České stavebnictví prožívá špatné období

|

Zdroj: Freepik

Růst cen nemovitostí by měl motivovat k větší výstavbě. V České republice však momentálně vidíme pravý opak. Nemovitosti zdražují, ale staví se méně.

Je evidentní, že trh momentálně nefunguje správně, což je způsobeno přílišným množstvím regulací, dlouhými povolovacími procesy a nepovedenou digitalizací. V konečném důsledku to vede ke zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení.

Stavební produkce v říjnu zaznamenala meziroční pokles o 3,6 procenta. Ke špatným výsledků přispělo inženýrské stavitelství s poklesem o 4,3 procenta i pozemní stavitelství s poklesem 3,1 procenta. Do konce letošního roku nelze očekávat zlepšení. Situaci nadále komplikuje přílišné množství regulací, dlouhé povolovací procesy a nepovedená digitalizace stavebního řízení.

Rovněž se propadla orientační hodnota nově vydaných stavebních povolení o 17,6 procenta, což bylo způsobeno vysokou srovnávací základnou z října 2023, kdy byla vydána stavební povolení hned na osm staveb velkého rozměru s rozpočty převyšující jednu miliardu korun. Říjen 2024 s orientační hodnotou nově vydaných stavebních povolení ve výší 43,5 miliardy korun si nevedl špatně, přesto v meziročním srovnání jde o výrazný pokles.

V říjnu byla zahájena výstavba pouze 2 571 bytů, což představuje meziroční pokles o 14,6 procenta. Ještě hůře se vyvíjela situace u dokončených bytů, kde došlo k propadu o 48,4 procenta na 1 846 bytů. Nedostatečná výstavba urychluje růst cen na realitním trhu. Aktuálně je patrné zdražování u prodejů i pronájmů nemovitostí.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Předchozí

Tradiční lázně s moderním twistem