Red Pif jinde a jinak

|

Red Pif pokračuje jinak a na jiném místě. Osobité prostory v domě z 19.století na Starém Městě v klidné postranní ulici vystřídal pronajímatelný prostor v parteru kancelářského domu na jednom z nejrušnějších míst v Praze. Po celém obvodě prosklený univerzální skelet je sám o sobě osnovou, do které lze vložit kdykoli cokoli: tak je to ostatně míněno. Náš nový interiér je proto do určité míry instalací – pomíjivost je zde obsažena stejně záměrně jako bohatost, kontrastující se strohým rámcem stavby.

Text: Jakub Fišer, Marek Schneider, Aulík Fišer architekti

Foto: AI photography, archiv Aulík Fišer architekti

Hospoda má mít svou atmosféru, svou… scénografii. S ohledem na místo (a koncept) jsme chtěli, aby interiér měl něco z velkoměstského korza i z klasické hospody. Něco mezi Café Imperial a Selskou Jizbou – vždyť i šéfkuchař má rád kuchyni Rakousko-Uherska a první republiky – ve stylizované, fraktální podobě: protože taky je to Anděl, místo kde třeštění a cirkus života stále a každodenně probíhá.

Skladebná tektonika, jednoduché detaily, jednoduše opracované a skládané smrkové dřevo, které se postupně zbarvuje a patinuje. Princip výlohy jako jednoho velkého loga podniku. Atmosféru doplňují originální pro prostor přímo navržená svítidla od Ronyho Plesla a instalace Petra Písaříka.

Prostor má dvě patra a asi 150 míst. Chtěli jsme proto, aby při této velikosti již nabízel více nálad a situací: přízemí rovnou z ulice to je pracovní oběd, schůzky přes den a něco „na stojáka“ po cestě domů z práce. Patro je více intimní: večeře, posezení s přáteli… doplnili jsme koutek pro štamgasty, salonek. Vše se zároveň vzájemně prolíná, prostory přechází jeden do druhého a nejsou oddělené: podle nálady si každý může zvolit, kam si sednout či stoupnout…

***

AFARCH

Aulík Fišer architekti, s.r.o. je architektonická kancelář pracující dlouhodobě a záměrně v různých měřítkách při návrzích urbanistických struktur, budov i menších instalací a výstav. Většina realizovaných budov, převážně administrativních, je soustředěna v BB Centru v Praze – Michli. V tomto areálu jsou architekti AFA i autory objektů občanské vybavenosti – Sportovního centra Brumlovka (2007), Společenského centra (2009), Náměstí Brumlovka (2018) a školního Pavilonu Baarova (2018). Dalšími realizacemi kancelářských budov kromě areálu BB centra je budova Na Vítězné pláni (2009) nebo Prostupný kancelářský blok Palmovka v Libni (2019), který zahrnuje i konverzi památkově chráněné haly na restauraci a výstavní prostor. V roce 2021 byla podle návrhu AFA dokončena stavba multifunkčního projektu Bořislavka Centrum v Praze 6, nyní ve výstavbě je administrativní budova Roztyly Plaza (Praha 11).

Největším realizovaným obytným konceptem jsou Terasy Červený vrch v Praze 6 (2000), poslední dokončenou rezidenční stavbou je polyfunkční dům v Zenklově ulici (Praha 8, 2022). AFA navrhla řadu dalších obytných souborů v různých regionech České republiky (Brno, Jihlava).

Architekti kanceláře se cíleně věnují i navrhování zcela malých konceptů – rodinných domů (Myšlín 2009, Kunratice 2009, Dům u Berounky 2016, Vila Průhonice 2018), interiérů (vinotéka Red Pif, 2010, nyní nově Red Pif Anděl 2022) a výstav (Sakrální stavby v GJF – 2016, Adolf Born v Sovových mlýnech – 2017, Praha – Tokio 1920-2020 v GJF – 2021).

Předchozí

5.0 technologies j.s.a.

ČSOB

Další