Kulturní organizace Art Lines a Untitled Art Advisory otevírají galerijní pop-up ve švýcarském Davosu
V galerii La Femme vystaví svá díla česká sochařka Alena Matějka, švédský sochař Lars Widenfalk a švýcarský malíř Filip Haag.
Ve švýcarském Davosu v těchto dnech probíhá jeden z nejdůležitějších globálních summitů: výroční zasedání Světového ekonomického fóra. Nejen pro jeho účastníky připravily kulturní organizace Art Lines a Untitled Art Advisory a galerie La Femme umělecký pop-up, který v Davosu potrvá do konce února. Návštěvníkům se představí hned několik mezinárodních umělců. Skleněné umělecké objekty zde vystaví manželé Alena Matějka a Lars Widenfalk, své obrazy pak uvede švýcarský malíř Filip Haag.
„České umění ze skla ve světě stále rezonuje a jsem moc rád, že jej můžeme v Davosu představit prostřednictvím tvorby dua Alena Matějka a Lars Widenfalk. Navíc během tak důležité události, jakou je výroční zasedání Mezinárodního ekonomického fóra. Těší mě, že během pop-upu představí své obrazy také renomovaný švýcarský malíř Filip Haag,“ říká Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines.
České sklo, švýcarská malba
Renomovaná umělkyně Alena Matějka se ve svých sochařských dílech specializuje na práci se sklem, které často kombinuje s dalšími materiály, jako jsou kámen, kov či organické prvky. Její tvorba překračuje tradiční hranice sklářského umění, spojuje surrealismus, symbolismus a motivy inspirované přírodou. Její partner Lars Widenfalk přináší do sklářského umění svoji specializaci v kamenosochařství. Sklo využívá jako médium pro monumentální i detailní práce. Jeho díla často odrážejí hluboké propojení s historií, mytologií a přírodním světem, přičemž jsou charakterizována precizním řemeslným zpracováním a zkoumáním kontrastů materiálů.
Filip Haag je švýcarský umělec, jehož tvorba se zaměřuje na expresivní malby kombinující texturu, barvu a formu. Ze svého ateliéru v PROGR v Bernu vytváří díla, která podněcují introspekci a otevírají prostor pro dialog. Haag se ve své kariéře, která trvá již několik desetiletí, představil v galeriích a sbírkách napříč Evropou. Jeho práce se zaměřuje na témata identity, proměny a vztahu mezi viditelným a neviditelným. Haagovy projekty odrážejí jeho snahu posouvat hranice uměleckého vyjádření a hledat nové způsoby propojení současného umění s širším kontextem.
Praktické informace
Prostory galerijního prostoru La Femme budou během zasedání Světového ekonomického fóra otevřeny od 10:00 do 18:00, po jeho skončení pak každý pátek a sobotu od 15:00 do 18:00.
Martin Roháček