Grand Prix Architektů 2022

|

Prodloužení termínu přihlášení do soutěže

V letošním roce se koná již XXIX. ročník Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu. Obec architektů, která tuto soutěž pořádá, rozhodla o prodloužení termínu podávání přihlášek do této největší architektonické soutěže do 15. 8. 2022.

1656680280-0

Jako každý rok je poroto složena ze čtyř zahraničních a jednoho českého porotce, což zajišťuje nezávislost a objektivitu celé soutěže.

Pozvání do poroty v letošním roce přijali:

Jean-Pierre Carniaux – FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)

Robert Schmitz – ŠVÉDSKO ateliér White Architekter

Martin Rein-Cano – NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1

Michal Bogár – SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti

Eva Le Peutrec – ČESKO ateliér E-STUDIO

Do soutěže je možné přihlašovat projekty, které byly realizovány od 1. 1. 2021 do 1. 3. 2022. V kategorii zahradní architektura je termín realizace od 1. 1. 2019 do 1. 3. 2022.

Na začátku září vybere porota 50 projektů, které postoupí do 2. kola. To se uskuteční v rámci GPA Festivalu by Grohe, který se bude konat na přelomu října a listopadu. Na tomto festivalu budou realizátoři projektů prezentovat své návrhy před porotou. Ta následně vybere hlavního vítěze Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2022 a zároveň vítěze v jednotlivých kategoriích.

„Jsem rád, že se nám i letos podařilo získat do poroty významné osobnosti v oblasti architektury. Tak jako je pro oblast filmografie významný Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, který mimo jiné dnes začíná, tak je pro architekty významná cena z GPA – Národní ceny za architekturu. Vysokou úroveň tomu dodává právě porota. Zároveň věřím, že i letos budeme co do počtu přihlášených projektů největší architektonickou přehlídkou v České republice.“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:

Novostavba

Rekonstrukce

Rodinný dům

Architektonický design

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.

Dále budou uděleny ceny za:

Interiér – malá žlutá kostka

Urbanismus – malá fialová kostka

Krajinářská architektura a zahradní tvorba– malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy (CZGBC), která byla poprvé udělena v roce 2020 – malá stříbrná kostka

Vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022 bude na přelomu října a listopadu.

Soutěž založila Ing. arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

Autorem hlavní ceny – velké modré kostky – je Bohumil Eliáš starší, český sklářský výtvarník, sochař, malíř a grafik. Na tradici svého otce navazuje jeho syn Bohumil Eliáš mladší, český sochař, malíř a sklář, který dnes vyrábí tyto výjimečné ceny.

Předchozí

Výroba šetrná k přírodě

Cit pro detail

Další