Ledová voda a nahota

|

Jak to je předsudky kolem saunování?

Dostali jste poukaz na wellness pobyt nebo byste také rádi zkusili, jestli má saunování opravdu tak zázračné účinky, ale něco vás od návštěvy neustále odrazuje? Nebo vám jedna špatná návštěva zkazila chuť v tom pokračovat? Okolo saunování stále panuje mnoho předsudků a mýtů. Jak to s nimi doopravdy je a jak si vybrat dobré wellness se dozvíte v tomto článku.

V sauně musím být nahý

Návštěva sauny v plavkách je skutečně zakázaná, a to z dobrého důvodu – materiál plavek není určený pro tak vysoké teploty, zadržuje vlhkost a může způsobit zapaření intimních oblastí. Saunování ale není nudismus! Samotné prostěradlo si při saunování sundávat vůbec nemusíte, pokud vám to není příjemné. „Zakoupit si můžete také saunový kilt, který je ze 100% bavlněné vafloviny a je uzpůsobený tomu, aby vás bezpečně zakryl a nemuseli jste se bát, že vám sjede z těla nebo se rozbalí,“ vysvětluje Michaela Matějovská z wellness Infinit.

Je to zbytečné, protože tam nevydržím dlouho

Saunování není jenom o sezení v tradiční finské sauně. Je to kompletní rituál, který je hlavně o příjemné relaxaci, jehož součástí je i odpočinek nebo návštěva více typů sauny. Bylinková, medová nebo solná sauna mívá zpravidla nižší teplotu, navíc má další zdraví prospěšné účinky. Pokud tedy máte poukaz na 3 hodiny ve wellness, nebojte se, že se budete tři hodiny povinně potit – jistě najdete pohodlné lehátko k odpočinku s drinkem nebo třeba tepidarium s příjemnou teplotou kolem 40°C.

Po sauně musím skočit do ledové vody

Ve zchlazení musí být člověk opatrný, hlavně v začátcích. Při extrému ze sauny rovnou do jezírka vzniká teplotní šok a ten vám nemusí udělat dobře. Zchlazení má být postupné, proto vždy před jezírkem doporučujeme sprchu, klidně vlažnou, která vás připraví. Pokud se ale na ledovou vodu necítíte, rozhodně se do ní nenuťte. K mírnému ochlazení bohatě postačí i sprcha, kde si můžete regulovat teplotu a jste schovaní před zraky ostatních návštěvníků. Brzy uvidíte, že zvládáte sprchu více studenou a časem se třeba do jezírka opravdu odhodláte.

Na saunovém ceremoniálu musím být až do konce

Saunový ceremoniál probíhá pod vedením sauna mistra, který pracuje s různými vonnými oleji, vějíři, ručníky, hudbou… vše je na kreativitě daného mistra. „Jedná se o krátké vystoupení trvající zhruba 10 až 15 minut. Je to velice příjemné zpestření saunování a čas při ceremoniálu velice rychle uteče, a většinou jste sami překvapeni, kolik jste vydrželi. Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete saunu opustit dříve, s klidem můžete,“ ujišťuje Matějovská.

Ve wellnessu je to nehygienické

Provoz sauny nebo wellness centra podléhá přísným hygienickým podmínkám, zároveň má většina zařízení svá pravidla pro návštěvníky, se kterými by se před návštěvou měli seznámit. „Hygiena je u nás v Infinit wellness zcela zásadní. Chceme, aby se návštěvníci cítili komfortně, sauny nebyly přeplněné a všechny prostory vždy vydesinfikované a v perfektním stavu,“ zdůrazňuje Matějovská. Je proto si vždy vybrat ověřené wellness, abyste předešli zklamání místo relaxačního zážitku.

Předchozí

Neexistují problémy, ale výzvy

Vítězný návrh českého pavilonu pro EXPO 2025

Další