V kampusu značky Vitra vyrostla nová stavba. Inovativní domek Khudi Bari architektky Mariny Tabassum vznikl jako odpověď klimatické změny
Vitra Campus ve Weil am Rhein hlásí výstavbu nového projektu bangladéšské architektky Mariny Tabassum. Khudi Bari doslova znamená „malý dům“. Je to extrémně nízkonákladová, lehká konstrukce, která může být sestavena a demontována ručně – bez elektřiny nebo mechanického pohonu. Tým Mariny Tabassum staví tyto domy společně s humanitárními organizacemi a lokálními komunitními skupinami, čímž zlepšují podmínky populace žijící na absolutním existenčním minimu. Domků Khudi Bari bylo již postaveno více než sto a další jsou v plánu.
Povodně v Bangladéši, které jsou v důsledku klimatických změn stále častější, pravidelně nutí stovky tisíc lidí hledat nové bydlení. Právě v tomto kontextu vyvinula Marina Tabassum se svým týmem Khudi Bari: tato malá stavba je cenově výhodnější než dosavadní řešení a je navržena tak, aby mohla být postavena, demontována, přepravena a znovu postavena jinde bez jakékoliv odborné asistence.
Khudi Bari je konstrukce složená z trojúhelníkových prvků vyrobených z lokálních materiálů, jako je bambus, kombinovaných s ocelovými spoji vyrobenými v malých dílnách. Tyto spoje určují geometrickou strukturu domu. Čtvercový rám slouží jako základ a je vsazen do země, zatímco větší podobný rám funguje jako horní patro. Systém je doplněn sedlovou střechou z plechu. Jakmile je základní konstrukce nainstalována, přidávají se panely a lehké zástěny, které uzavírají obyvatelný prostor. Horní patro poskytuje útočiště v případě náhlých povodní – a pokud je půda odplavena, Khudi Bari může být demontován, přepraven a znovu postaven na jiném místě.
První experimentální domek Khudi Bari byl postaven v Dháce během pandemie v roce 2020. Po několika úpravách byly dokončeny čtyři jednotky u řeky Meghna. Na základě této zkušenosti se dále zlepšovaly funkce i design stavby. Jelikož jsou jednotlivé komponenty dodávány do odlehlých oblastí lodí a často přepravovány přes písčiny na nemotorizovaných vozech, je použití lehkých materiálů klíčové.
Systém Khudi Bari může být také rozšířen do větších jednotek propojením více modulů. Takto upraven byl například pro uprchlický tábor Rohingů v okrese Cox’s Bazar v jihovýchodním Bangladéši, kde byl použit k výstavbě komunitních center a dalších podpůrných zařízení v těžkých humanitárních podmínkách tábora. Hnací silou těchto projektů je Nadace pro architekturu a komunitní rovnost (FACE), iniciativa, kterou zahájila Marina Tabassum. S Khudi Bari hraje FACE důležitou roli při zmírňování utrpení lidí žijících v těžkých podmínkách.
Khudi Bari v kampusu Vitra
Co dělá Khudi Bari na břehu Rýna? Vitra Campus ve Weil am Rhein je aktivní průmyslový areál, který na svém území dává prostor architektonickým experimentům a klade důraz na kulturní angažovanost. Každoročně vítá stovky tisíc návštěvníků. Společně s nedávnou výsadbou lesa Miyawaki Forest a výstavbou zahradního domu Garden House od Tsuyoshiho Taneho je Khudi Bari ukázkou nového směřování kampusu Vitra. Klimatické změny totiž vyžadují inovativní řešení. Co zůstává, je závazek k dobrému designu: Khudi Bari ukazuje, že architektura nezbytnosti může být také mimořádně esteticky působivá.