Je to HRA!

|

Hra je pro život i uměleckou tvorbu nepostradatelná. Umožňuje zkoušet, chybovat, osvojovat si dovednosti, posunout se z místa a učinit objevy. Je svobodná, přináší radost, potěšení i úlevu. Pohlcuje, mění vnímání času, pomáhá překonat vlastní limity a najít východiska. Galerie Benedikta Rejta prezentuje hru v umění a vytváří kreativní hřiště pro děti a dospělé, ve kterém můžete zažít galerii jinak.

Text: Redakce

Foto: Johana Němečková

Výstava HRA, která potrvá do 3. listopadu 2024, vychází ze sbírek lounské Galerie Benedikta Rejta a doplňuje je o site-specific instalace současných tvůrců a tvůrkyň vzniklých na míru prostoru galerie. Kurátorka výstavy Kamila S. Huptychová přináší ukázku rozličných způsobů a podob, jakých hra může nabývat a představuje čím může být tvorba vybraných umělců a umělkyň inspirativní pro dnešek.

Architekt výstavy Dominik Lang na celém patře galerie vybudoval interaktivní instalaci pro hru a galerijní edukaci umožňující trávit čas v galerii jinak, než býváme zvyklí – můžete se zde hýbat, na vše sahat, smát se i odpočívat. Hřiště expanduje i mimo budovu galerie a propojuje interiér s exteriérem prostřednictvím velkoformátové malby s venkovním mobiliářem.

Galerie jako kreativní hřiště

Dřevěný rošt pokryje spontánní malba Roela van der Lindena a Juliuse Reichela. Proměňuje veřejný prostor v centru Loun a zve k trávení volného času i mimo otevírací dobu galerie. Interaktivní instalace navržená Dominikem Langem umožňuje trávit čas v galerii jinak, než jsme zvyklí – můžete se zde hýbat, na vše sahat, hrát si, nahlas mluvit, smát se i odpočívat. Prostor pro hru zde zabírá hlavní a největší patro galerie. Součástí hřiště Dominika Langa je interaktivní modulární hračka Odlyšák Karolíny Kopřivové.

Sestupem do nižších pater galerie se otevírá prostor pro zkoumání a objevování hry v umění. Site-specific instalace od Petra Nikla, Terezy Bartůňkové a Jana Buriana doplňují díla z místního depozitáře. Ze sbírek galerie tak můžete vidět malbu Zdeňka Sýkory, Emila Filly a Jindřicha Štýrského, kresbu Olgy Karlíkové, grafiku Běly Kovářové, litou kresbu Jitky Válové a mnohé další.

Na místo vyčerpávající manifestace hry a hravosti v umění vytváří galerie kreativní hřiště. Přináší ukázku rozličných způsobů a podob, jakých hra může nabývat a čím může být tvorba vybraných umělců a umělkyň inspirativní pro dnešek.

„Bylo pro mě důležité vytvořit místo, kde bude možné si svobodně hrát, ale současně se i něco dozvídat o umění a učit se. Ve výstavě proto naleznete vedle současných příspěvků i vzácná díla ze sbírky Galerie Benedikta Rejta. Interaktivní prvky v prostoru herny navržené Dominikem Langem se jimi nadto inspirují. Aktualizují tak a znovu připomínají tvorbu těchto významných tvůrců a tvůrkyň,“ říká kurátorka výstavy Kamila S. Huptychová.

Iniciační a ozdravná síla umění

Výstava je součástí trilogie KRÁSA (2023) – HRA (2024) – DUŠE (2025), ve které Galerie Benedikta Rejta dlouhodobě obrací pozornost na iniciační a ozdravnou sílu umění a na vztah umění a duševní pohody. Schopnost dialogu, komunikace, tolerance, kreativity a adaptace na změnu jsou totiž v otázce pozitivního vlivu umění na náš wellbeing klíčovými tématy.

Galerie pokračuje ve spolupráci s vědci a vědkyněmi z Národního ústavu duševního zdraví, jejichž analýzu významu hry a interaktivní ukázky her a iluzí ve výstavě objevíte. Texty NUDZ, které odhalují význam hry, si mohou návštěvníci přečíst a poslechnout přímo ve výstavě nebo na You Tube.

Podstatou každé hry je svobodné rozhodnutí hru hrát. Jinak přestává být hrou a stává se povinností. Je tedy jen na vás, jestli hru budete chtít s Galerií Benedikta Rejta hrát, nebo ne.

Je to hra.

Předchozí

Ladná choreografie skla a sportu

Kombinace křehkosti, punku a obdivu k silným ženám

Další