Ministerstvo zrušilo tendr na výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem

|

Justiční areál Míčánky v Praze, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Ministerstvo spravedlnosti zrušilo zadávací řízení k veřejné zakázce na výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem, oznámil úřad ve zprávě. Nabídkové ceny podle něj přesáhly jeho rozpočtové možnosti poté, co antimonopolní úřad vyloučil vybraného dodavatele. Ministerstvo doplnilo, že připravuje nové zadávací řízení, které zahájí „v nejbližší době“.

Ke zrušení tendru úřad přistoupil v úterý. „Ministerstvo spravedlnosti současně nemohlo oslovit další účastníky zadávacího řízení, neboť jejich nabídkové ceny nejenže překračovaly nabídkovou cenu vyloučeného dodavatele o stovky milionů korun, ale také převyšovaly rozpočtové možnosti ministerstva,“ uvedl úřad bez dalších podrobností.

Z veřejně dostupného rozhodnotí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyplývá, že ze zakázky vyloučil Společnost Justiční areál v Ústí nad Labem – sdružení GEMO a.s. a JIMI CZ. Ministerstvo totiž podle úřadu porušilo při zadání zakázky zásadu transparentnosti, když při výběru dané firmy nemělo dostatečné podklady pro to, že splnila podmínky účasti, konkrétně podmínky technické kvalifikace.

O stavbě justičního areálu pro krajský i okresní soud i státní zastupitelství se hovoří od roku 2002. Současná budova, která funguje od roku 1974, potřebám justice nevyhovuje. Nachází se v záplavovém území a při povodních objekt několikrát zatopila voda. Chybí v ní navíc velká soudní síň.

Na základní kámen neexistujícího justičního paláce v Ústí v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, která tehdy byla členkou úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Termín dokončení byl v té době odhadován na rok 2018.

Veřejnou zakázku na zhotovitele stavby ministerstvo vypsalo na sklonku roku 2022. Předpokládaná hodnota plnění činila 2,009 miliardy korun bez daně. Se zahájením stavby tehdy ministerstvo počítalo v roce 2023. Podle plánů zveřejněných v roce 2021 mělo v objektu pracovat 828 lidí, čímž by se stavba stala druhým největším justičním areálem v zemi po areálu Na Míčánkách v Praze, kde pracuje tisícovka lidí.

(Zdroj : ČTK)

Předchozí

Realitní trh ožívá, prodeje bytů vzrostly během roku 2023 o desítky procent

Západ Loun se promění v moderní zelenou čtvrť pro sedm tisíc lidí

Další