Domov doladěný do posledního detailu. Stopka vdechuje interiérům tvář

|

Majitel designové firmy Stopka Jiří Stopka. Foto: Michael Tomeš

V prodeji nemovitostí se začíná prosazovat nový trend. Nejprve se interiér navrhne do posledního detailu, vybaví se, a až pak se nemovitost prodá, vysvětluje v rozhovoru majitel rodinné designové firmy Stopka Jiří Stopka. K takovému kroku se ve spolupráci s ním odhodlal první developer rezidenčního projektu vily ÉPOQUE na pražských Malvazinkách. „Detaily jsou dotažené do dokonalosti, materiály jsou v naprosté symbióze, celý interiér je perfektně navržen a klient se může ihned nastěhovat,“ vyzdvihl přednosti nového způsobu. Právě v jeho showroomech se totiž potkávají proslulé světové značky, špičky svého oboru předtím, než zamíří všude tam, kde je potřeba prostoru pro bydlení vtisknout tvář opravdového domova.

Specializujete se na špičkové rezidenční projekty. Které z nich jsou teď aktuální a jaké trendy se v nich objevují?

Trendů je nyní opravdu hodně, ať už v Čechách, či v zahraničí. Realizovali jsme unikátní projekt ve Švýcarsku, nyní dokončujeme velký developerský projekt na ostrově Uglian v Chorvatsku a připravujeme novou realizaci v Monaku. Jak vidíte, dokážeme skutečně obsáhnout poměrně velké teritorium a projekty v zahraničí přibývají. Většinou se jedná o celé interiéry, ale i dílčí, což jsou typicky například kuchyně. V Čechách jde většinou o velké rezidenční projekty. Klienti ale mají stejné požadavky jako ti v zahraničí.

 015 Full Jpg
Design Stopka. Foto: Stopka

Konkrétně?

Nedávno jsme se podíleli na již zmíněném projektu Vily ÉPOQUE, kde se jedná o několikapodlažní bytový dům čítající pět luxusních bytů, které se teď nabízí k prodeji. Ty jsme kompletně vybavovali značkou Poliform. Stavbu provedla firma All New Development Jiřího Šaldy. Na tom je skutečně zajímavé, že to je první developer, který se tady rozhodl vybavovat svůj projekt značkovým nábytkem. Funguje to tak, že designér navrhne byt do posledního detailu, podobně jako je tomu v zahraničí, úplně se vybaví a už hotový se prodá. Klient má tedy možnost vidět interiér, který by si možná nedokázal sám představit a pokud konvenuje jeho vkusu, může se ihned nastěhovat.

Zařizování probíhá po konzultaci s kupujícím?

Ne. Celý proces probíhá ve spolupráci s developerem. Jednoduše architekti a designéři společnosti Stopka celý interiér včetně dispozic navrhnou, a protože mají maximální znalost značky a technických možností, vzniká interiér nejen maximálně funkční, ale esteticky a designově zajímavý. Je tedy nutné být na samotném prvopočátku projektu.

Je o to zájem?

Ano, čím dál více. Jeden projekt už je v tomto duchu dokončen a v přípravě jsou další. V podstatě si myslím, že toto bude cesta i do budoucna, protože většina klientů disponuje velmi omezeným časem.

 I8a8742
Design Stopka. Foto: Stopka

A vy máte svoji síť řemeslných profesí, se kterou spolupracujete?

Ano, máme většinou ve firmě vlastní tým, který pracuje na interiérech. Zaměstnáváme specialisty na kuchyně, šatny, obytné prostory, a ti všichni synchronizovaně pracují na řešení celého interiéru. Všichni jsou již maximálně sehraní a jednotlivé profese na sebe navazují díky interním systémům, které jsou léty prověřeny.

Díky tomuto servisu s vaším ateliérem koneckonců spolupracují i přední čeští architekti, jako třeba Petr Kolář nebo Rudolf Netík. Na titulní fotce časopisu jste zrovna s jedním z nich, s Petrem Kolářem. Co jste konkrétně dělali spolu?

