Designérka z Lasvitu použila historickou sklářskou techniku k výrobě trofejí pro letní olympijské hry v Paříži
Česká sklářská a designérská společnost Lasvit představila nové trofeje, které budou uděleny českým medailistům na blížících se letních olympijských hrách v Paříži. Tyto trofeje, vyrobené historickou technikou foukání sklářským kolíkem, budou českým sportovcům, kteří získají v Paříži medaili, navždy připomínat jejich úspěch.
Text: Redakce
Foto: Archiv Lasvitu
Novoborský Lasvit je dodavatelem českého olympijského týmu už od roku 2012 a speciální trofeje navrhuje a vyrábí pro každou Olympiádu.
Symbol národní hrdosti a jednoty
Trofeje navrhla talentovaná designérka z designérského týmu Lasvitu Yulin Huang. Je původem z Tchaj-wanu, sklářský design vystudovala v Praze, žije a pracuje v Novém Boru.
Trofeje jsou vyrobeny z ručně foukaného skla s barevnými bublinami. Jedná se o současnou interpretaci historické techniky foukání sklářským kolíkem, přičemž inspirací byly Huang barvy české vlajky – červená, bílá a modrá. Skrze sklářský kolík byly dovnitř foukány tři barevné bubliny, které se půvabně sbíhají v jednom krystalickém těle.
Sklářský orchestr
Původně Yulin Huang plánovala, aby se tři barvy nějakým způsobem prolínaly, ale sklo podle jejích slov vždy překvapí neočekávaným výsledkem. Ocenila proto, jak se tři barvy díky optickému efektu dynamicky kroutí a krásně se odrážejí.
„Používáme skleněné barevné tyče, které řežeme na malé kousky. Ty se pak asi deset minut taví na foukací trubici, aby mohly být připevněny ke křišťálovému skleněnému tělu. Byla to výzva, vyžadovalo to velmi přesnou týmovou práci, ale nebyl to chaos, spíše krásný skleněný tanec. Náš kolega Marek Effmert byl jako dirigent sklářského orchestru, jen kývl hlavou a všichni věděli, co mají dělat, opravdu kouzelné,“ komentuje designérka Yulin Huang vývoj a výrobu trofeje.
Paralely mezi sklářstvím a sportem
A jaké jsou paralely mezi sklářstvím a sportem? „Samotný materiál mě vždy inspiroval k tvorbě a tato olympijská trofej není výjimkou. Tvorba se sklem se velmi podobá sportu, kde rozhoduje precizní timing a kontrola. Týmová práce je nezbytná a ladná choreografie sklářských pohybů mi evokuje eleganci sportovního výkonu,“ dodává designérka.