Třísetletá tradice výroby ve spojení s nejmodernějšími inovacemi
Synonymum pro spojení elegance a odolnosti, to představuje značka Preciosa Lighting, která přináší na paluby nejluxusnějších jachet světa český křišťál. Sklářská společnost patří mezi přední světové dodavatele osvětlení na míru pro luxusní jachty a výletní lodě.
Text: Redakce
Foto: Presiosa Lighting
Mezi křehkostí křišťálu a nespoutaností oceánů
V rámci svého programu Maritime vytváří Preciosa Lighting kontrast mezi křehkostí křišťálu a nespoutaností oceánů a spojuje třistaletou tradici výroby s nejmodernějšími inovacemi. V Křišťálovém údolí pod rukama zkušených mistrů sklářů vzniká jedinečné osvětlení schopné odolat těm nejnáročnějším námořním podmínkám a zároveň umocňovat zážitek z plavby.
Za posledních třináct let, kdy se Preciosa tomuto segmentu věnuje, zrealizovala více než 100 zakázkových projektů. Ty největší se pohybují v řádech několika desítek milionů korun. Z celkového objemu tržeb Preciosa Lighting si program Maritime ukrojil zhruba 10 % a kromě období covidu pokračuje jeho kontinuální růst.
Díla, která posouvají hranice designu a technologie
Světelné objekty pro lodě a jachty se vymykají nejen svým designem, ale i technickým a konstrukčním řešením. Díky inovativnímu výzkumu a vývoji je Preciosa Lighting schopna překonat technické výzvy a zaručit bezpečnost a estetiku osvětlení i v těch nejnáročnějších námořních podmínkách. Firma se může pochlubit specializovaným oddělením výzkumu a vývoje, které společně s designéry spolupracuje na každém kroku projektu. Tým má k dispozici moderní laboratoře, kde je možné simulovat extrémní podmínky na moři, jako jsou zvýšená vlhkost, slané prostředí či vysoké teploty.
Každý komponent svítidla je v laboratořích podroben pečlivému zkoumání z hlediska odolnosti a spolehlivosti. Zátěžový test materiálů je součástí čtyřstupňového testovacího protokolu, kterým procházejí všechna svítidla před svým naloděním na palubu. Součástí protokolu je dále test mechanické simulace, analyzující odolnost produktu pomocí počítačového softwaru, test vibrací, ověřující kvalitu konstrukce, a jako poslední řadě probíhá mořská zkouška, která má za cíl potvrdit, že svítidlo dokáže překonávat náročné cesty na neklidném moři.
„Naše vlastní výrobní a výzkumné laboratoře nám umožňují tvořit skutečně unikátní díla, která nejen splňují nejpřísnější normy a odolnosti pro náročné námořní prostředí, ale zároveň posouvají hranice designu a technologie, “ říká Michal Dvořák, vedoucí Maritime programu společnosti Preciosa.
Osvětlení pro paláce na moři
Každý projekt začíná úzkou spoluprací s klientem. „Důležité je plně porozumět jedinečnému stylu klienta i specifickým požadavkům daného prostoru, kde má být svítidlo umístěné. Vzájemná spolupráce od první ideje až po finální instalaci zaručuje, že každé svítidlo nese osobitý otisk klienta,“ doplňuje Michal Dvořák.
Preciosa spolupracovala s mnoha renomovanými designovými studii a rozzářila tak exkluzivní zámořské lodě jako například Regent Seven Seas Grandeur a Splendor, Disney Wish či privátní jachty Luminance, Sparta nebo Kensho Yacht. Pro tu vytvářela ve spolupráci se studiem Jouin Manku celkem 66 ručně foukaných svítidel podtrhujících výjimečnost interiéru. Tato 75metrová jachta získala cenu BOAT International Design & Innovation Awards v kategorii Best Interior Design.
Další pozoruhodné dílo vzniklo pro jachtu AMOA, kde specialisté Preciosy společně s americkým designérem Danny Lanem vytvořili dvě osm metrů vysoké skleněné skulptury, z nichž každá vážila téměř tři tuny. Skulptury, složené z 2700 kusů skleněných, různě vyřezaných desek, naskládaných na sobě, vyprávějí příběh o křehkosti i síle. Celý projekt představoval výzvu nejen z hlediska designu, ale i z pohledu konstrukční stability.