Nová centra se otevírají i v regionech
Ještě na začátku pandemie to vypadalo, že mnohá coworkingová centra nebo sdílené kanceláře, jejichž filozofie je postavena na setkávání, osobní komunikaci a spolupráci, nemohou opatření spojená s pandemií covid-19 přežít. Jak ale dokládá analýza společnosti JLL, s ústupem protipandemických opatření pocítila většina provozovatelů coworkingových i servisovaných kanceláří novou vlnu zájmu a rok 2023 tento zájem potvrzuje.
Text: Redakce
Foto: Archiv JLL
Grafy: JLL
Ve vybraných případech loni poptávka dokonce předčila předcovidové období. I díky tomu se letos a v příštím roce rozroste nabídka flexibilních kanceláří, která aktuálně činí přes 133 tisíc m². Expanze se navíc kromě Prahy a Brna dotýká i dalších měst.
Stabilizace a další růst segmentu
Podle nejvýznamnějších hráčů na trhu flexibilních kanceláří je vidět stabilizace a postupný růst tohoto segmentu. Mezi klienty se objevují nové firmy. Nezřídka jde o větší korporace, které jsou s ohledem na délku nájmu i velikost pronajímaných ploch pro řadu operátorů důležitým zdrojem příjmů.
Návrat, respektive příchod větších firem do coworkingů pro většinu provozovatelů těchto prostor znamená i větší diverzifikaci členské základny. Podíl korporátních klientů (firem s více než 500 zaměstnanci) se u jednotlivých operátorů liší. Například IWG, provozující centra Spaces nebo WeWork, potvrzuje, že se velké nadnárodní koncerny na pronájmech nyní podílejí 60 až 75 %.
„Jiní operátoři jako Impact Hub nebo WorkLounge svůj byznys nadále staví na menších a středních firmách, mnohdy i na jednotlivcích a freelancerech. Tato skupina může často tvořit až 90 % členů. A vyžaduje skutečnou flexibilitu nájemních podmínek,“ uvádí konzultantka poradenství a průzkumu trhu v JLL Kamila Breen.
Jednomístné kanceláře a technologické inovace
Všichni největší hráči se shodují, že jejich klienti a uživatelé přišli i na základě lockdownu a pandemických opatření s novými požadavky. Pokud byly v oblibě uzavřené kanceláře ještě před první vlnou na jaře 2020, nyní poptávka po nich strmě vzrostla. Zároveň je zcela novým trendem pronájem jednomístných kanceláří, což překvapivě platí i pro zmíněné korporace.
Další shoda panuje ohledně technologických inovací. Provozovatelé investují do ještě komfortnějšího rezervačního systému, videokonferenčních zařízení a dalších samoobslužných procesů. Veškerá vylepšení směřují k ještě větší flexibilitě z hlediska provozu i nájemního vztahu mezi operátorem a klientem.
„Zákazníci vyžadují co nejméně metrů, co nejkratší pronájmy a co nejméně závazků. Také kratší doba na nastěhování do flexi center, a tudíž i kratší doba na rozhodnutí hraje velkou roli při výběru nových kanceláří. V tom mají flexibilní prostory oproti klasické formě pronájmu kanceláří stále velkou výhodu,“ shrnuje Silvie Dudychová, konzultantka z oddělení kancelářských pronájmů JLL.
Rostoucí zájem o flexibilní pracovní prostory
Většina flexibilních center se nachází v Praze, celkem 76 o celkové ploše 103 300 m². Druhým nejdůležitějším coworkingovým střediskem je Brno s 12 centry a plochou 11 500 m². Mezi větší města nabízející síť flexibilních prostor patří i Plzeň s šesti centry a plochou 1 900 m².
Důkazem neutuchajícího zájmu o flexibilní pracovní prostory jsou i nedávno otevřená centra provozovaná developery. Společnost CTP své coworkingové centrum Clubco (3 700 m²) otevřela v průběhu pandemie v brněnském byznys centru Vlněna a loni prostory dokonce o 2 000 m² rozšířila.
Passerinvest provozuje od listopadu 2021 flexibilní prostory pod názvem FLEKSI o celkové ploše 3 300 m² v rámci svého komplexu Brumlovka a svůj koncept rozšiřuje. Letos v únoru zde otevřel další prostory, a to v budově Beta (2 900 m²), své třetí centrum pak představil v květnu (3 800 m²). Celkem tak na Brumlovce poskytuje přes 10 tisíc m² flexibilních prostor, další prostory pak dokončuje v budově Filadelfie.
Rozšíření nebo otevření flexibilních center letos plánují i další operátoři. Například společnost Scott Weber Workspace otevře dvě centra – v budově The Park v Praze (2 500 m²) a v nově dokončené budově Port7 rovněž v Praze (4 400 m²). Přeměnou plzeňského brownfieldu na technologický park TechTower otevřel v únoru další flexibilní prostor o velikosti 2 500 m².
Naopak společnost HB Reavis oznámila koncem února uzavření svých dvou pražských flexibilních center HubHub v ulici Na Příkopě a v Paláci ARA. Na konci května tak ukončila svou činnost v České republice.