Dubnový růst počtu stavěných bytů je povzbudivý, trh oživuje

|

Navzdory dubnovému útlumu ve stavební výrobě, o kterém informoval Český statistický úřad, jsou hodnoty týkající se rezidenčního trhu povzbudivé. Nárůst počtu stavěných bytů je podle nich známkou oživování trhu s bydlením, přesto se ale důsledek větší výstavby pozitivně projeví až v následujících obdobích.

Vyšší hodnoty mohou být podle expertů dány také meziročně nižší srovnávací základnou, v současnosti se zahajují nové projekty, které byly dříve kvůli hůře dostupnému financování odloženy. Zájem o bydlení a rekonstrukce zvedají snižující se úrokové sazby, které ale neklesají tak rychle, jak se možná zprvu předpokládalo, míní odborníci.

Podle dat ČSÚ byly letos v dubnu zahájeny stavby 3642 bytů, což je ve srovnání s loňským čtvrtým měsícem o 35,4 procenta více. Více se začaly stavět byty v bytových domech, v rodinných domech to bylo meziročně méně, uvedli statistici. Dokončeno bylo 3916 bytů, meziročně o 8,1 procenta méně.

„Skok ve výstavbě nových bytů je sice částečně ovlivněn i nízkým srovnávacím základem, ale stojí za ním i rozjezd nových projektů v Praze a v Brně, kde je poptávka po bydlení tradičně nejvyšší, podobně jako ceny. Jestli se bytová výstavba odlepila ode dna je zatím otázka, ale indicie tomu přece jen napovídají. Chuť pořizovat si vlastní bydlení se Čechům opět vrátila, tak už nezbývá než i stavět,“ řekl analytik Banky Creditas Petr Dufek.

Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že nové byty se začaly stavět hlavně v bytových domech, a to meziročně o 125 procent. Přesto ale zatím stále přetrvává mizivá nabídka u dokončených bytů. Lukáš Kovanda z Trinity Bank dodal, že výstavba nových bytů mohla být povolena ještě v době před nástupem nejistoty spjaté s inflací v uplynulých dvou let. Útlum stavební výroby pak může podle něj v budoucnu vyvolat výraznější tlak na růst cen nemovitostí kvůli jejich omezenější nabídce.

Že ceny domů a bytů letos dále porostou si myslí také manažer pro veřejné záležitosti ve společnosti Velux Ondřej Boreš. Lidé tak budou stále chtít své nemovitosti také hodně rekonstruovat. „Vyřešeny navíc nejsou ani současné problémy s pomalým stavebním řízením. Letošní oživení proto bude velmi křehké a pozvolné. Výrazněji trhu pomohou rekonstrukce, Češi chtějí bydlet lépe, moderněji a hlavně úsporněji,“ dodal Boreš.

Podle Real Indexu poradenské a technologické společnosti Deloitte v loňském čtvrtém čtvrtletí začaly ceny bytů v ČR opět růst. Po čtyřech čtvrtletích, kdy ceny klesaly, vzrostly mezičtvrtletně o 6,9 procenta na průměrných 95.000 korun za metr čtvereční. Nejvíce ceny bytů narostly v Královéhradeckém a Plzeňském kraji. V pěti krajích se ale také snížily, nejvýrazněji v Libereckém kraji.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Stavebnictví vstoupilo do druhého kvartálu růstem

Využití AI ve stavebnictví je v Česku zatím v plenkách

Další