říká to v našem rozhovoru Petr Mudra, zakladatel a majitel společnosti Designový nábytek. Svoji firmu zakládal pro všechny, kteří mají stejně jako on rádi současný interiérový design, svému domovu chtějí určovat vlastní pravidla a cítit se v něm maximálně sami sebou. Na začátku jeho podnikatelské cesty byla chuť přinést na český trh kvalitní a cenově dostupný designový nábytek a doplňky světových trendů. Přečtěte si o tom, co nám prozradil o svých plánech nejen pro e-shop Designovynabytek.cz.

94 / Identita – příběh českého grafického designu

Obor, na který mohou být Češi právem hrdí už sto let, představuje až do 2. února 2025 hlavní podzimní výstava Musea Kampa Identita – příběh českého grafického designu, jež zároveň splácí dluh profesionálům i široké veřejnosti. Historicky poprvé reprezentuje české grafické univerzum v celé jeho šíři ve všech třech patrech Musea Kampa. Pozveme vás také na dobrodružnou cestu po stopách českého grafického designu, kterou nabízí snímek Identita: Film o českém grafickém designu.

Předchozí

Spojení, které rozzářilo Masaryčku

Začínají čtyři architektonické soutěže na proměnu Florence

Další