Moje projekty mi dělají radost

|

František Jungvirt je mladý, talentovaný sklářský výtvarník, designér a malíř skla, jehož díla fascinují svou originalitou a precizností. V rozhovoru s ním se ponoříme do tajů sklářského umění, zjistíme, co ho inspirovalo k této kariéře a jaké techniky a materiály používá k tvorbě svých jedinečných děl.

Text: Dominika Smoláková

Foto: DS Automobiles, František Jungvirt, Anna Pleslová

František nám také prozradil, co ho inspiruje, jaké výzvy přináší práce se sklem a jak vidí budoucnost sklářského řemesla v moderním světě.

Františku, ještě jste neoslavil ani třicáté narozeniny a vaše úspěchy by vám mohli závidět kdejací designoví velikáni. Možná otázka napřímo, ale jak se váš velký úspěch uskutečnil?

Moc děkuji za přívětivá slova, vážím si toho. Moje umělecká dráha začala už, když jsem byl malý kluk u nás na Šumavě a studoval jsem hudbu a výtvarnou školu. K myšlence studovat sklo jsem přišel náhodou na burze škol. V rodině máme skláře, ale sklo už nikdo nevyráběl, když jsem se narodil. Sklo jako takové mě ale fascinovalo a rozhodl jsem se tomu naplno věnovat.

Na UMPRUM v Praze jsem poté vystudoval malbu. Už tam mi došlo, že je pro mě důležité něco fyzicky dělat, a že nic jiného dělat nechci. Dle mého názoru úspěch přišel právě proto, že je na první dobrou vidět, že mě moje práce jako taková baví a naplňuje. Myslím, že mi dá za pravdu kdokoli, co něco vytváří.

Přijde mi, že lidé, kteří opravdu milují to, co dělají, by to dělali i zadarmo. Je to tak i u vás?

Určitě. Snad každý tvůrce si prošel obdobím na začátku, než se jeho díla začala prodávat a v těchto chvílích rozhoduje, jestli máte opravdu rádi to, co děláte a vydržíte. Jsem moc rád, že to, co dělám, mě naplňuje a vlastně mi ani nepřijde, že bych chodil do práce.

Vaše tvorba je hodně barevná a různorodá, kde pro ni čerpáte inspiraci?

Moje tvorba se často točí kolem starých řemesel, dětství a Šumavy, odkud pocházím. Sklo je fascinující materiál s nepřebernou škálou vlastností. Může být transparentní, opakní, malované, broušené – možnosti jsou nekonečné. Navíc, sklo má v Česku bohatou tradici, kterou se snažím udržet a posouvat dál.

Také miluji zvířata a přírodu, což se odráží v mých dílech. Zároveň mám pocit, že každý kus vypráví svůj ojedinělý příběh. Momentálně se věnuji příběhu kolekce Plush Animals s motivem zvířat.

To zní zajímavě, přiblížíte nám, o čem kolekce je?

Jedná se o sběratelské umělecky ztvárněné vázy, které kombinují minimalismus tvaru s odkazem na surrealismus a postmodernu, které nás vrací do bezstarostných dětských let plných hraček a pohádkových hrdinů. Tyto „plyšové vázy“ využívají ikonické minimalistické tvary v pastelových barvách, na kterých vynikají detailně zpracované figurky inspirované dětskými příběhy z vodního a suchozemského světa.

Můj malířský přístup se promítá do realistických motivů živočichů a květin, které díky spolupráci se sklářským mistrem Martinem Štefánkem získávají 3D podobu. Tímto způsobem navazuji na své předchozí projekty, jako jsou 3D modelovaná smaltová zvířata z roku 2019 a absolventské projekty Frangible Scenery a Floral Creatures.

Každá váza je ručně signovaná, certifikovaná a číslovaná, což zajišťuje její jedinečnost a autenticitu. Vázy jsou zhotoveny sklářským mistrem Martinem Štefánkem v Desné.

Každý umělec chce svou tvorbou předávat něco jiného, co to je u vás?

Chci, aby moje díla vyvolávala emoce. Snažím se o lehkost a vzdušnost v designu, a když jde o umění, vkládám do něj příběh a hloubku. Mým cílem je, aby lidé cítili z mých výrobků to, co do nich vkládám – radost, inspiraci a tradici. Zároveň si sám dokážu najít radost v každém projektu, za to jsem vděčný.

