Mezi realitou a snovými světy

|

Zdroj: Bold Gallery

Nová výstava v Bold Gallery představí malíře ze čtyř evropských zemí

Bold Gallery uvádí kolektivní výstavu šesti vybraných umělkyň a umělců z Belgie, Maďarska, Rakouska a Slovenska. Jejich společným rysem je figurativní malba s nádechem surreálna a také fakt, že všichni vystavují v Česku zřídka, nebo dokonce poprvé.

Kurátorem je výtvarný kritik, spisovatel a editor uměleckých textů Michal Stolárik. Výstavu s názvem What If I Hypnotize You? bude možné v pražské Bold Gallery navštívit do 1. března 2025.

Představte si, že stojíte na prahu skutečnosti, kde se hranice vnímání rozostřují a podněcují naši obrazotvornost. Právě tato mez, kde se potkává bizarně snové s realitou, se stává ústředním tématem pro novou mezinárodní skupinovou výstavu What If I Hypnotize You? v pražské Bold Gallery.

„Tvorba šestice vybraných umělců odráží směr, kterým se profiluje i naše galerie. Sdílíme s nimi náklonnost k surrealismu a práci s figurou a mytologií,“ uvádí Oldřich Hejtmánek, zakladatel a spolumajitel Bold Gallery.

Výstava seznámí návštěvníky s nejnovějšími díly šesti současných malířek a malířů (Arang Choi, Aisha Christison, Áron Lőrincz, Gábor Pintér, Rastislav Podhorský a Titania Seidl) žijících v Belgii, Maďarsku, Rakousku a na Slovensku. A vlastně i s autory samotnými – většina totiž vystavuje v Česku poprvé (s výjimkou Gábora Pintéra, jenž v roce 2021 absolvoval rezidenční pobyt v olomoucké Telegraph Gallery, a Titanie Seidl, která loni vystavovala v Berlínským modelu).

„Byť se v naší zemi jedná o poměrně neznámá jména, každý z nich má na svém kontě již řadu výstav i mimo evropský kontinent a jejich díla jsou zastoupená v mnoha soukromých sbírkách,“ dodává Oldřich Hejtmánek.

Vizuální metronom

Selekce obrazů se zaměřuje na figurální polohy malby čerpající z reality, jež se však prolíná s nečekanými odklony od logiky vytrhávajícími diváka z přítomného okamžiku. Místy bizarně snové, jindy téměř s určitostí skutečné situace tak fungují jako vizuální metronom.

„Autorky a autoři nahrazují tradiční dějovou linku mystifikacemi, fantaziemi, automatismem a cíleným překrucováním. Výsledkem je komplexní vizuálně-narativní svět, který kombinuje intimní prožívání s univerzálními tématy, přičemž se stáváme svědky opuštění racionálna ve prospěch intuitivních, emocionálních či iracionálních postupů,“ popisuje kurátor Michal Stolárik.

Například Aisha Christison (*1989) se zabývá psychoanalýzou a vytváří pomyslné portréty lidské psychiky. Oproti tomu Arang Choi (*1992) čerpá inspiraci pro své olejomalby z botaniky a zvířecí říše, přičemž se zaměřuje na zvláštní a vzácné přírodní druhy stírající hranice mezi realitou a fantazií. Akrylové malby Árona Lőrincze (*1985) zase nabízí příběh autoportrétního piráta, který se vzdává tradičních společenských omezení a norem a vydává se do barevné džungle představující alegorii velkoměsta.

Díla Gábora Pintéra (*1983) působí jako malířské koláže spojené dominantním dvoubarevným akcentem. Olejomalby přechází od realistických k expresivním a stylizovaným zobrazením. Postavy Rastislava Podhorského (*1990) se nachází v jednoduchých, ale zároveň znepokojivých či absurdních situacích zpochybňujících realitu. Titania Seidl (*1988) vychází v malbě z osobních zkušeností a poznatků. Ve svých dílech cituje historické předobrazy, které propojuje s útržky z digitálních a fyzických zdrojů či s fragmenty svého vlastního života.

Vstupem do galerie se návštěvníci jednou nohou ocitnou ve fantaskním světě, kde nic není takové, jak se na první pohled jeví. Kde se realita rozkládá na fragmenty, aby se následně spojily do nových, nečekaných souvislostí. Výstava What If I Hypnotize You? je k vidění v pražské Bold Gallery až do 1. března 2025. Vstup je zdarma.

Soňa Hanušová

Předchozí

Sběratelská edice pro toho, kdo se nebojí hranic možného

Design inspiruje k návratu do kanceláří

Další