Inspirace přichází shůry (It All Comes from Above)

|

Lasvit představuje svůj koncept pro milánský veletrh Euroluce 2023

Lasvit, česká designérská a sklářská společnost, se vrací na nejvýznamnější světovou přehlídku designových svítidel Euroluce 2023, která se koná každé dva roky v rámci renomovaného veletrhu Salone del Mobile v Miláně.

Středobodem prezentace Lasvitu bude skleněná umělecká plastika Cloud vytvořená kreativním ředitelem společnosti Maximem Velčovským. Dále Lasvit představí nové kolekce navržené ve spolupráci s předními světovými designéry, jako jsou David Rockwell, Yabu Pushelberg a Campana Brothers, ale také své ikonické designy z řady Icons ve zcela novém hávu. Inspiraci pro svou letošní prezentaci Lasvit našel na obloze – při pohledu na nebesa, na mraky a na hvězdy. Právě ty totiž představují objekty viditelné v každé části světa, které mají schopnost nás povznést a zároveň propojit jako lidstvo. Za architektonickým pojetím stánku společnosti Lasvit letos opět stojí designéři Matěj Janský a Cyril Dunděra.

Lasvit, Constellation by David Rockwell

Přirozené světlo rozptýlené stínem mraků. Prapůvodní lustr visící z noční oblohy, tvořený miliardami hvězd. Tyto úkazy jsou pro Lasvit tím nejzářivějším zdrojem inspirace. Ústředním prvkem prezentace společnosti na milánském veletrhu je dynamická skleněná plastika od Maxima Velčovského nazvaná Cloud (angl. mrak). Mraky hrály významnou roli ve všech kulturách napříč dějinami i kontinenty. Pozorování mraků je osobním až meditativním zážitkem, ale také tendencí, kterou jako lidstvo přirozeně máme. Stejně tak je mrak, tedy „cloud“ i technologickým fenoménem symbolizujícím strukturu a propojenost. Maxim Velčovský skrze své dílo Cloud zkoumá právě spojení jednotlivce a struktury, potažmo individuální perspektivy propojené do něčeho většího, do něčeho, co nás všechny přesahuje.

_04_03

Třpytivá noční obloha New Yorku, která byla předobrazem pro ikonickou stropní malbu nádraží Grand Central Terminal, inspirovala Davida Rockwella, jednoho z nejuznávanějších designérů současnosti, ke kolekci svítidel pro Lasvit. Sérii Constellation utváří šest světelných designů, které Lasvit představí právě na veletrhu Euroluce. Mezi novinky kolekce patří stropní svítidlo Ursa Minor (ve tvaru Malého vozu), nástěnné svítidlo Cassiopeia a stolní lampa Gemini (odkazující na souhvězdí Blíženci, neboť je „sestrou“ stojací lampy Polaris). Tyto tři kusy rozšiřují kolekci, která dosud obsahovala horizontální lustr, nástěnný svícny a stojací lampu, přičemž každý z nich představuje souhvězdí Cassiopeia, Tri Star (zobrazující pás souhvězdí Orion) a Polaris (Polárka).

_03_04

Lasvit dále představí kolekce svítidel vytvořené ve spolupráci s předními světovými designéry, jako jsou Yabu Pushelberg a Campana Brothers, či inovativní svítidla od českého designérského studia LLEV, které při práci se sklem revolučně využívá mycelium pro dosažení jeho finálního tvaru.

_05_10

Dalším lákadlem prezentace budou tři umělecké instalace z řady Lasvit Icons. Tyto pro Lasvit charakteristické designy jsou nově koncipovány jako konfigurovatelné systémy svítidel, z nichž každý má svůj osobitý koncept a příběh. Tentokrát se „ikony“ představí v nové podobě uměleckých skulptur, a to za využití designových komponentů objektů Pebbles, Twill a kinetického A:Live.

_01_06

V neposlední řadě představí Martin Gallo, člen designérského týmu Lasvitu, svůj koncept Florescence inspirovaný květy. Gallův design kombinuje organické tvary s hrou kaustických světelných efektů a vytváří dojem rozkvetlé květiny rostoucí na stěně.

Lasvit, Constellation by David Rockwell (2)

Euroluce je světoznámý veletrh designového osvětlení, který se koná jednou za dva roky v rámci Salone del Mobile v Miláně. Sjede se na něj téměř 450 firem, aby představily své nejnovější návrhy a technické inovace pro exteriérové a interiérové osvětlení. Předváděná umělecká díla a kolekce v sobě spojují krásu a funkčnost, od minimalistických až po inspirované přírodou, cizími kulturami nebo minulými epochami z hlediska designových konceptů. Výstavu bude možné navštívit od 18. do 23 dubna 2023 v areálu Fiera Rho. Za zapůjčení nábytku Lasvit děkuje společnosti Ghidini 1961.

Předchozí

VANGUARD PRAGUE

Čeká nás rok plný výzev

Další