Stavebnictví na houpačce

|

Výroba ve stavebnictví podle dat ČSÚ sice v říjnu mírně vzrostla, avšak poslední měsíce jsou tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být snad ani řeč. V říjnu se produkce tohoto odvětví zvýšila meziměsíčně o 1,8 %, meziročně o rovné 1 %. Prozatím výsledky vyznívají ve prospěch stabilizace, avšak problémy na poptávkové straně budou spíše toto odvětví tlačit do defenzívy.

Šanci má stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl konečně začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. V privátní sféře se pozornost bude zaměřovat na rekonstrukce orientované na snižování energetické náročnosti budov. Úlevu by stavebnictví mohlo přinést i zlevnění některých stavebních materiálů v důsledku slabé poptávky i cenově výhodnějších surovin.

Zcela jasná je naproti tomu situace v bytové výstavbě, která prochází rychlým útlumem. Počty nově stavěných bytů každým měsícem rychle klesají s tím, jak investoři přehodnocují své záměry s ohledem na všeobecnou ekonomickou situaci.

V říjnu se tak začalo stavět o téměř 28 % bytů méně než loni, a to především v důsledku výrazného omezování výstavby v Praze. Vysoká inflace podkopávající kupní sílu obyvatel spolu s drahými a méně dostupnými hypotékami směřují realitní trh do útlumu a developeři proto už na konci jara začali své projekty omezovat.

Z pohledu nových bytů se tak bude dál krátit nabídky, zatímco secondhandových bytů bude na trhu přibývat. Realitní trh se tak ještě více fragmentuje.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Předchozí

Nemovitosti v Chorvatsku lákají české investory

Je tady! Nová kolekce POP

Další