Kvalitní firmy mohou růst i v době recese

|

Marek Unčovský, majitel finanční skupiny Avant Financial Group

Investovat do prémiových nemovitostí a pomáhat nadějným firmám růst – to je posláním finanční skupiny Avant Financial Group a jejího majitele Marka Unčovského. Skupina, která na trhu působí již více než dekádu, si vybudovala velice slušné portfolio a pozici lídra na poli fondů kvalifikovaných investorů, nyní rozšiřuje své služby. Skrze ekvitní partnerství hodlá pomáhat nadějným českým podnikatelům rozvíjet jejich byznys a zároveň přinášet zajímavé investiční příležitosti svým partnerům.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Archiv

Vaše skupina je známá investicemi do prémiových realit. Jaký přínos v těchto investicích shledáváte a v čem spočívá jejich kouzlo?

Osobně soudím, že je to kombinace jedinečnosti, luxusu, ale i ekonomického aspektu. Prémiové nemovitosti totiž výrazně lépe odolávají tržním výkyvům než jiné komodity, a proto investice do nich jsou relativně spolehlivým nástrojem pro zhodnocování kapitálu. Bohatí lidé si totiž takovou nemovitost dovolí bez ohledu na aktuální makroekonomickou situaci.

V Avant Financial Group realizujeme naše investice prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů Nemomax (plný název fondu Nemomax investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s., pozn. redakce). V jeho portfoliu najdete rezidence uprostřed historických center měst nebo na březích velkých jezer.

Do kterých konkrétních projektů dnes investujete? Jsou aktuálně k dispozici?

Zmínil bych jich hned několik. Příkladem úspěšně ukončeného projektu může být rekonstrukce a částečná výstavba prvorepublikové vily Rokosky na svazích pražské Troje, která nabízí 13 bytových jednotek. Ty byly již úspěšně prodány.

Dalším projektem z našeho portfolia je VIVA Vrchlabí, nově vystavěná trojice moderních bytových domů, která aktuálně nabízí 58 bytů v těsné blízkosti Krkonoš. Některé z bytů jsou doposud stále v prodeji. Projekty, jejichž výstavbu máme před sebou, jsou Rezidence na Karmeli v historickém srdci Mladé Boleslavi nebo VIVA Lipno přímo na břehu ikonické přehrady.

Jaké aspekty v těchto projektech kromě ekonomické návratnosti vyhledáváte?

Cítíme z nich dokonalý soulad jedinečné architektury, soukromí a zároveň pevného spojení s okolní přírodou. Dobrým příkladem může být připravovaný rezidenční projekt VIVA Lipno, který v současné době prochází finalizací stavebního povolení a výstavba bude zahájena, doufejme, v druhé polovině příštího roku. Ten nabídne celkem 167 luxusních apartmánů a 15 chaletů vybudovaných po délce 1,3 kilometru za dominantního použití přírodních materiálů. Jednotlivé apartmány byly navíc navrženy tak, aby dokonale splývaly s okolním lesním porostem. Osobně se velice těším, až projekt uvidím na vlastní oči.

Ráda bych se nyní zaměřila na další stránku vašeho podnikání. Říkáte, že pomáháte nadějným podnikům v růstu. Co si pod touto pomocí mohu představit?

Ekonomické výsledky a důvěra našich investorů nás pobídla k rozšíření našich služeb, které směřujeme právě do ekvitních partnerství. Pokud má podnikatel skvělý a byznysově prosperující projekt, může se na nás obrátit a my mu pomůžeme s financováním, na které by jinak za současných úvěrových podmínek u tradičních institucí nedosáhl.

Pokud v projektu vidíme potenciál růstu, pomůžeme mu škálovat jeho byznys. Projekty, ve kterých vidíme potenciál, jsou zároveň zajímavými investičními příležitostmi pro naše investory.

Co si pod těmito službami může podnikatel představit?

