Lasvit opět rozzářil hotel La Mamounia v Marrákeši

|

Tentokrát devítimetrovým svítidlem inspirovaným berberskými šperky

U příležitosti 100. výročí svého založení odhalil letos renomovaný hotel La Mamounia nově zrekonstruované interiéry. Společnost Lasvit, známá svými světelnými instalacemi na míru, vytvořila pro toto legendární místo tři ručně vyráběná svítidla.

Ve spolupráci s francouzským designovým studiem Jouin Manku jsou tyto nové instalace poctou marocké tradici s nádechem globální sofistikovanosti. Vstupní hale dominuje téměř devítimetrový lustr, zatímco světelné instalace připomínající gobelíny doplňují bar Majorelle.

Velká pocta ve vstupní hale

Vstupní hala hotelu La Mamounia působí majestátně. Vize Jouin Manku byla oživena „Le Chandelier du Centenaire,“ ambiciózní světelnou instalací zavěšenou necelý metr nad zemí v srdci lobby. Toto takřka devítimetrový svítidlo svým spletitým designem vzdává hold umění, tradicím Maroka, přičemž inspiraci čerpá zejména z tradičních berberských šperků.

Instalace připomíná dva propletené náhrdelníky a zahrnuje rozsáhlé 300 metrů dlouhé elektrifikované kabely spletené do červených lan – barvy, která má pro berberskou komunitu tradiční význam.

Skleněné prvky, evokující korálky na těchto lanech, jsou jednotlivě ručně foukané a ručně tvarované českými skláři z Lasvitu. Instalace obsahuje 3000 takových kusů ve třech velikostech a osmi různých povrchových úpravách. Některé skleněné prvky jsou opleteny červenou barvou, aby evokovaly tradiční šperk, zatímco jiné používají stříbro, aby zdůraznily křišťálový třpyt.

Dalším významným prvkem instalace jsou pravé stříbrné berberské přívěsky, které vyrobili maročtí řemeslníci. Lustr je napojen na dva světelné okruhy, což umožňuje kombinovat světelné efekty a dynamickým efektem tak zvýraznit jeho složité detaily.

Při vstupu do sálu La Mamounia hosty okamžitě upoutá tento designový kousek, který je důkazem detailního řemeslného zpracování a schopnosti vyprávět příběhy prostřednictvím designu.

Bar Majorelle: světelná tapiserie a orientální pocta

Světelná stezka v nově zrekonstruovaném hotelu vede hosty do baru Majorelle, pojmenovaného na počest Jacquese Majorelleho, známého francouzského malíře a nadšence pro Marrákeš, který se v polovině 40. let 20. století zasloužil o rozšíření hotelu.

Zde společnosti Lasvit instalovala dva světelné prvky. První funguje jako výrazné nástěnné svítidlo: ručně foukané skleněné plátky v sytě zlaté a šalvějově zelené barvě jsou zasazeny mezi zrcadlové pozadí a ryté sklo a vytvářejí efekt podobný světelnému gobelínu. Po rozsvícení vrhají tyto instalace podmanivé zlatavé světlo a mění atmosféru baru.

Instalace umístěná na baru přináší moderní nádech díky použití hranolů – trojúhelníkových skleněných segmentů určených k rozptylování světla do spektra. Tato instalace nabízí vizuální doplněk k lahodnému výběru koktejlů, které se zde podávají.

Nejnovější spolupráce mezi Lasvitem a Jouin Manku je pokračováním partnerství, které začalo již před časem. Již dříve v roce 2020 společně přetvořili instalace v rámci hotelu La Mamounia, včetně čajovny a italské restaurace.

Výsledky jejich spolupráce se objevily také v několika dalších renomovaných místech, od restaurace Alaina Ducasse v budově Morpheus v Macau (2018) až po soukromé rezidence Mayfair v Londýně (2017), přičemž každou z nich obohatili o charakteristickou směs elegance a moderního designu.

La Mamounia

La Mamounia je pětihvězdičkový hotel v marockém Marrákeši. La Mamounia je již od svého založení v roce 1923 považován za špičku v oboru, časopis Condé Nast Traveler jej označil za nejlepší hotel na světě. Dokonce sám Winston Churchill jej ve své době označil za „nejkrásnější místo světa.“ „Mamounia“ znamená v arabštině „útočiště“ nebo „rezervoár.“

Hotel má 135 pokojů (každý o rozloze 30 až 45 m2), 71 apartmánů (každý o rozloze 55 až 212 m2) a 3 riady (každý o rozloze 700 m2) k pronájmu. Na osmihektarovém pozemku je dnes 5000 růžových keřů, 200 olivovníků (některé jsou až 700 let staré) nebo 21 druhů kaktusů. Ukryté mezi zelení jsou také soukromé domy pro ty, kteří si chtějí užívat v soukromí.

Mezi významné hosty patřili politici jako Charles de Gaulle, Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, Nelson Mandela, Ronald Reagan a Helmut Kohl, hvězdy zábavního průmyslu jako Kirk Douglas, Paul McCartney, Charlie Chaplin a Omar Sharif a sportovci jako Zinedine Zidane.

Předchozí

Udržitelná koupelna

Stylové lofty v dominantě pražských Modřan

Další