Kruhy na vodě

|

Ponořte se do umění v Galerii Kooperativy

Umělci na svých obrazech zachycují vodu v krajině z mnoha pohledů – střídání ročních období, voda a hra světel, voda a život kolem. Každá krajina má svá specifika, italská je považována za univerzální duchovní archetyp. Oproti tomu je česká krajina složitější. Mluví naším jazykem, často je divoká a nekultivovaná, někdy neprostupná. Zvláštním úkazem jsou tůně, slepá ramena a tišiny řek. Výstava Kruhy na vodě ukazuje, jak velkou estetickou i funkční roli voda v české i evropské krajině má.

„Zdánlivý klid ale může velmi snadno cokoli narušit. To se pak projeví kruhy na vodní hladině. Kruhy jdou od středu, vlnění postupuje dál a dál. Kruhy na vodě jsou pohybem života. Voda v pohledu střídání ročních období. Voda a hra světel. Voda a život kolem. To vše zachycují umělci na svých obrazech. Symbolicky může každý z kruhů představovat novou generaci umělců, která vychází z minulých a stává se nezbytnou pro příchod generace budoucí,“ uvažuje Ivan Exner, kurátor výstavy.

Na výstavě uvidíte romantickou krajinu Piepenhagena a Antonína Mánesa, Chittussiho nádherné krajiny z Francie i Čech, Chwalovy dramatické krajiny, Mařákovu Lesní tůni, slavný impresionistický obraz Na lavičce od Antonína Slavíčka, Krajiny Františka Kavána, Hudečkovo Koupání nebo velkolepý Okořský potok, Panuškův Rybník, Radimského francouzské a české vody, Lebedův Rybník Malý Dubovec, Kalvodovu zimu, Špálovu Otavu, Rabasův Potok v lese a ze současných umělců Exnerovu Ranní impresi nebo Bachové U Kokořína. To je jen malý výčet z více než 100 vystavených obrazů ze sbírky Kooperativy a od soukromých zapůjčitelů, které zachycují krajinu s vodní hladinou.

Výstava zve do krajiny řek, tůní, rybníků i moří v Galerii Kooperativy, která je jednou z největších soukromých galerií v Praze. Nachází se v karlínské centrále pojišťovny, jejíž třetí patro bylo při výstavbě upraveno na veřejně přístupnou galerii. Galerie Kooperativy se stala přirozenou součástí nejen zaměstnanecké zóny, ale i veřejně přístupné části budovy s kavárnou Mezi řádky, určenou běžným návštěvníkům. Plynule se tak prolíná pracovní život s osobním a vzniká tím zajímavá symbióza, která vytváří nevšední atmosféru. Galerii každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků.

Umělecká sbírka Kooperativy vznikla krátce po založení pojišťovny s cílem sbírat a vystavovat díla českých umělců. Už od založení je systematicky a odborně budována a zhodnocována pod vedením uměleckých poradců. Díky této péči vznikla rozsáhlá a kvalitní sbírka českého umění. V současnosti zahrnuje na 3 000 obrazů, kreseb, grafik, plastik i dalších uměleckých předmětů.

Termín: 15. 9. 2022 – 29. 1. 2023

Otevírací doba: út – pá 14:00 – 18:00 hod., so – ne 10:00 – 18:00 hod.

Vstup zdarma

Místo: Galerie Kooperativy, Pobřežní 665 / 21, Praha 8 Karlín, https://www.koop.cz/galerie

Plakat_Kruhy_na_vode
Předchozí

Nová čtvrť Rohan City

Nebourej, transformuj

Další