ABSOLUTNÍ URBANISTICKÉ VIZE

|

Cenu Architekt roku 2024, kterou vypsala již po šestnácté společnost ABF, tentokrát získal za mimořádný přínos architektuře přední český architekt, urbanista a pedagog Roman Koucký. Čestné uznání poroty obdržel architekt a památkář, autor odborných publikací Karel Kuča. Udělena byla také cena Architekt obci 2024, kterou převzal městský architekt Kolína David Mateásko. Ocenění INTRO AWARD si odnesli autoři Štvanické lávky v Praze Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Archiv ABF

Cena Architekt roku je udělována osobě či osobám, které se v uplynulém období pěti let svým přístupem významně zasloužily o architekturu v České republice. „Ocenění poukazuje na konkrétní tvůrčí anebo organizační počiny vedoucí ke vzniku kvalitního prostředí. Může se jednat o navrhování staveb, teoretickou, vzdělávací, propagační, publikační nebo popularizační činnost,“ říká Martin František Přívětivý, místopředseda představenstva a generální ředitel ABF.

Do finále letošního ročníku soutěže postoupilo pět známých jmen: Atelier bod architekti (Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda), Ellement architects (Hana Maršíková, Jitka Ressová, Kateřina Kočová, Jan Pavézka), EHL & KOUMAR ARCHITEKTI (Lukáš Ehl, Tomáš Koumar), Tomáš Hradečný a Roman Koucký. Letošním laureátem ocenění Architekt roku se stal vynikající architekt, urbanista a pedagog Roman Koucký.

Roman Koucky
Cenu Architekt roku 2024 získal vynikající architekt, urbanista a pedagog Roman Koucký.
Zdroj: Archiv ABF

Od truhlářského řemesla k architektuře

Cesta profesora Romana Kouckého k architektuře je jiná, než je obvyklé – vedla od truhlářského řemesla přes střední průmyslovou školu stavební na Fakultu architektury ČVUT v Praze. Snad právě tato nepřímá cesta vytvořila předpoklady pro mimořádně široké a komplexní Kouckého pojetí architektonické a urbanistické tvorby.

Pracoval u Martina Kotíka a Ivo Obersteina v Projektového ústavu hlavního města Prahy, působil jako odborný asistent na Škole architektury AVU v Praze u Emila Přikryla. V roce 1991 založil architektonickou kancelář, rok poté spoluzaložil vydavatelství Zlatý řez. Na FA ČVUT v Praze byl vedoucím Ústavu nauky o budovách, přednáší zde a vede ateliér. Od roku 2012 byl vedoucím Kanceláře metropolitního plánu a následně ředitelem Sekce plánování města na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Práce Romana Kouckého zahrnuje nebývale rozsáhlou škálu témat a měřítek od architektonického detailu až po velký urbanismus. Samostatně nebo se svými spolupracovníky zpracoval více než 200 projektů různého charakteru, z nichž asi čtvrtina byla realizována. Jeho Besídka a Fárův dům ve Slavonicích překvapují výtvarnými detaily, ve kterých lze objevovat stále nové významy a odkazy k historii a řemeslu. Řešení náměstí ve Slavonicích je dokonalým předobrazem současného přístupu k tomuto tématu, na který volně navazují mnozí následovníci. Velké stavební realizace mostů například v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a v Praze jsou vždy svébytné a nekompromisně důsledné.

Absolutní urbanistické vize Romana Kouckého jsou zcela originální a nemají obdoby nejen v českém prostředí. Úsilí o absolutno s sebou současně nutně nese i jistotu nikdy nekončícího zápasu, ve kterém nelze zvítězit – přesto je nutné vytrvat.

Cena pro spolupracující tandem

V posledních letech se organizátoři soutěže rozhodli udělovat také čestné uznání poroty osobám, které zdánlivě stojí trochu stranou. Snaží se oceňovat práci lidí, kteří nemusí být vždy vidět, ale přesto výrazným způsobem podporují vznik kvalitní architektury i kultury v České republice. V letošním roce se rozhodli ocenit architekta, historika architektury, výtvarníka a publicistu Karla Kuču.

Nedílnou součástí soutěže Architekt roku je také ocenění Architekt obci. Tato cena je udělována architektovi a zároveň obci, tedy spolupracujícímu tandemu, který se po několik let soustavně a s respektem věnoval koncepci vystavěného prostředí obce a svým přístupem se významně zasloužil kvalitní výstavbu. Laureátem ocenění Architekt obci 2024 se stal městský architekt Kolína David Mateásko.

David Mateasko
Laureátem ocenění Architekt obci 2024 se stal městský architekt Kolína David Mateásko.
Zdroj: Archiv ABF

Ukázkový příklad fungování městského architekta

Spolupráce města Kolína s architektem Davidem Mateáskem představuje ukázkový příklad fungování městského architekta, zahrnující široké spektrum aktivit. Za osm let působení v této roli se zapojil do přípravy strategických i územně plánovacích dokumentů a do konzultací četných stavebních záměrů investovaných městem i soukromými subjekty. Inicioval využívání architektonických soutěží, podílel se na zásadách spolupráce s investory, zasloužil se o přeměnu veřejných prostranství či o sjednocování vybavení parteru města.

Vyzdvihnout je třeba rovněž činnost edukativní, která zahrnuje pravidelné články v městském časopisu, komentované procházky i přednášky. Jak uvádí starosta Michael Kašpar, městský architekt přináší svou prací a invencí městu trvalé hodnoty a zanechává v něm profesionální a nesmazatelný otisk, navíc svou činností přispívá k propagaci města Kolína a pomáhá městu naplňovat vizi krásného města pro spokojený život občanů, což je cíl, na který se soutěž Architekt obci zaměřuje.

Předchozí

V Pardubicích vyrůstá nový domov pro seniory

Zámek Troja ožije videomappingem a audiovizuálními instalacemi

Další