MišMaš Art

|

Winternitzova vila uvádí nový podcast o umění

Kulturní scéna má nový podcast o výtvarném umění MišMaš Art, který autorsky připravují a moderují Míša Vrchotová a Máša Pivovarová. Od prosince 2023 jej každé pondělí na streamovacích platformách publikuje Winternitzova vila. Autorky podcastu, společně se svými hosty z řad umělců, kurátorů, teoretiků, publicistů, filozofů i šéfů kulturních institucí, budou skrze téma výtvarného umění otevírat důležité společenské otázky a zvát širší publikum ke kritickému přemýšlení o vlastní kultuře, tedy o stavu společnosti.

Podcast odstartoval 4. 12. 2023 v 18:00 a během prosince bude možné si postupně poslechnout umělce Krištofa Kinteru, Eriku Bornovou, Jaroslava Brabce, Ivana Pinkavu, kurátora Petra Vaňouse nebo grafického designéra Petra Babáka. Podcast MišMaš Art vychází od prosince 2023 každé pondělí a je zdarma k poslechu na Spotify a Apple Podcast.

MišMaš Art, podcast o dění na výtvarné scéně – www.loosovavila.cz/podcast

„Jedním z nejoblíbenějších programů vily jsou přednášky z dějin umění. Nadšení účastníci se často ptají, co dalšího u nás a s námi mohou zažít. Líbí se jim koncept přednášek, na kterých se dozví nejen mnoho nových informací z historie umění, ale i řadu novinek o aktuálních výstavách a dění v kultuře. Máša Pivovarová je jednou z našich přednášejících, a když se rozhodla přizvat Míšu Vrchotovou a odstartovat s ní projekt podcastů z vily, uvědomili jsme si, že to je přesně to rozšíření, které nám chybí. A že málokdo by se podcastu chopil s takovou dávkou odbornosti a zároveň svěžesti jako ony dvě,“ říkají Kristina a David Cysařovi, provozovatelé Winternitzovy vily.

„Winternitzovu vilu vnímáme nejen jako příklad vynikající prvorepublikové architektury, ale také jako současnou kulturní platformu. Rády jsem tak s ní spojily náš podcast MišMaš Art, jenž s tématem výtvarného umění rovněž nechce pracovat pouze jako s třešničkou na nedělním dortu, nýbrž jako s živým odrazem dění ve společnosti,“ dodávají Máša Pivovarová a Míša Vrchotová, autorky podcastu.

  • Máša Pivovarová vystudovala obor Dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, studium ukončila v roce 2022 doktorskou zkouškou. Působí jako nezávislá kurátorka výstav, autorka textů a knih o výtvarném umění, lektorka přednášek z dějin umění ve Winternitzově vile v Praze, pedagožka na výtvarném gymnáziu Na Pražačce. V roce 2022 vedla rubriku Obrazárna v literárním obtýdeníku Tvar, v témže roce získala ocenění za nejlepší výstavu roku (Viktor Pivovarov, Moskevská gotika v Národní galerii v Praze, 2021) a nejlepší uměleckou publikaci roku (Ach! Život a dílo Viktora Pivovarova, Praha: Arbor Vitae, 2021).
  • Michaela Vrchotová vystudovala taktéž dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jako externistka se specializací na výtvarné umění působila na rozhlasové stanici Vltava, kde od roku 2017 pravidelně připravovala a moderovala pořady Vizitka a Reflexe: Vizuální umění!. S Českým rozhlasem spolupracovala s přestávkami už od roku 2011, kdy nejprve posluchačům Rádia Česko a později Vltavy pravidelně nabízela aktuální pohled nejen na českou galerijní scénu. Jako kurátorka pro vzdělávání působila několik let ve Sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze. V současné době vede Oddělení komunikace, programů a ediční činnosti v Galerii hlavního města Prahy, kde mimo jiné společně s šéfredaktorem Pavlem Klusákem (a později Petrem Vizinou) rozšířila agendu oddělení o redakci časopisu Qartal, na jehož podobě se od začátku spolupodílí.
  • Winternitzova vila je významná kulturní památka z roku 1932 od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty a je zařazena do mezinárodní sítě slavných domů světa Iconic Houses. Je možné ji navštívit bez rezervace vždy od neděle do středy od 12:00 do 18:00 a každou sobotu a neděli v rámci komentovaných prohlídek. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen samotnou vilu, ale i aktuální výstavu a stálou expozici mapující osud vily od 30. let. Tento unikátní prostor si navíc mohou užít i při některém z doprovodných programů – potomci původních majitelů, jenž se rozhodli dům zpřístupnit veřejnosti, zde organizují bohatý kulturní program, jako jsou koncerty, divadelní představení, přednášky a další.
Winternitzova Vila Adolf Loos 1932

MišMaš Art, podcast o dění na výtvarné scéně

Podcast MišMaš Art vychází od prosince 2023 každé pondělí a je zdarma k poslechu na Spotify a Apple Podcast

Vydává: Winternitzova vila – David Cysař, Kristina Cysařová

Autorky podcastu: Máša Pivovarová a Míša Vrchotová

Zvuk: Petr Šoltys

Produkce: Tereza Kunderová

Předchozí

České sklo na seznamu UNESCO

Víc než jen cvičení

Další