Developeři začínají zkoušet tzv. cohousing

|

Sousedé chtějí často více pečovat o společné prostory

Princip bydlení postaveného na lepších sousedských vztazích a komunitním využívání společných prostor láká čím dál více lidí. Začínají se proto objevovat i první developerské projekty tzv. cohousingu. V Praze tak vznikají např. nové Viladomy Dunovského, na jejichž financování se lze podílet prostřednictvím crowdfundingové platformy Fingood.

Princip cohousingu, tedy bydlení, kde individuální potřeby nahrazuje sdílení a spolupráce, začíná zajímat stále více klientů. Do prvních projektů se tak začínají pouštět i developeři. „Cohousingové bydlení nabízí budování lepších sousedských vztahů, vzájemnou spolupráci a efektivní sdílení společných prostor, jako jsou vnitrobloky nebo zahrádky. Vzniká tak částečně komunitní bydlení, kde mají lidé vlastní moderní bydlení, ale zároveň společně řeší, jak nejlépe využít sdílené prostory a jak se o ně starat. Vede to nejen k lepším sousedským vztahům, ale často má velkou roli i ekologický nebo sociální význam,“ vysvětluje Jan Prokop, generální ředitel společnosti Boutiq Development.

Jeden z prvních cohousingových projektů nyní vzniká na pražském Chodově. Společnost Boutique Development tam staví dva viladomy s celkově 20 bytovými jednotkami se společnými zahradami, zelenými střechami i důrazem na úsporu energií a podporu elektromobility. Na místě dříve stál podobný projekt ze 30. let minulého století.

„Kolektivní bydlení ze 30. let tak nahrazujeme moderní formou s důrazem na ekologii, dostatek zeleně a úsporná energetická řešení. Sdílená zahrada poskytne prostor pro grilování, k dispozici bude přístřešek pro nářadí, sprcha na omytí jízdního kola. Mezi vybavením nebude chybět smartbox pro přebírání zásilek v nepřítomnosti, který uživatelé našich dalších projektů využívají a oceňují. Tento způsob městského bydlení je často využívaný ve vyspělých zemích, protože spojuje malé nároky bytu, zázemí rodinného domu a vytváří prostor pro tvoření dobrých sousedských vztahů,“ dodal Jan Prokop.

Na financování projektu se prostřednictvím crowdfundingu můžou podílet i individuální investoři. Developer na platformě Fingood sbírá 10 milionů korun. „Rádi říkáme, že hledáme investice s příběhem. Firmy a projekty, které mají výraznou českou stopu, pomáhají v daném regionu a nabízejí ‚něco navíc‘. A myslíme si, že podpora cohousingového bydlení může přesně tímto příběhem být,“ dodává k tomu generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

Investice je určena na tři roky s fixním ročním výnosem ve výši 11 %. „To je mimochodem téměř dvojnásobek aktuálního výnosu spořicích účtů či termínovaných vkladů. Hlavní výhodou ale je, že klient má sazbu fixovanou na tři roky dopředu. To v období klesajících úrokových sazeb představuje obrovský benefit – za rok či dva bude 11procentní zhodnocení absolutně mimo jakékoli srovnatelné výnosy,“ dodal Vít Endler.

Předchozí

Příběh jednoho z největších stadionů na světě

Cesta z města

Další