Staví se stále méně

|

Počet stavebních povolení je nejnižší za sedm let. Trh drží rekonstrukce, nový program může pomoci

Počet vydaných stavebních povolení na domy určené k bydlení v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o čtvrtinu, vydalo se nejméně stavebních povolení od roku 2016. Trh drží rekonstrukce, jejich objem je v letošním roce srovnatelný s rokem předchozím. Velká část míří, i v souladu s programy státní podpory, na energetické úspory. Nový státní program „Oprav dům po babičce“ může rekonstrukční trh zaměřený na úspory energií ještě více rozhýbat.

V 1. čtvrtletí letošního roku vydaly úřady 6368 stavebních povolení na výstavbu bytových budov. Meziročně je to o 24 procent méně, zároveň to představuje nejnižší číslo od 1. čtvrtletí 2016. Výstavba bytů a rodinných domů tak v letošním roce propadne, pokles trhu sníží především projekty zahájené již v minulých letech. Domácnosti od nové výstavby odrazují především drahé hypotéky a vysoká inflace, developeři kromě vysokých úrokových sazeb bojují i se zhoršeným přístupem k financování.

K poklesu naopak nedochází u rekonstrukcí. Počet stavebních povolení na změny povolených staveb (bytových i nebytových) dosáhl 6794, to je na stejné úrovni jako o rok dříve. Rostoucí zájem o rekonstrukce potvrzuje především orientační hodnota těchto stavebních povolení. Zatímco u nové bytové výstavby klesla orientační hodnota stavebních povolení o 13 % na 42 miliard korun, hodnota změny dokončených staveb (bytových i nebytových) roste o třetinu na 47 miliard korun.

Jedním z hlavních důvodů rekonstrukcí je přitom nižší spotřeba energií. „Ke snížení nákladů na bydlení výrazně pomáhají rekonstrukce vedoucí k nižší spotřebě energií. Nejoblíbenějšími způsoby snížení nákladů na energie je budování fotovoltaických panelů, zateplení nebo výměna oken,“ říká Corporate Affairs Director společnosti VELUX Ondřej Boreš.

„Hlavní brzdou rozvoje bytového fondu v České republice jsou v současnosti drahé hypotéky a vysoká inflace. Ty vedou k tomu, že řada domácností odkládá nákup nového či rekonstrukci stávajícího bydlení. Český bytový fond proto stále zůstává zastaralý, což kromě vyšších výdajů na provoz často znamená i zdravotní rizika např. kvůli nedostatečnému vytápění, chlazení či velké vlhkosti v domácnostech,“ dodává Ondřej Boreš.

Podpořit rekonstrukce starších budov může od září nový dotační program Oprav dům po babičce. V tomto programu chce stát na rekonstrukce starých budov nabízet dotaci až milion korun, stát chce takto rozdělit mezi žadatele 40 miliard Kč. Cílem programu je snížit energetickou náročnost starších budov pomocí zateplení, nových oken nebo třeba instalací solárních panelů či tepelných čerpadel.

Do rekonstrukcí vedoucích ke snížení spotřeby energií se přitom mohou pustit i nízkopříjmové domácnosti. Dlouhodobý dotační program Nová zelená úsporám je totiž od počátku roku rozšířen o variantu Light, která umožňuje žádat o dotace na rekonstrukci i seniorům, příjemcům invalidního důchodu nebo nízkopříjmovým domácnostem, které pobírají příspěvek na bydlení.

Podpora je určena na menší rekonstrukce, které povedou ke snížení spotřeby energií, financovat lze výměnu oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy. Maximální výše dotace je 150 tisíc korun, např. v případě výměny střešních oken je dotace stanovena na 12 tisíc korun za jedno okno. Program Nová zelená úsporám Light by tak měl pomoci těm nejpotřebnějším, nedostatečným teplem totiž zpravidla trpí ty nejchudší domácnosti. Výhodou nového programu je i jeho menší administrativní náročnost i podpora při poradenství, na které se podílejí obce, úřady práce i sociální služby.

Předchozí

Stavebnictví v černých číslech

Zájem o nové byty nadále roste

Další