Novela stavebního zákona řeší problémy úředníků, ne stavebníků

|

Vládou schválená novela umožňující využívat souběžně nové i původní systémy stavebního řízení řeší pouze problémy stavebních úřadů, nikoli však stavebníků.

Kabinet tak rozhodl v rozporu s doporučením České komory autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě (ČKAIT) a dalších profesních uskupení. Podle ministra dopravy a donedávna dočasně jmenovaného koordinátora vývoje stavebního řízení Martina Kupky (ODS) se bude na Portálu stavebníka dál pracovat.

Komora už dříve žádala, aby stavebníci nemuseli prostřednictvím portálu nahrávat projektovou dokumentaci do centrální evidence. Podle návrhu zákona přes systém spuštěný 1. července sice nebude nutné podávat žádosti, dokumentaci v něm však žadatelé budou muset ukládat i nadále.

Kupka spolu s ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem (za STAN) ve středu po jednání vlády uvedli, že současné systémy se nebudou dále vyvíjet a že se na digitalizované stavební řízení vypíše nová zakázka. Důvodem podle nich je, že systémy v některých případech neplnily funkce stavebního zákona – a že samotné zadání zakázky na jejich zhotovení se uskutečnilo v rozporu se zákonem.

Tímto zdůvodněním systémy neopravovat si ale podle komory vláda protiřečí, když stavebníky nutí Portál stavebníka dál využívat. Podle návrhu novely totiž má ve stavebním zákoně zůstat, že stavebník či projektant musí vložit dokumentaci přes tento portál. Už by ale žádost přes portál nemusel podávat a do dokumentace odevzdané listinou formou by pak jen vložil odkaz na umístění v portálu.

„Na straně druhé táž vláda zakazuje stavebníkům používat před 1. červencem fungující digitální způsob podání datovými schránkami či jiným elektronickým nástrojem a nutí stavebníky, aby výhradně používali pouze problematicky fungující Portál stavebníka a centrální úložiště dokumentací, které navíc nehodlá rozvíjet a opravovat, a to nejméně dalších 32 až 38 měsíců,“ sdělil dnes ČKAIT.

Komora přitom podle tiskové zprávy na některé problémy s portálem stavebníka upozorňovala již dříve. Například nahrávání projektové dokumentace na centrální úložiště podle ní někdy není možné a část dokumentace se ztrácí. Někteří stavebníci pak nemohou nahrát upravenou verzi dřívější dokumentace. Komplikací ale je také možnost přihlásit se do portálu pouze přes identitu občana, protože systém není propojen s databází autorizovaných osob.

„Přesto je nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek přesvědčen, že Portál stavebníka je plně prostupný a elektronické úložiště funkční,“ dodala dnes komora.

Kupka uznal, že je Portál stavebníka v některých funkcích nejistý. „Ještě některé funkce nemá, bohužel toto v systému přetrvává – a není tak zcela jisté kam v jakém čase žádost propadne. Tohle musí fungovat a (náměstek člena vlády na ministerstvu pro místní rozvoj) Karel Trpkoš se svým týmem garantuje, že toto v časovém souběhu s legislativní úpravou nastane,“ řekl dnes Kupka novinářům. Na systému se tak podle něj bude muset další zhruba měsíc a půl dál pracovat.

S digitalizovanými systémy stavebního řízení mají stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění 1. července. Bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dříve uváděl, že systémy zpraví, nakonec byl ale začátkem září premiérem Petrem Fialou (ODS) odvolán. Piráti poté opustili vládu. Nové systémy by měly být dodány jednotně, nikoliv po částech a hotové by měly být do roku 2028.

Text ČTK, foto archiv redakce

Předchozí

Na Průmyslový palác se vrací obnovená hodinová věž