Design přizpůsobený vůli přírody

|

Symboll – udržitelná kolekce nápojového skla, kterou utváří přírodní materiál mycelium

Společnost LASVIT experimentuje s udržitelnou produkcí skla a představuje kolekci sklenic Symboll, jejímž autorem je sama příroda. Zcela inovativní přístup spočívá v použití mycelia – tedy vlákna podhoubí – pro výrobu forem, do kterých se skleničky následně foukají. Kolekce byla vyvinuta ve spolupráci s designovým studiem LLEV, jenž má s uplatněním mycelia v produktovém designu zkušenosti. Úplně poprvé však mycelium vstupuje i do sklářského průmyslu.

Text: Redakce

Foto: Archiv LASVIT

Na počátku stál experiment, který dal vzniknout jedinečnému designu skla pomocí řízeného procesu přírodních principů. Kolekce Symboll představuje revoluční a ekologičtější výrobní metodu, která je technologickým průkopníkem ve využívání mycelia při tvorbě sklářských forem a výrobě skla. Na jejím vývoji a designu se ve spolupráci se společností LASVIT významně podílelo také české designové studio LLEV.

„Českou, ale i naší vášní je houbaření. Díky tomu se orientujeme na zdokonalení designu s pomocí největšího organismu na světě – mycelia. Nejsme první ani poslední, kdo experimentuje s myceliem, s biologickou technologií, která doslova roste pod našima nohama,“ shodují se zakladatelé studia LLEV Eva a Marcel Mochalovi a dodávají: „Jsme však se společností LASVIT vůbec prvními, kdo s myceliem experimentují pro účely sklářského umění:“

Mycelium a výroba skla: všechno jednou poprvé

Mycelium je kořenový systém hub ukrytý v zemi a patří k největším organismům žijícím na planetě Zemi. V přírodě tedy nejde o žádnou novinku, ovšem jeho využití v designu a zejména při výrobě skla je velmi výjimečné. „Výroba produktů z mycelia je velmi udržitelný ekologický způsob výroby. Využití přirozeně rostoucího materiálu i odpadu ze zemědělských plodin nebo pilin z truhlářství je jedinečným příkladem recyklace a etické výroby, která je udržitelná a citlivá k životnímu prostředí,” popisují Eva a Marcel Mochalovi.

Kolekce Symboll vznikla jako odpověď na otázku spojení člověka s přírodou. Sklenice jsou plodem harmonie výrobní receptury za využití formy z mycelia a sklářského uměleckého řemesla. Nápojový set tak je dílem přírody i lidské zručnosti. Jako takový využívá procesy růstu mycelia na bukových pilinách, které jsou odpadem výroby nábytku či sklářských forem.

„Díky této technologii výroby je každá sklenice z kolekce Symboll jedinečná. Otisk skla je pokaždé neopakovatelným originálem, neboť každá forma vyroste s jinou strukturou. Domníváme se, že chyby mohou být krásné, a stávají se tak přirozenou podstatou naší práce s přírodními materiály. Finální design vzniká sám díky přírodním procesům a také působením ohně, který je matkou i otcem skla,“ vysvětlují designéři proces vzniku kolekce Symboll.

Design přizpůsobený vůli přírody

„Původní asymetrický design sklenic jsme nakonec zjednodušili, abychom podpořili jedinečnost výroby a nechali pracovat přírodu. Pochopili jsme, že v jednoduchosti je síla, o ostatní se postará přirozený výrobní proces, který modifikuje strukturu skla u každého kusu do originálního reliéfního povrchu,“ dodává autorská dvojice.

Kolekce Symboll zahrnuje sklenice na víno i vodu, sklenice na whisky, dále na pivo či long drink. Nechybí ani stojany na svíčky, které vhodně dotvoří jakýkoli prostřený stůl. Všechny produkty jsou ekologicky rozložitelné a kompostu navíc přinesou důležité a přirozené živiny. Jakýkoli výrobek z mycelia může být po použití snadno navrácen do místa svého zrodu – do přírody – bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků.

Kolekce je dostupná v několika barevných variantách inspirovaných přírodou – v křišťálově čiré barvě, jako je nedotčená voda, zatímco svícen je vyroben v kouřových tónech, které symbolizují bohatý podzemní svět mycelia.

***

Co je mycelium?

Mycelium (podhoubí) je shluk vzájemně propletených vláken, charakteristický zejména pro houby a některé bakterie. Vlákna mohou být rozdělena septy (přepážkami) na jednotlivé buňky, nebo tato septa chybějí a celé mycelium je tvořeno jednou buňkou. Mycelium pronikající půdou se nazývá mycelium bazální (vegetativní); část nad půdou je mycelium vzdušné nebo reproduktivní (tvoří-li spory). 

Zdroj: Wikipedie

Předchozí

DIALOGY V ČASE

JAKUB CIGLER: Vidět i budoucnost staveb

Další