EMOCE ULOŽENÁ VE DŘEVĚ

|

Javorina, synonymum preciznosti a udržitelnosti

Javorina v letošním roce slaví 75 let od doby, kdy se poprvé ve vesničce Javorina v roce 1947 začala psát její historie. Výrobce masivního nábytku, který si po desetiletí drží svoji pověst a kvalitu, je v tomto ohledu unikátem na českém i slovenském trhu. s půlkulatými narozeninami Javoriny přišel také významný milník v podobě nového majitele.

Text: Redakce
Foto: Archiv Javoriny, Salim Issa

KVALITA, FORTEL A REVOLUČNÍ TECHNOLOGIE

Letos v červnu vstoupil do Javoriny podnikatel, vizionář a zakladatel společnosti Nano Energies, Petr Rokůsek. Zaujala ho právě kvalita a fortel, který ve firmě vybudoval tým pod vedením designéra Leo Čellára, jenž později předal vedení firmy Slavovi Alžbetkinovi.

Petr Rokůsek se dávno před profesním vstupem do Javoriny rád obklopoval jejími výrobky pod vlastní střechou, a tak na vlastní kůži pocítil, jakou zásadní proměnu může přinést takto propracovaný produkt do našich domovů. Věří na emoci uloženou v přírodním materiálu, která má schopnost propsat se do naší každodennosti a dodat prostředí, v němž žijeme, hlubší kvalitu.

Vysokou úroveň zpracování samotného dřeva plánuje doplnit o své zkušenosti s revolučními technologiemi. Výroba se připravuje na inovace postavené na robotice. Plánuje také vybudovat systém decentralizovaných výrobních jednotek po Evropě, aby se nábytek mohl vyrábět vždy z kvalitní lokální suroviny, v blízkosti bydliště zákazníka. dřeva doplní zkušenosti s revolučními technologiemi.

NESPOUTANÁ PREZENTACE NA DESIGNBLOKU

Vstup nového majitele s sebou přinesl také nový tým, který s úctou k vybudovaným hodnotám pomůže Javorině vykročit vstříc pozitivním změnám. Prosazování nového kreativního přístupu bylo patrné už z nespoutané prezentace na nedávno konaném Designbloku, kde Javorině nahrálo téma „Les“.

Cílem instalace bylo především zanechat emoci a vytrhnout návštěvníky z uspěchané reality tím, že vstoupí do meditativního prostoru, kde se budou moci na chvíli zastavit a rozjímat.
Autor instalace a nový art director Javoriny Pavel Kříž spolu se širším týmem pracoval s metaforou lesa jako místa, které probouzí naši představivost. Jeho snová koncepce vtiskla letošní expozici charakter osvobozeného tvůrčího gesta, které otevírá cestu novým vizím o budoucím směřování firmy.

Na Designbloku Javorina neopomněla ani na představení nových produktů z kolekce Juro od designéra Tomáše Krále. Stávající kolekce je inspirována tvarem klobouku Juraje Jánošíka, slovenského národního hrdiny. Sedací nábytek získal nový rozměr v přidaném čalounění a barové židle povyrostly o zádovou opěrku.

Základem jsou certifikované zdroje slovenského dubového dřeva, lokální výroba a především úcta k práci.

NOVINKA SOFT I STÁLICE FLEXI KLON

Mezi horké novinky také patří jeden z nejprodávanějších artiklů Javoriny – postele. Měkké linie a jednoduchost se pojí s čerstvě představenou postelí Soft. Jméno postele vychází z měkkých linií, které obejmou a navodí pocit soukromí a útulna.

Javorina se také snaží přispět k potřebě personalizovaného a flexibilního designu již zavedenou kolekcí FLEXI KLON. Jde o systém modulární masivní knihovny FLEXI KLON, který zákazníkům přináší nespočet alternativ, jak si poskládat produkt nejvíce vyhovující jejich představám. Javorina v rámci svého rozvoje dokončila také programaci konfigurátoru, který klientům umožní navrhnout si knihovnu v pohodlí svého domova.

MÍSTNÍ DŘEVO, LOKÁLNÍ VÝROBA, ÚCTA K PRÁCI – A GPS LES

Kromě důrazu na preciznost výroby Javorina neustále usiluje o prohlubování filozofie udržitelnosti, na které je historicky postavena její existence.

Základem jsou certifikované zdroje slovenského dubového dřeva, lokální výroba a především úcta k práci, z níž pramení dlouhá trvanlivost výrobků. U nábytku z masivního dřeva je předpokládaná životnost minimálně několik generací, a proto Javorina dbá i na nadčasový design.

JAVORINA_JURO5

Vedle toho po nástupu Lea Čellára do čela výrobního družstva přišla značka s programem na obnovu lesů, kdy za každého zákazníka zasadí nový malý dub v nově založeném porostu. Iniciativa nese název GPS les. V současné době ji tvoří přes 7000 stromů.
V nejbližší budoucnosti jsou plánovány další kroky, které navážou na již zavedenou cestu udržitelnosti. Jde například o ekologické balení z biologicky rozložitelných materiálů. Další podrobnosti zástupci Javoriny zatím neprozradili, ale těšit se na první odhalení můžeme už v čase vánočním.

Předchozí

DŮM NENÍ SOCHA

Nový showroom se španělskou keramikou otevřel v létě

Další