Vychází kniha věnovaná fenoménu českého chataření a chalupaření
Chataření a chalupaření patří víc než půl století k oblíbeným formám trávení volného času. Naprostá většina Čechů na nějaké chalupě nebo chatě strávila minimálně jeden den.
Text: Redakce
Foto: ARCHIZOOM BOOKS
Fenomén českého chataření a chalupaření
Více než 350 stran od editorů nakladatelství ARCHIZOOM BOOKS mapuje fenomén českého chataření a chalupaření v dlouhých rozhovorech a výběru architektonicky zajímavých chat. Jde také o historický exkurz prostřednictvím fotografií slavného českého fotografa Pavla Štechy.
„Dětství naší generace – to jsou mlhavé vzpomínky na konec komunismu v typickém paneláku na sídlišti v okresním městě. Šedá realita manšestrových kalhot a škrobených košil se o víkendu měnila v přesun na chatu. Tyto víkendy byly dlouhodobým kurzem MacGyvera, Přemka Podlahy a Rychlých šípů v jednom. Nekonečné zkoumání, objevování a učení: základy tesařství, zámečnictví, truhlařiny, zdění, betonování, zahradní architektury, pěstitelství, lovu a přežití,“ píše například architekt Ivan Boroš z ateliéru edit!.
Na obou stranách někdejší železné opony
„Tato forma rekreace však není jen českou specialitou, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Nejvíce víkendových či letních domků a chat můžeme vidět ve skandinávských zemích, nicméně rozmanité typy rekreačních objektů byly využívány na obou stranách někdejší železné opony. Nutnost odreagovat se od městského způsobu života, každodenního stresu a rutiny a načerpat potřebnou energii v přírodě se ukazuje jako společný jmenovatel nejen českého chataření a chalupaření, ale i různých typů druhého bydlení v zahraničí,“ dodává socioložka Petra Schindler – Wisten.
V knize na 368 stranách najdete kromě rozhovorů věnovaných chataření a chalupaření také 40 moderních chat a chalup od českých architektů. Editoři časopisu ARCHIZOOM vybírali z několika stovek tak, aby typově obsáhli ty nejmenší útulny až po luxusní horské apartmány. Inspirujte se, je moto již v pořadí třetí knihy z edice ARCHIZOOM.