Ministerstvo poskytne 870 milionů korun, peníze půjdou na přípravu staveb veřejných budov či dobíjecích stanic

|

Dobíjecí stanice pro elektromobily, ilustrační snímek. Foto: ČEZ

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo tři výzvy, které hlavně obcím a krajům pomohou s přípravou projektů reagujících na potřebu digitální a zelené tranzice v souladu s cíli EU. Peníze půjdou na přípravů projektů staveb jako jsou například zdravotnická a školská zařízení, nebo třeba na udržitelnou a chytrou infrastrukturu. Z evropských zdrojů na to MMR vyčlenilo celkem 870 milionů korun, informoval úřad v tiskové zprávě. Dotace pokryje až 100 procent všech nákladů.

„Starostové a starostky si na jednáních občas postěžují, že už jen příprava projektu není ve finančních možnostech obce, mnohdy chybí i potřební lidé a know-how. Těchto 870 milionů z evropských zdrojů jim pomůže překonat obě tyto překážky,” uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Výzvy podpoří široké spektrum projektů, uspět mohou například chytrá řešení, která patří do konceptu Smart Cities. Udržitelnost dopravy mohou zlepšit nové dobíjecí stanice pro elektromobily nebo cyklostezky. Jinde pomůže oprava čistírny odpadních vod a projekty, které povedou k lepšímu zadržování vody v krajině. Podpora zahrnuje také výstavbu nebo rekonstrukce veřejných budov a prostranství. Do budoucna MMR chystá další speciální výzvu na přípravu projektů takzvaného dostupného bydlení. Projekty bydlení je možné podpořit i v právě vyhlášených výzvách.

Finance mohou žadatelé využít například na pořízení projektové dokumentace, studie proveditelnosti, realizaci architektonické a urbanistické soutěže nebo přípravu smluv typu Design and Build, PPP a EPC. Výzvy pomohou obcím připravit a dokončit projekty až do fáze vyhlášení soutěže na zhotovitele. 

Dotace pokryje až sto procent nákladů

Dotace pokryje až 100 % uznatelných skutečně vynaložených nákladů. Na podporu přípravy velkých projektů půjde 500 milionů korun, na malé projekty půjde 300 milionů. Dalších 70 milionů MMR vyčlenilo na podporu malých projektů, které už byly předloženy k realizaci v jiných výzvách.

Příjem žádostí u velkých projektů odstartuje 22. února, u malých projektů 29. února a u poslední skupiny malých projektů už předložených k realizaci bude příjem žádostí spuštěn 27. února.

Dotační výzvy jsou součástí evropského Národního plánu obnovy (NPO), což je podklad pro čerpání peněz z mimořádného fondu, který připravila Evropská unie v souvislosti s koronavirovou pandemií. Jde o plán reforem a investic, které využívají prostředky z takzvaného Nástroje pro oživení a odolnost a státům EU má pomoci řešit hospodářské a sociální dopady pandemie a zajistit ekologickou a digitální transformaci ekonomik zemí.

Předchozí

Trh stavebního spoření oživil, přibylo úvěrů i nových smluv

S projekty dostupného bydlení pomůže v Česku Evropská investiční banka

Další