FRAGMENT

|

Karlín získal novou dominantu

Nájemní dům Fragment v pražském Karlíně získává finální podobu. Podepřely ho monumentální sochy od českého umělce Davida Černého

Nájemní dům Fragment, který je výsledkem spolupráce skupiny Trigema s architektonickým studiem Qarta architektura a umělcem Davidem Černým, se blíží své finální podobě. Od července 2022 probíhalo postupné osazování domu obřími sochami, které jsou nedílnou součástí architektonicky výjimečného projektu. Během prvního říjnového víkendu pak byla dokončena instalace hlavní 35tunové sochy ženy.

Foto: Dan Materna

TOP EB

Celkem Fragment podpírají dvě sochy v podobě horní a dolní končetiny a jedna hlavní socha – 24 metrů vysoká postava ženy, která celý dům „drží v náručí“.

„Naší ambicí bylo od začátku propojit prostřednictvím projektu Fragment kvalitní architekturu a moderní umění s každodenním životem a dostat metropoli opět na výsluní novodobého stavitelství. Chceme dělat originální, funkční a užitné stavby, které zanechají poselství budoucím generacím, a možná taky trochu provokují. Provokace v architektuře je potřeba a výjimečná lokalita Rohanského nábřeží si o unikátní počin přímo říkala,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva skupiny Trigema.

1E0D13EC-095A-4E83-B058-14D241308003

Nápad podepřít Fragment sochami pochází od Davida Černého. Samotný dům z výšky připomíná ležící postavu, kterou podpírají sochy – ruka, noha a žena. Celá budova svým tvarem jednak reflektuje místo historické Invalidovny, naproti kterému se nachází a kterému svou podobou symbolicky vzdává poctu. Ve svém dalším významu pak dům se sochami symbolizuje sociálnost a společenství. „Malé sochy jsou složeny z malých prvků, které pomyslně představují buňky lidského těla. Stejně jako v životě buňky tvoří tělo a malé části se skládají, aby podepíraly ty větší,“ vysvětluje David Černý.

Sochy jsou vyrobeny z ušlechtilé chromniklové nerezavějící oceli se zrcadlově leštěným povrchem a jejich výroba včetně přípravy trvala zhruba 2 roky. „Příprava probíhala od roku 2020, výroba byla odstartována v lednu 2021. Na Fragment jsme dovezli první díly 18. července 2022,“ říká Petra Martínková, mluvčí skupiny Trigema.

Fragment není unikátní pouze ikonickými sochami, které dům podpírají, ale i svou architekturou. „Budova je tvořena netradičními, rozpixelovanými plochami bloků, tedy fragmentů, jež jsou následně vrstveny do funkční struktury a zapadají tak do kompaktního celku. Jak z pohledu exteriéru, tak prostřednictvím výjimečně řešených interiérů souzní stavba se svým názvem. Odráží „fragmenty času“, tedy spojení přítomnosti, minulosti a budoucnosti, „fragmenty životů“ jejich obyvatel i „fragmenty umění,“ vysvětluje Jiří Řezák, partner studia Qarta architektura.

Fragment je projektem prémiového nájemního bydlení, který nabídne 140 nevšedně designovaných a plně vybavených bytů k pronájmu s dispozicemi od 1+kk až po velkorysé mezonety se střešními terasami. Samotné byty jsou vybavené nábytkem od společnosti Lino design, zaměřující se na nadčasový design a světové trendy v oblasti nábytku a doplňků.

Kromě designově vybavených bytů slibuje nájemní bydlení ve Fragmentu i naprosté pohodlí a bezstarostnost. Nájemci budou moci využít nejen služeb recepce a správy objektu, ale za poplatek i obstarání dalších potřeb, jako je běžná údržba, větší opravy, úklid nebo třeba doručování zásilek. Útulný a podmanivý parter pak nabídne mix obchodů a služeb, které budou vyhovovat nejen samotnému Fragmentu a jeho obyvatelům, ale i blízkému okolí. Místní tu najdou například kavárnu The Miners s pekárnou, unikátní fitness club Next Move, restauraci Bowlers, květiny, velký drogistický řetězec, služby hlídání dětí a mnoho dalšího.

Celá budova bude mít společnou centrální recepci, která bude k dispozici všem obyvatelům, a každá část rezidence bude mít i vlastní reprezentativní lobby. Nedílnou součástí celého areálu bude okolní přírodní relaxační zóna s bohatou zelení a vodními prvky.

Projekt nájemního bydlení Fragment vyniká nejen architekturou a službami, ale i důmyslným řešením dispozic a technologickým vybavením. Mezi využité technologie patří mj. vzduchotechnika s rekuperací, filtrací a úpravou vlhkosti a teploty přiváděného vzduchu, vytápění i chlazení bytů za využití aktivovaných podhledů, využití studniční a dešťové vody pro pokrytí provozní spotřeby (splachování toalet a zalívání zeleně) či chytré ovládání každé bytové jednotky. Vybavení všech bytů zahrne i systém Smart home Loxone, který mj. ovládá tepelnou pohodu, intenzitu větrání a předokenní rolety podle pokynů meteostanice.

Fragment nebude závislý na dodávkách plynu, bude totiž vytápěný pomocí tepelných čerpadel země – voda se soustavou 30 geotermálních vrtů hloubky 180 m a pomocí horkovodu, který je napojen na rozvody Pražské teplárenské.

Předchozí

ACCESSIBLE LUXURY V CENTRU PRAHY

Rezidence The Julius Prague slavnostně otevřena

Další