V dnešní době nabízíme tři různé služby – první z nich je ekvitní financování, přes které zpřístupňujeme firmám kapitál. Nechceme však v tomto směru nahrazovat banky. Naším cílem je pomoci firmě, aby multiplikovala svůj byznys a na bankovní financování později mohla dosáhnout.

V jiných případech se můžeme dohodnout na akvizici projektu. Pokud ve firmě nastane čas pro vstup investora, odkoupíme ji nebo její část.

Třetí službou je strategické řízení a získávání partnerů. Pokud v podniku vidíme potenciál, ale tematicky nespadá do oblasti našeho zaměření, propojíme podnikatele s investory nebo jinými partnery z rozsáhlého ekosystému AVANT, kteří jim v růstu pomohou. V takových případech klientům zajišťujeme strategické řízení. Firma však může být ve zcela jiné situaci a potřebovat jiný typ financování, například bridgové nebo mezaninové.

Do budoucna chceme poskytovat co nejširší paletu těchto služeb tak, abychom pomohli firmám v kterékoli fázi.

Jaké firmy by se na vás měly obracet?

Zaměřujeme se na podniky, které si udržují fungující byznysový model a na trhu jsou už delší dobu. Projekty, které tematicky spadají do našeho portfolia, by měly být zaměřené na správu majetku, development nebo rozvoj moderních technologií, zejména v oblasti energetiky. Pokud však firma tematicky nespadá ani do jedné z těchto kategorií, jsme schopni v rámci rozsáhlého ekosystému naší skupiny, do kterého spadá i AVANT investiční společnost, zprostředkovat propojení na fondy, které se na daný segment trhu specializují.

V současné době AVANT investiční společnost k 30. červnu 2023 spravuje a administruje majetek v hodnotě 131,9 miliardy korun v celkem 165 fondech a podfondech, její záběr je tedy velice široký. Díky tomu může Avant Financial Group pomoci v růstu prakticky kterémukoli projektu, který splňuje naše kvalitativní předpoklady.

Investujete převážně do tuzemských podniků. Spatřujete v ekvitních službách nástroj, který pomůže české ekonomice dostat se z recese?

Určitě ano. Soudím, že tento kapitál pomáhá českou ekonomiku odpružit a nasměrovat správným směrem. Navíc fondy kvalifikovaných investorů byly vždy segmentem, který dokázal podchytit trendy v podnikání na roky dopředu, ať už to byla udržitelná energetika nebo odpadní vody. Proto si myslím, že vládní snahy o jejich vyšší zdanění, kterých jsme byli svědky v minulosti, byly poměrně nešťastné.

Zmínil jste, že vás k rozšíření služeb pobídly vaše hospodářské výsledky. Jak se v současné době vaší skupině daří?

Navzdory ekonomické recesi máme za sebou jeden z historicky nejúspěšnějších roků. Ke konci letošního června jsme dosáhli zisku ve výši 110 milionů korun a navýšili tak vlastní kapitál naší společnosti na 328 milionů korun. Aktiva naší skupiny vystoupala na hranici 1,35 miliardy korun.

To rozhodně nejsou malá čísla. Co vás k nim dovedlo?

Osobně si myslím, že dlouhodobá věrnost naší strategii, které se držíme po celou dobu naší existence. V uplynulých letech se nám podařilo vsadit na zajímavé a byznysově prosperující podniky. V kontextu současné ekonomické recese to někomu může připadat paradoxní. Dle mého je však krize jedním z důvodů, proč se naší skupině daří.

Právě v ekonomicky nejistých dobách se totiž podnikatelé obrací na soukromé ekvitní partnery jako na regulovaný a bezpečný prostředek financování. To zároveň motivuje investory, kteří si mohou „sáhnout” na výnosy i uprostřed recese.

Děkuji za rozhovor a přeji vám, ať se Avant Financial Group daří.

Také děkuji.

Předchozí

Výsledky stavebnictví zůstávají slabé

Umění v rozmanitých podobách

Další