Hlavní letní výstavou Musea Kampa bude až do 8. září 2024 výběr ze sbírky Vladimíra Železného. Pod názvem HUSA NA KAMPĚ – sběratel Vladimír Železný budou ve dvou patrech muzea k vidění špičková díla české moderny, od takových osobností, jako jsou Emil Filla, Josef Čapek, Jan Zrzavý, Jindřich Štyrský, Toyen, Josef Šíma či Karel Černý.
Text: Redakce
Foto: Martin Šimral, Jan Rasch
Radikální proměna českého umění
Prezentovaný výběr, jehož autorem je sám Vladimír Železný, mapuje radikální proměnu českého umění za pětašedesát let, tedy v podstatě během jednoho lidského života. Podtitul výstavy proto zní Proměna českého moderního umění během života jedné generace 1901–1966. Klíčem k expozici je jedna z nejnovějších akvizic Galerie Zlatá husa, která Železného sbírku spravuje, loni získaný obraz Splynutí duší od Maxe Švabinského.
Budeme-li hledat jedno konkrétní dílo, kterým začíná české moderní umění, je Splynutí duší jedním z nejvhodnějších kandidátů na tento titul. V roce 1901, kdy Švabinský obraz dokončil, mu bylo dvacet sedm let. Zemřel v únoru 1962, tedy v době, kdy již Mikuláš Medek maloval svá informelní plátna. A právě výjimečnou kolekcí jeho obrazů z padesátých a šedesátých let expozice vrcholí.
Mimořádně šťastné setkání
„Je pro nás velkou ctí, že nám Museum Kampa nabídlo své výstavní sály ve významném roce, kdy Galerie Zlatá husa slaví pětadvacáté narozeniny,“ říká Vladimír Železný a pokračuje: „„Obrazy sbírám od devadesátých let. Podařilo se nám soustředit kolekci, která má charakter nejenom uloženého kulturního dědictví, ale také něco vypovídá o vývoji české výtvarné kultury od roku 1900 do roku 1970.“
Soukromé sběratelství je nedílnou součástí příběhu Musea Kampa. „V pojetí Medy
Mládkové nešlo jen o ušlechtilého koníčka, ale o způsob, jak přispět k propagaci českého umění ve světě a k etablování hodnot, které přetrvají. Žádná z novodobých českých sbírek se svým významem nemůže rovnat sbírce Vladimíra Železného,“ konstatuje ředitel Musea Kampa Jan Smetana a dodává: „Výstava Husa na Kampě se koná současně s výstavou nových obrazů Vojtěcha Kovaříka. Myslím, že je to mimořádně šťastné setkání, neboť jeden z nejúspěšnějších mladých českých umělců se tak ocitá v nepřímém dialogu s největšími osobnostmi české moderny.“
Galerie Zlatá husa slaví 25. narozeniny
Vladimír Železný v roce 1994 založil TV Nova, která se pod jeho vedením stala nejsledovanější televizí v České republice. Post ředitele televize zastával do jara 2003. V letech 2002–2004 byl senátorem za okres Znojmo, následujících pět let působil jako poslanec v europarlamentu v Bruselu. Dnes žije střídavě v Praze a v Mikulově.
Sběratelství umění se Vladimír Železný systematicky věnuje od devadesátých let a jeho sběratelské aktivity na přelomu milénia byly pro český trh s uměním formativní. Byl mimo jiné prvním novodobým sběratelem, který se svým zájmem o umění netajil a díla ze své sbírky prezentoval veřejně.
Významným počinem na tomto poli byla zejména výstava Šedesátá v Domě umění města Brna na podzim 2004, která představila reprezentativní kolekci umění šedesátých let, již během předchozích deseti let vybudoval. Na umění šedesátých let byla zaměřena i přehlídka Příliš mnoho zubů, která se v Museu Kampa konala v roce 2017.
Galerie Zlatá husa, která Železného sbírku opatruje, funguje od roku 1999. Sbírka dnes čítá na 1500 obrazů, soch, asambláží a prací na papíře. Na výstavě je mimo jiné prezentováno několik významných akvizic galerie z posledních pěti let. Patří sem nejen úvodní obrazy Maxe Švabinského a Mikuláše Medka, ale například též díla Bedřicha Piskače, Karla Černého či Květy Válové.