Stavební výroba loni meziročně klesla o 2,6 procenta, propad se promítl do dostupnosti bydlení

|

Výstavba domů, ilustrační snímek. Foto: Monika Ginterová

Stavební výroba v Česku za celý loňský rok meziročně klesla o 2,6 procenta, o rok dříve naopak o 2,6 procenta rostla, vyplývá z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství, tedy stavby budov, klesla o 1,8 procenta, v inženýrském pak o 4,7 %. Pokles se podle odborníků výrazně odrazil na dostupnosti bydlení, nedostatečná výroba zvýšila ceny nemovitostí.

Po většinu loňského roku stavební produkce v meziročním srovnání klesla. Růst evidovali statistici dvakrát, a to v lednu a v červnu. V lednu byla stavební výroba meziročně vyšší o 5,3 procenta a v červnu o 0,9 procenta. V ostatní měsíce klesala, největší meziroční pokles zaznamenala v dubnu, a to o 7,1 procenta.

Velkým problémem, který vrhá stín na realitní trh, je nedostatečná výstavba. Stavební produkce v Česku zažila podle Eurostatu v listopadu minulého roku meziroční pokles o 6,5 procenta, což bylo nejvíce mezi měřenými členskými státy EU. ČR se v oblasti stavebnictví zařazuje mezi nejhorší členské státy EU dlouhodobě,“ uvedl obchodní ředitel Creditas Real Estate Tomáš Drábek.

Podle ČSÚ se loni zahájila výstavba u 35.700 bytů, meziročně o 15,5 procenta méně. K poklesu přispěly výsledky zejména z druhého čtvrtletí. Dokončeno bylo 38.082 bytů a tento počet meziročně klesl o 3,2 procenta. Meziroční pokles počtu dokončených bytů v roce 2023 byl hlavně v rodinných domech, v bytových domech nastal nepatrný růst. Meziročně se také dokončilo o 20,6 procenta více bytů v nebytových budovách, tedy v místech, které primárně nejsou určeny k bydlení.

Nejvíce bytů se dokončilo ve Středočeském kraji a v Praze

Nejvíce bytů se dokončilo ve Středočeském kraji a v Praze. Přesto právě v hlavním městě je podle výkonné ředitelky rezidenční developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové alarmující nedostatek jejich povolené výstavby. Podle odhadů je potřeba každoročně v metropoli povolit a postavit minimálně deset tisíc bytů a dlouhodobě se jich povoluje zhruba polovina

V metropoli se loni povolilo jen 5720 byt z toho 4242 v bytových domech. Meziročně se jedná o 12procentní, respektive 20procentní pokles. Hlavní město tak i nadále prohlubuje svůj bytový deficit, který už přesáhl 85 tisíc bytů. Zdlouhavé a nedostatečné povolování nové výstavby se negativně odráží v dostupnosti bydlení, jak vlastnického, tak nájemního. Přitom počet plánovaných projektů v Praze neustále roste. Ke konci loňského roku šlo o více než 143 tisíc bytů v hodnotě přesahující 1,5 bilionu korun,“ dodala Tomášková.

Za nedostatečné označuje tempo bytové výstavby také analytik BH Securities a ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček. To podle něj bude zhoršovat dostupnost bydlení především v žádaných lokalitách, přetrvávající úskalí lze spatřovat i v přílišném množství regulací v rámci českého stavebního práva. Snižování úrokových sazeb povede k vyššímu zájmu lidí o hypoteční úvěry. Díky tomu bude proudit více peněz z hypotečního na realitní trh, což povede k růstu cen nemovitostí. Na základě tohoto vývoje lze očekávat, že se postupně začne oživovat stavební produkce,“ řekl Křeček.

Předchozí

Stále více a stále málo.Nejvíce nových bytů hlásí Praha 9 a Smíchov

Brandýs chce zbrzdit tempo výstavby, například navýšením příspěvku developerů

Další