Sběratelská edice pro toho, kdo se nebojí hranic možného

|

Zdroj: Moser

Designér a umělecký ředitel Moseru Jan Plecháč navazuje na svou odvážnou vizi budoucnosti značky představením Abyss Family. Limitovaná kolekce 33 produktů v lesklé a 99 v matné variantě byla představena v lednu na prestižním veletrhu Maison&Objet v Paříži.

Moser se na této významné události objevil po několikaleté pauze. Prezentoval zde novinku Abyss Family i předchozí díla Jana Plecháče, doplněná o ikonické produkty z nejvýznamnějších období sklárny. Prezentace Moseru včetně vystavených objektů zaznamenala v Paříži pozitivní ohlasy nejen z řad obchodních partnerů, ale také od architektů a interiérových designérů, které významně oslovila právě nově uvedená sběratelská edice.

Řemeslná výzva pro skláře i brusiče

Kolekce Abyss Family, tvořená dvěma vázami a mísou, patří k těm nejnáročnějším, které v karlovarské sklárně aktuálně vznikají. Sklář musí mít nejen řemeslný um a zkušenosti, ale také výjimečnou kapacitu plic a sílu v rukou. Ve sklárně tyto vázy a mísy svým dechem modeluje výhradně Vlastimil Habart, žák a nástupce sklářského mistra a nositele rytířského Řádu umění a literatury Zdeňka Drobného.

„Roztavená sklovina nabraná na píšťalu váží 23 kg, i s píšťalou je to celkem 30 kg. Největší pozor musím dát na to, aby dutina objektu byla u dna kulatá, ne špičatá a aby byla dostatečně silná,“ vysvětluje sklář Vlastimil Habart. Výroba je enormně náročná i pro brusiče – z dvacetikilogramového masivu vzniká zhruba osmikilogramová váza nebo mísa.

„Pro mě osobně je Abyss ztělesněním překonávání lidských možností a posouvání fyzikálních hranic při výrobě křišťálových objektů. Pro skláře i brusiče to byla velká výzva, jsem na ně hrdý, že to dokázali,“ dodává designér Jan Plecháč.

Inspirace vycházející z hlubin oceánu

Inspirací pro vázu Abyss a následnou rozšířenou limitovanou kolekci byly pocity spojené s volným potápěním. Kontrast mezi tlakem hlubiny a meditativní lehkostí, kterou potápění přináší, znázorňují brutalistní hrany a oblé jádro produktů. „Sklářský dech je tu onou bublinou, která se dere tmavým oceánem nahoru, ke světlu,“ říká Jan Plecháč.

Osmikilogramové monumenty spojuje mistrovské řemeslo i niterné pocity těch, kdo mají odvahu jít na hranici možného. Abyss Family má tradiční moserovskou barvu akvamarín, která doposud nebyla zpracována v takových masivech. Barva je tak mnohem tmavší než u ostatních křišťálových výrobků.

Variabilita v lesklé i matné úpravě

Původní váza Abyss byla vytvořena pouze v matné variantě. Nově je kolekce k dispozici i v lesklé verzi. „Jsem velký příznivec matu, ale čím déle jsem v Moseru, tím víc propadám lesklému křišťálu, který má krásnou optiku,“ vysvětluje Jan Plecháč.

Každý zákazník, který se pro Abyss rozhodl, má možnost vybrat si limitní číslo 1 až 99 (matná verze) nebo 1 až 33 (lesklá verze), pokud je ještě k dispozici. Zároveň se mu také otevírá možnost přijet se podívat přímo do sklárny, jak tato jedinečná a extrémně náročná díla vznikají.

Redakce

Předchozí

Pokračování strategického partnerství