Mám rád detail

|

Interiérový designér Lukáš Třešňák, majitel studia TRESNAKDESIGN

S mladým, nadějným interiérovým designérem Lukášem Třešňákem, majitelem studia TRESNAKDESIGN, jsem si povídala o jeho cestě od fotbalu přes development až k designu, o aktuálních projektech nebo trendech v podobě chytré domácnosti. Říká, že je puntičkář a má rád detail. Prozradil mi také, jaké jsou jeho sny do budoucna.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Jan Branč, archiv Lukáše Třešňáka

Jaká byla vaše cesta k interiérovému designu?

Docela klikatá, ale moje vášeň to byla odmala. Původně jsem hrál od mládí profesionálně fotbal, s tím jsem ale v šestadvaceti skončil, když jsem se vrátil ze zahraničí.

Poté jsem začal pracovat pro developerskou společnost Kaprain, kde jsem sbíral první zkušenosti s velkými projekty a většinu z nich pak řídil jako hlavní designér a projektový manažer. Tam jsem strávil devět let a měl na starosti jak soukromé projekty majitele skupiny, tak i většinu developerských projektů. U developerských projektů jsem se podílel na vytváření konceptů, navrhování standardů včetně klientských změn či kompletní zařizování interiérů.

Kdy jste se rozhodl osamostatnit?

Už když jsem pracoval pro Kaprain, měl jsem pár vlastních projektů, ale na vlastní nohy jsem se postavil před rokem. Dnes mám své vlastní studio a spolupracuji zhruba se třemi externisty. Pomáhají mi zpracovat projektovou dokumentaci nebo vizualizace. Nicméně celý „orchestr“ na stavbě si zajišťuji sám s realizační firmou.

S jakými značkami a dodavateli nejvíce spolupracujete a podle čeho si je vybíráte?

Rád spolupracuji s osvědčenými dodavateli, se kterými mám dobré zkušenosti. Víme co od sebe čekat, nevázne komunikace, a když je nějaký složitý detail, tak vím, že se na ně mohu spolehnout.

Co se týká stavební části, tak spolupracuji se třemi až pěti firmami. Vybírám je podle náročnosti zakázek a také podle volných kapacit.

Dodavatele dveří, podlah, koupelen, nábytku či osvětlení vždy vybírám s ohledem na zvolený design a daný rozpočet projektu. Z těch velkých značek, co působí na trhu, není snad dodavatel, s nímž bych nepřišel do styku. V Česku je mnoho dodavatelů, je z čeho vybírat a samozřejmě mám mezi nimi svoje favority.

Proč se interiérovému designu věnujete a co vás na tom nejvíc baví? Někdy to musí být náročné – pohybujete se od staveb, až po drobné designové doplňky…

Protože mne to nesmírně baví a rád se pořád učím novým věcem. Je to nadšení a vášeň, když můžu něco tvořit. Někdy říkám, že nadšený laik je víc než znuděný profík.

Nejvíc mne baví fakt, že něco originálního navrhnu, vymyslím – samozřejmě v koordinaci s klientem – a pak se to stane skutečností. To přetvoření, transformace, kdy si projdu cestu od návrhu, přes vizualizace, až po finální realizaci interiéru, na který si můžete sáhnout. Ten proces tvorby je úžasný.

Přitom to jsou dva úplně jiné segmenty – jeden představují studie, návrhy a vizualizace. Například vizualizace jsou mnohdy dobrý sluha, ale zlý pán, protože neřeší spoustu technických řešení, mají mnohdy jen zaujmout. Proto když je vytváříme, kladu velký důraz na to, aby vše bylo stavebně a technicky proveditelné. Nechci klientovi ukazovat něco, co pak nejde postavit či zrealizovat.

A na druhé straně je samotná realizace, kdy řešíte například u rekonstrukcí spoustu nečekaných problémů. Vyskakují na vás samí „kostlivci“, kdy pak musíte přetavit návrh do reálné podoby a udělat co nejméně kompromisů. Nejlépe žádný…

Projekt Maison Ořechovka: Nadčasový a elegantní byt v zemitých tónech

Které z vašich realizací byly podle vás nejvíce povedené, případně nejnáročnější?

Zřejmě nejnáročnější byl poslední projekt Maison Ořechovka. Šlo o velký byt v developerském projektu, kde jsme si hráli i s těmi nejmenšími detaily a materiály. Téměř vše je dělané na míru. Keramikou obalené atypické umyvadlo, noční stolky či botník, chytrá domácnost Control4, ozvučení v celém bytě, vstupní dveře na otisk prstů, skryté zárubně bez horního nadpraží…

Myslím, že se podařilo zrealizovat všechno, co jsme si navrhli – vše je skryté, vestavné. Navíc v novém developerském projektu, což je vždycky oříšek. Řešili jsme spoustu technických komplikací a složitostí, například aby ve výsledku přesně seděly výšky u stropů v chodbě, kde se střídá několik různých materiálů, dveře jsou bez horního nadpraží a celá stěna je v epoxidové stěrce. Hodinářská práce, kdy tam běháte se šuplerou… Naštěstí všechno dobře dopadlo a výsledek stojí za to.

