Brandýs chce zbrzdit tempo výstavby, například navýšením příspěvku developerů

|

Výstavba domů, ilustrační snímek. Foto: Monika Ginterová

V Brandýse nad Labem-Stará Boleslav by mělo kvůli schváleným developerským projektům do pěti let přibýt zhruba 5500 lidí a do 15 let dalších víc než 5200. Zhruba dvacetitisícové město chce proto letos dál měnit způsob, jakým developeři přispívají do městského rozpočtu za plánovanou výstavbu. Jen loni díky revizím takzvaných plánovacích smluv, které byly uzavřené už dříve, získala radnice dvacet milionů korun navíc. Větší aktualizaci zásad pro výstavbu nyní chystá zhruba na polovinu letošního roku, potvrdil místostarosta Jan Jirovský (Vy jste město). Radnice si tak chce zejména zajistit peníze na dobudování potřebné infrastruktury, například škol, školek nebo silnic.

Nejrozsáhlejší výstavba se dotýká například oblasti Vrábí, na Zápské nebo Mýtka ve Staré Boleslavi. Územní plán města dnes zahrnuje 25 rozvojových ploch, na šest z nich má město uzavřené plánovací smlouvy. Těchto šest smluv představuje zhruba 1140 bytových jednotek, to je ten nárůst na zhruba 25 tisíc obyvatel do pěti let,“ řekl Jirovský. Už loni město s některými developery uzavřelo dodatky ke smlouvám, získalo díky nim téměř 20 milionů korun. U dalších devíti lokalit, které by měly přinést zhruba tisíc bytů, město podepsané smlouvy nemá.

Snažíme se je pozdržet a získat čas, developer v těchto případech například připravuje studii, ale zatím nemá naši součinnost,“ doplnil Jirovský. U zbývajících ploch územní plán do budoucna připouští výstavbu, zatím ale nejsou konkrétní plány.

Chystaná aktualizace zásad má podle Jirovského zahrnout jak navýšení příspěvku, tak jeho načasování. Výše příspěvku se neměnila od roku 2021, aktuálně činí 65 tisíc korun za takzvaného jednoho ekvivalentního obyvatele. Plánované navýšení by mělo být minimálně o inflaci. Městu rovněž chybí lepší přehled o plánech stavebníků. Developer dnes platí v momentě, kdy má stavební povolení, a má tak náskok. Rádi bychom to víc dostali pod kontrolu, aby třeba alespoň část příspěvku zaplatil při podpisu smlouvy,“ řekl Jirovský. Město by tak získalo více času i peněz na dobudování infrastruktury.

Brandýs se dlouhodobě potýká také s množstvím obyvatel, kteří mají trvalé bydliště jinde. Podle odhadů jde o 2500 až 3000 lidí. Město kvůli tomu přichází ročně zhruba o 18 milionů korun, které nedostane přes rozpočtové určení daní. To je problém nájemního bydlení, lidé tady sice například produkují odpady a parkují auta, ale město za ně nic nedostává,“ doplnil Jirovský.

(Zdroj: ČTK)

Předchozí

Stavební výroba loni meziročně klesla o 2,6 procenta, propad se promítl do dostupnosti bydlení

Některé z radnic v Praze už schválily zdražování nájemného

Další