Lesní chata u Prahy

|

Studio Archicraft navrhlo útulnou a komfortní lesní chatu nedaleko Prahy, klidné útočiště před shonem velkoměsta. Archetypální forma reaguje na místní zástavbu, zatímco tmavě hnědá hliníková fasáda ve tvaru šišky odráží okolní les se vzrostlými smrky. Sounáležitost s přírodou podporují velká okna a posuvné skleněné plochy rozšiřující pocit prostoru uvnitř chaty. Pohodě a odpočinku se podřizuje i kuchyňská linka, přirozeně začleněná do obytné zóny. Teplo domova sálá z materiálu dubového dřeva a smrkových CLT panelů, které tvoří konstrukci stavby. 

Text: Redakce

Foto: Petr Polák

Původní chatička byla i přes naprosto miniaturní rozměry místem, kde se majitelé cítili spokojení. Při navrhování nové chaty tak měli od počátku důvěru v malý prostor, který je příjemný a útulný, je-li dobře navržený.

Mezi stabilitou země a svobodou nebe

Na jaře roku 2020 přišel do ateliéru studia Archicraft pár s vizí prostorově skromného domku, který jim poskytne klidné útočiště v přírodě, únik z každodenního ruchu a shonu velkoměsta. Komfortní místo, kde namísto burácení tramvají šumí stromy a kontakt s přírodou je bezprostřední. 

Oblast, kterou si pro svou chatu vybrali, má unikátní atmosféru. Na místo nevede pohodlná asfaltová silnice, ale vcelku rozverná cesta, která už sama o sobě proměňuje vnímání. Dále od starostí velkoměsta, blíže k přírodě.

Místní regulace určila maximální zastavěnost a výšku stavby, čímž bylo zadání limitováno. Archetypální podobu chaty proto architekti zvolili s ohledem na zástavbu okolního prostředí a její vertikalitou zdůraznili kontrast mezi stabilitou země a svobodou nebe.

Útulnost a teplo domova

„V okolí jsou nádherné vysoké jehličnany, které nás okouzlily a jejichž vzor se odráží ve fasádě. Ta je tvořena tmavě hnědými hliníkovými šablonami a svým tvarem připomíná šišku. Hliníkový povrch fasády zaručuje snadnou údržbu a dlouhou životnost a naplňuje zásadní požadavek na praktičnost,“ říkají autoři návrhu Lenka Bartoňová a Miroslav Krátký.

Sounáležitost s přírodou pak podporují prosklené posuvné plochy, které propojují obytnou část interiéru s okolím a také úžasně rozšiřují pocit prostoru uvnitř chaty. Velká okna přináší nejenom krásný výhled, ale i spoustu světla pro investorku, která se zde ráda věnuje malbě.

Cílem zadání bylo vytvořit prostor, který vyzařuje útulnost a teplo domova. Proto byl v interiéru hojně využit dub, konkrétně na podlahy, stěnu s krbem, jídelní stůl a židle. V ložnici a na schodišti zůstaly viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva. Tento přírodní materiál přináší do interiéru teplý dojem domova a ušetří náklady na obklady. CLT panely mají výhody i ve statických vlastnostech – malá konstrukční hloubka umožňuje velké rozpony a má vysokou únosnost. Jejich malá tloušťka spolu s dobrou tepelnou izolací vede k prostornějšímu interiéru. Stavbu kompletně projektovala a realizovala firma 3AE, specializovaná na dřevostavby z masivních panelů z českého dřeva.

Prostor pro pohodu, odpočinek i uměleckou tvorbu

Hlavním tématem chaty je pohoda a odpočinek a tomu musely být bezpodmínečně podřízeny i provozní potřeby – prostory. Kuchyňskou linku je začleněna do obytné zóny tak, aby působila jako její přirozená součást. Proto je nad ní umístěna knihovna vrůstající do stropu a pro části skříněk byl zvolen sjednocující motiv dubového dřeva se stejnou profilací, jakou má stěna u krbu. Jídelní stůl se přirozeně včlenil mezi kuchyňské skříňky.

Chata je synergií současného designu, respektu k přírodě a praktického využití prostoru. I na malé ploše je možné vytvořit prostor pro pohodu, odpočinek i uměleckou tvorbu.

Předchozí

Svítidla inspirovaná přírodou

Na vrcholu českých hor

Další