Když se ale ohlédnu za všemi svými projekty, rád na ně vzpomínám a zpětně bych nich neměnil. Když totiž dokončím něco aktuálního, jsem tím přesycen a vidím každou chybičku, které si běžný pozorovatel vůbec nevšimne. Jsem puntičkář a mám rád detail, takže vidím i ty nejmenší drobnosti, až si někdy říkám, jestli to už nepřeháním. V daný moment chci prostě dokonalost a preciznost po všech na stavbě. Ale ze zpětného pohledu, když se tam vrátím, tak si těch drobností ani sám už nevšimnu.

Jaké jsou dnes trendy v interiérovém designu?

Hodně se teď vrací zaoblené tvary, na potahy se používají hrubé látky, různé materiálové obložení stěn. Jde to v takových vlnách, každý rok vylétne nějaká nová barva.

Ale nadčasový interiér je stále dobře dispozičně řešený, s kvalitně provedenými detaily a s dostatkem úložných prostor. Materiálově a barevně vyvážený, kdy všechno je v harmonii a nic „netahá“ za oči – a je jedno, jestli jde o byt v historickém domě, anebo industriální loft. Bohužel se mnohdy upřednostňuje pouze design před praktičností a funkčností.

Co dnes klienti nejčastěji žádají? Chtějí třeba i chytrou domácnost, kterou jste zmínil?

Nejčastěji dostatek úložných prostor, protože u nových bytů jsou často poddimenzované. O chytrou domácnost se zajímá čím dál více klientů, vyptávají se co to obnáší, jak to funguje, kolik to stojí. Když vám v tomto ohledu někdo dobře poradí, ušetří to spoustu času a starostí. Občas mají lidé trochu předsudky, ale když pak navštíví třeba vzorový byt, kde to mohou vyzkoušet, změní názor.

Sám to doma mám a lze tím ovládat vše – od podlahového topení, přes rekuperaci, klimatizaci, až po osvětlení a spoustu dalších věcí. Třeba když jdou děti spát, jedním stiskem spustím scénu „good night“. Zatáhnou se žaluzie a závěsy, ztlumí se světlo, na daný časový úsek a zapne se hudba na spaní, která se po nějaké době vypne. A podobný rituál je nastavený na ráno, kdy se žaluzie a závěsy roztáhnou, začnou hrát dětské písničky… A když potřebujete něco změnit, stačí jen přeprogramovat systém.

Projekt Křimice – Plzeň: Moderní byt v pánském, lehce industriálním stylu

Jak získáváte nové klienty?

Nejčastěji přicházejí na doporučení těch předchozích, pro které jsem už pracoval a byli s mojí prací včetně komunikace spokojení.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Plánem je stále fungující studio se spokojenými klienty, kteří se rádi vracejí. A snem je nějaká zajímavá spolupráce s developerem na projektech, abych mohl zúročit svoje zkušenosti, které jsem nasbíral v Kaprainu. Tam jsem musel uvažovat jako designér, který řeší dispozice, standardy a nejmenší detaily, ale hlavně jako developer, který řeší finance a proveditelnost u výstavby. Mnohdy to není ani o financích, ale jen o nápadu.

Návrh konceptů u developerských projektů mne bavil, jelikož do toho vstupuje spousta faktorů, debatujete s architekty a projektanty a vše musíte skloubit ku prospěchu daného projektu. Vždy jsem chtěl mít čisté svědomí, že se na nic nezapomnělo, nic se neodfláklo a daný projekt měl maximální péči.

Proto si myslím, že by developeři měli více spolupracovat nejen s architekty a projektanty, ale i s interiérovými designéry. Často otevírají témata, která se tolik na počátku neřeší nebo se na ně zapomíná. Designéři totiž myslí na správné dispoziční řešení, dostatek úložných prostor, zvolí vhodný standard a podobně. Mohou tak být důležitým článkem v celém tom procesu.

Navrhoval jste si také svůj vlastní byt?

Ano, ve spolupráci s manželkou, to je náročný klient (smích). A vyzkoušel jsem si v něm mnoho technických a materiálových řešení, které jsem na projektech ještě nedělal, a vše dopadlo na jedničku.

Janbranc.com 0618

TRESNAKDESIGN

Jsme malé architektonické a designérské studio, které se specializuje zejména na rekonstrukce, novostavby a zakázkové interiéry v soukromém či komerčním sektoru od návrhu až po úplnou realizaci. Zakládáme si na osobním přístupu a vzájemném propojení po celou dobu trvání projektu.

Spolupracujeme s prověřenými dodavateli, kteří s námi projekty realizují od stavební části až po nábytek samotný. Staráme se o veškerou vzájemnou komunikaci a plnění všech závazků tak, aby na vás zbyla jen radost z hotového interiéru.

Rádi vám pomůžeme i s vaším projektem. Ať už plánujete koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti – nebojte se nás nezávazně kontaktovat.

https://www.instagram.com/tresnakdesign/

Předchozí

UMĚNÍ LÉČIT

Developeři si oblíbili strategii Shell & Core

Další