Mnoho mých děl jsou unikáty nebo malosériové výrobky. Výzvy mě posouvají vpřed, ať už jde o nové technologie nebo spolupráce. Například spolupráce s DS Automobiles mi přinesla nové nápady a inspiraci.

Jak tato spolupráce vznikla?

Znal jsem tuto automobilku a jejich lpění na řemesle. Potkali jsme se na designovém festivalu, kde jsem je oslovil s nápadem vytvořit z interiéru auta pomyslnou galerii. Spolupráce probíhala úžasně a vytvořili jsme i limitovanou edici difuzérů z uranového skla, které září pod UV světlem. Spojení s touto automobilkou se zakládá na našich sdílených hodnotách luxusu, uměleckého přesahu, historického odkazu, ale i prvotřídní kvality. Tato váza-difuzér je inspirována příběhem podivných květů.

Podivných květů?

Na světě není mnoho rostlin, které otevírají své květy pouze za tmy. Takové květiny jsou opylovány nočními motýly a kvetou jen během jediné noci. Tyto kuriózní květiny vzbuzují otázky svou krásou, kterou málokdo obdivoval, a vůní, kterou málokdo poznal.

Každá váza-difuzér je ručně foukaná do dřevěné formy. Barevný přechod ve skle vzniká díky tzv. barvícím sklářským rubínům, které se zatepla nabalují na základní baňku skla. Přesná barva i její rozložení po povrchu je u každé vázy jedinečné, protože každý kus foukám zvlášť a jeho konečná podoba se pokaždé liší. Díky složce uranu má sklo charakteristické olivové zbarvení a za pomoci ultrafialového světla září v noci.

Kolik jste celkem vytvořil kusů?

Celkem bylo vytvořeno 15 těchto limitovaných a jedinečných kusů. Ohlasy byly skvělé.

A co ty ohlasy, které asi nikdo neslyší a nečte rád? Jak se vám daří vyrovnat s kritikou?

Musím říct, že jsem upřímně rád za objektivní zpětnou vazbu, ať už je pozitivní nebo negativní. Učím se třídit názory a brát si k srdci to, co mě posouvá dál. Je důležité mít svůj vlastní styl a vizi, a zároveň být otevřený konstruktivní kritice.

Na co se momentálně těšíte?

Momentálně se nejvíce těším na svou sólovou výstavu v prachatické galerii Neumannka. Výstava se jmenuje „Barevné linie“ a představuje průřez mojí aktuální tvorbou, která kombinuje tradiční české sklářství s mými vlastními inovacemi. Název výstavy odkazuje na charakteristický prvek mých děl – hru s barvami a ručně malované motivy. Po poslední sólové výstavě v roce 2022 ve Sklářském muzeu v Novém Boru, kde jsem se symbolicky loučil se studijními lety, jsem většinou vystavoval v zahraničí.

Teď mám ale příležitost představit své dílo opět doma, a to až do 24. července 2024. Výstava nabízí fantaskní svět plný barev, struktur a tvarů, kde se střídají hravost a vážnost, a kde jsou k vidění nejen mé signifikantní vázy Garden, ale i nejnovější kolekce sběratelských váz Plush Animals a umělecké objekty ze série Fashion Glass. Těším se, až návštěvníci uvidí, jak se všechny tyto polohy mé tvorby propojují pod jednou střechou.

***

20231024 Frantisek Jungvirt Showroom Opening Ds 2

František Jungvirt je sklářský výtvarník, designér a malíř skla. Patří mezi nejoriginálnější představitele mladé generace českých sklářských tvůrců. Vedle designu užitných předmětů se věnuje tvorbě uměleckých objektů, instalací a omezených sérií ze skla. Ve své práci se většinou vrací k nejklasičtějším odkazům českého sklářství, které spojuje s novými impulzy. Je absolventem oboru sklomalba při SOŠ v Třeboni a ateliéru skla na pražské UMPRUM, kde studoval pod vedením Ronyho Plesla. Svá díla prezentoval na výstavách u nás i v zahraničí – Londýně, New Yorku, Paříži, Miláně, Benátkách, Jeruzalémě, Curychu, Basileji nebo japonském Takamatsu.

Předchozí

Unikátní prostor pro všechny generace

Ladná choreografie skla a sportu

Další