Je toho celá řada, ale mezi moje oblíbené projekty patří celý komplex venkovního nábytku Dedon, kterým jsme vybavili resort Velaa na Maledivách. Dále jsou to větší rezidenční projekty, ale nemůžeme moc uvádět jména, jsou většinou tady v České republice.

Mtf 5717
Architekt Petr Kolář a majitel designové firmy Stopka Jiří Stopka. Foto: Michael Tomeš

Vás dva ale kromě společné práce pojí i společné přátelství.

Ano. Známe se přes 20 let, takže jsme zároveň kamarádi. Spolupráce je potom jednodušší, když se ti dva lidi znají.

Do interiéru patří i umění. Ve zmíněných případech je také rovnou zařizujete?

Ano. Petr Kolář k umění inklinuje, takže to je spíš potom jeho doménou.

Takže on vaše interiéry vlastně doplní.

Jde o naši společnou realizaci, kde on má architektonické vedení a my jsme vlastně v tomto případě dodavatel designového nábytku. On si celý projekt samozřejmě odřídí, vybere od nás nábytek a pak celou realizaci předá klientovi. Pokud jde o soukromé projekty, tak vše samozřejmě probíhá ve spolupráci s klientem.

Zaměstnáváme specialisty na kuchyně, šatny, obytné prostory, a ti všichni synchronizovaně řeší celý interiér.

Jaké jsou vaše další plány na letošní rok? Budete otvírat zase další showroom? Loni jste otevřel Poliform, předtím Minotti.

Chceme realizovat vylepšení našeho logistického centra v Roztokách u Prahy, které plánujeme zmodernizovat a dále máme v úmyslu upgradovat náš outlet. Tam chceme nabízet levnější produkty zahraničních značek. Určitě uděláme radost zejména klientům, kteří třeba zařizují bydlení pro své děti, prarodiče anebo se nacházejí v přechodné fázi svého života a nechtějí do interiéru výrazně investovat. Zde například plánujeme postavit na střechách solární elektrárnu. To ale nesouvisí moc s designem, spíše s tím, že chceme být méně závislí na externích dodavatelích energií.

 006 Full Jpg
Design Stopka. Foto: Stopka

Zastupujete řadu špičkových značek, chystáte nějaké novinky? Co třeba další české?

České značky jsou samozřejmě v naší nabídce už dlouho. Mezi ně patří například Bomma, Moser, jednoduše se zaměřujeme na sklo, které má i ve světě zvuk. A v předminulém a minulém roce jsme otevřeli samostatné showroomy značek Minotti a Poliform. Do svého sortimentu jsme začlenili i unikátní koupelnovou značku Antonio Lupi a rozšiřujeme nabídku značek SieMatic, což je německý výrobce dokonalých kuchyní, nebo Rimadesio specializující se na šatní systémy a dveře. A v neposlední řadě Henge vyrábějící tak trochu jiný designový nábytek. Máme také nově v showroomu Stopka centrum spotřebičů, kde exkluzivně nabízíme americkou značku chladicí techniky Sub-Zero, ale i další, jako je německá Bora, Gaggenau a samozřejmě i Miele.

Dscf0338
Design Stopka. Foto: Stopka

Zahraniční značky si své partnery pečlivě vybírají. Nejdříve si vás otestují a poté začnou uvažovat, zda vám ji svěří.

Jak je dnes vlastně těžké mít exkluzivní zastoupení?

Řeknu vám to takto, určitě to není samozřejmost. Zahraniční značky si své partnery pečlivě vybírají. Nejdříve si vás otestují a poté začnou uvažovat, zda vám ji svěří. U některých značek to trvá skutečně roky a o to víc si těchto partnerství vážíme. Důkazem jsou právě nově otevřené showroomy Minotti a Poliform. Klient může vidět interiér, který by si možná nedokázal sám představit a pokud konvenuje jeho vkusu, může se nastěhovat.

Předchozí

Nádraží Vyšehrad má nového majitele, zřejmě tam vzniknou mikrobyty

Zájem o plně vybavené nájemní bydlení poroste, investuje se do něj stále víc

Další