DORNYCH

|

Vzniká nová městská čtvrť respektující okolní prostředí

Nový projekt Dornych, za kterým stojí developerská společnost Crestyl, nahradí v následujících letech stávající staré obchodní centrum v sousedství brněnského hlavního nádraží. Nabídne moderní architekturu respektující ráz města, velké množství zeleně a pohodlné prostředí pro bydlení, pracovní i volný čas.

Text: Redakce

Vizualizace: Crestyl

TOP EB

Crestyl se během několikaleté přípravy multifunkčního projektu Dornych snažil při jeho návrhu naplnit dnes často skloňovanou zkratku ESG – tedy environmentální a společenskou odpovědnost a udržitelnost spolu s transparentním řízením. Dornych tak klade velký důraz na životní prostředí, je citlivý k nejbližšímu okolí a vychází vstříc potřebám a očekáváním místních obyvatel i návštěvníků.

Brno-Dornych-plaza

Projekt nabídne i živý, volně přístupný veřejný prostor

„Chceme zde vytvořit stále živý a volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto zde kromě stávajícího využití pro obchody, služby a kanceláře doplňujeme i nájemní bydlení,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl.

Současný chátrající obrovský objekt tak nahradí částečně zastřešený, volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2, kolem kterého bude šest menších budov, který propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí. Spodní podlaží nových staveb budou vyhrazena pro obchody, služby a restaurace, vyšší patra nabídnou nájemní bydlení a kanceláře – konkrétně zde bude 216 bytů, 26 tisíc m2 kancelářských a 27 tisíc m2 retailových ploch. S parkováním se počítá v podzemních garážích.

Celý projekt bude samozřejmě napojený na uliční síť a podchod pod nádražím, v budoucnu – po přesunu hlavního nádraží – také na systém městských parků na místě dnešního kolejiště. „Vše jsme samozřejmě připravovali v úzkém kontaktu s Kanceláří architekta města Brna i samotným městem, aby projekt odpovídal potřebám města a dalšímu plánovanému rozvoji jeho celé jižní oblasti. Chceme, aby nový Dornych město skutečně obohatil,“ ujišťuje Jaromír Krb z Crestylu.

Brno Dornych celkový pohled

S ohledem na udržitelnost a životní prostředí

Vše je projektováno v souladu s nejvyšším stupněm prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování.

A protože projekt Dornych nevzniká na zelené louce, ale na místě někdejší zástavby, budou v souladu s pravidly cirkulární ekonomiky některé z materiálů ze stávajících budov, které splňují podmínky pro opakované použití, také součástí nových staveb.

Díky své architektonické koncepci se projektu podaří snížit spotřebu energií až o 40 % ve srovnání s podobnými multifunkčními objekty. Nejde totiž o uzavřené obchodní centrum, které je třeba buď vytápět, anebo chladit, ale kompaktní otevřený prostor – klasickou „high street“, kde návštěvníci najdou ty nejlepší značky i restaurace. Nižší uhlíková stopa samozřejmě přináší úsporu nákladů na energie pro nájemce projektu. Prostor navíc výrazně osvěží zeleň stromů, rozsáhlých travnatých ploch a zelených střech doplněná o vodní prvky.

Zahraniční i lokální architekti

Na celkové koncepci a architektonickém řešení se podílí zahraniční i lokální architekti. Hlavním architektem se stalo mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, který se projektu osobně věnuje a má letité zkušenosti s realizacemi významných staveb po celém světě. Nejbližší projekt, za nímž stojí, je bratislavské multifunkční centrum Eurovea s kancelářemi, obchody, byty, restauracemi, parkem a promenádou na nábřeží Dunaje, které propojuje řeku s centrem města.

Na projektu Dornych se také podílí i významný lokální partner, kterým je brněnské studio Arch.Design. To za více než dvacet let své existence realizovalo projekty po celé republice a posbíralo řadu ocenění za architekturu.

Projekt Dornych již získal územní rozhodnutí. Stavební povolení se očekává v první polovině příštího roku, kdy by mělo dojít i k uzavření stávajících obchodů a demolici staré budovy. Během dalších tří let by mělo dojít k dokončení.

Veřejný prostor pomáhá skloubení bydlení, práce i obchodu

Skutečnost, že nový brněnský projekt Dornych nabídne 25 tisíc m2 volně přístupného veřejného prostoru, a navíc kombinaci bydlení, kanceláří a retailu, není u aktivit Crestylu překvapením.

„Veřejnému prostoru obrovsky pomáhá skloubení bydlení, práce a obchodu v jedné lokalitě, protože ta funguje následně jako jeden homogenní celek – oblast žije po celý den, nejedná se o vyprázdněné místo během dne nebo večera. Obchody mají vyšší tržby, obyvatelé lepší infrastrukturu, lidé z kanceláří živé, nesterilní místo k práci. A spojení více funkcí umožní investice do veřejného prostoru v takové výši a kvalitě, která jinak není ekonomicky možná,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Crestyl Viktor Peška.

Příkladem z pera Crestylu může být nejen nedávno dokončený pražský projekt DOCK umístěný na rozhraní Libně a Karlína kolem dvou slepých ramen Vltavy, ale i lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu. Na místě unikátního brownfieldu zde Crestyl buduje nový projekt, který takovéto symbiózy plně využívá. I proto zde Crestyl mohl pečlivě řešit koncepci celé čtvrti a ke spolupráci si pozval světově nejžádanějšího krajinářského architekta Michela Desvigne.

Předchozí

Nové Dvory mají schválenou územní studii

O svobodě rozhodování

Další