Bytová výstavba v útlumu… s výjimkou Prahy

|

Silný růst stavebnictví, který přinesly červencové výsledky stavebnictví, se už v srpnu neopakoval. Srpen byl ve znamení korekce, která pak meziroční výsledky stavebnictví srazila ke kladné nule.

Příznivější je opět situace v inženýrském stavitelství, kterému se daří díky pokračujícím veřejným zakázkám v oblasti dopravní infrastruktury. Hůře je na tom pozemní stavitelství, které se stále nachází hluboko pod úrovní roku 2019.

Situace se nezlepšuje ani u bytové výstavby, která je celkově stále na sestupném trendu. Meziročně se v srpnu začalo stavět o 11,3 % bytů méně, od začátku roku pak pokles dosáhl necelých šesti procent.

Situace v jednotlivých regionech je ovšem velmi rozdílná. Oživení výstavby zažívá Praha, kde se letos už začalo stavět necelých pět tisíc bytů, což znamená nárůst téměř o polovinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Je to ovšem také nejvíce nenasycený trh s nejvyššími cenami v ČR, a tedy současně i s nejnižší dostupností bydlení.

Co čekat dál? Pozemní stavitelství bude v důsledku útlumu v oblasti komerční výstavby srážet výsledky celého odvětví nejspíše i v dalších měsících.

Boom výstavby bytů v Praze mohou časem následovat i další silné regiony, avšak je otázkou, nakolik jsou a budou výsledky ovlivněny problémy spojenými se stavebním řízením. Jde totiž o to, jak moc jsou čísla ovlivněna „předzásobením“ se razítky, což lze jen těžko od stolu odhadovat.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS, foto Freepi

Předchozí

Instalace Born of Sand slaví úspěch

Ceny Designbloku 2024 byly vyhlášeny v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě

Další