GPA 2023: Prodloužení termínu přihlášení

|

XXX. Jubilejní ročník Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu má k dnešnímu datu již velký počet přihlášených prací. Zároveň se Rada Obce architektů, stejně jako v minulých ročnících, rozhodla prodloužit termín podávání přihlášek do této mezi architekty velmi uznávané soutěže do půlnoci 15. srpna 2023.

Stejně jako každý rok je porota složena ze čtyř zahraničních a jednoho českého porotce, což zajišťuje nezávislost a objektivitu této největší architektonické přehlídky.

Složení poroty v letošní ročníku soutěže:

Amanda Levete / Velká Británie – získala ocenění Stirlingova cena, Jane Drew Prize, komandér Řádu britského impéria – Studio AL__A Irakli Eristavi / Slovensko – studio zerozero

Thorbjörn Andersson / Švédsko – studio Thorbjörn Andersson Landscape Architect – Sweco Architects Balázs Bognár / Japonsko – studio Partner at Kengo Kuma & Associates Petr Štefek / Česká republika – studio Petr Štefek Architect

Do soutěže je možné přihlašovat projekty, které byly realizovány od 1. 1. 2022 do 31. 3. 2023. Pro krajinářská díla je rozmezí tři roky, tedy od 1. 1. 2020-31. 3. 2023.

Začátkem září proběhne zasedání poroty, která vybere 50 projektů, kteří postoupí do finálního kola. Prezentace finalistů před porotou proběhne na Grand Prix Architektů Festivalu by Grohe. Porota následně vybere vítěze, kteří budou oznámeni ještě tentýž den v rámci Galavečera Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2023.

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:

Novostavba

Rekonstrukce

Rodinný dům

Architektonický design

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.

Dále budou uděleny ceny za:

Interiér – malá žlutá kostka

Urbanismus – malá fialová kostka

Krajinářská architektura a zahradní tvorba– malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020 – malá stříbrná kostka.

Předchozí

Inspirace krásou a harmonií přírody

Ikonické stavby, jak je neznáte

Další