Moser spojuje nadčasovost s tradicí

|

Moser představuje první kolekci novinek, za kterými stojí umělecký ředitel Jan Plecháč. Konkrétně se jedná o romanticky laděné vázy Harmonic, přírodou inspirované vázy Pinea a nápojový set 1913, navíc i v limitované edici Bark. Všechny díla spojuje nadčasové tvarosloví a vysoká řemeslná hodnota. Právě to jsou atributy, kterých se chce značka Moser držet i do budoucna.

Jemnost a síla váz Harmonic

Moderní sběratelský kus i nepostradatelná esence každodenního života, tak by se daly popsat vázy Harmonic. Ty reprezentují vysokou řemeslnou hodnotu a zároveň nechávají rozehrát kontrasty jemných, ručně broušených linií s masivním dnem. Jejich oválný tvar vybízí ke hře s květinovým aranžmá. Nové produkty z dílny karlovarských sklářů rozzáří každý interiér. Tváří váz Harmonic se stala baletka Miho Ogimoto. Právě toto spojení podtrhuje krásu, jemnost a křehkost novinek značky Moser.

„Váza, která dokáže zachytit a přenést do vašeho domova okamžiky prchavé přírodní harmonie. Ranní mlha, červánky nebo rosa na rozkvetlé louce – podmanivé odstíny těchto efemérních momentů rozvíjí jemný, precizní brus z rukou našich mistrných sklářů, který vám nabídne nový úhel pohledu na svět,“ odhaluje příběh kolekce Harmonic její autor Jan Plecháč.

Důraz na řemeslnost a barevnost

Kolekce Harmonic je dostupná ve dvou velikostech, ve dvou barevných provedeních – růžovém opálu a kouřově zelené – a v matné či lesklé úpravě brusu. Růžový opál, navazuje na originální vzorník Leo Mosera, technického a uměleckého ředitele sklárny z konce 19. století. Kouřově zelená představuje nový směr, jejž udává umělecký ředitel Jan Plecháč, který o ni obohatil barevnou škálu Moseru. Díky ručnímu broušení pomocí kuličské techniky vznikají charakteristické linie, tzv. špule. Za každým brusem se ukrývá pohyb lidské ruky a je v něm vepsána řemeslná zručnost sklářů Moseru.

Nadčasový nápojový set 1913

Druhou novinkou je nápojová kolekce navazující na historický set Moser z roku 1913. O sto deset let později jej Jan Plecháč oživil a představil v reinterpretované podobě.

„Nápojový set 1913 je inspirován starším, avšak ryze nadčasovým souborem, který vznikl ve sklárně Moser před více než sto lety. Vytáhli jsme jej z archivu, pohráli si s proporcí a designem tak, abychom jej posunuli do dalšího tisíciletí. Kolekce boří hranice mezi těžkými sklenicemi na tvrdý alkohol a odlehčenou variantou na tzv. soft drinks. Věřím, že bude bavit budoucí generace i za dalších 110 let,“ říká umělecký ředitel Jan Plecháč. Celý set je tvořen karafou a třemi typy sklenic, vše vyrobené z křišťálu tradiční kuličskou technikou. Minimalisticky členěná forma a pravidelný brus ve stylu vídeňské moderny z něj dělají nadčasový kousek. Karafa i sklenice jsou opatřeny zlatým signem M v čočce na spodní straně.

Inspirace přírodou v designu váz Pinea

Kolekce Pinea je založena na tradiční řemeslné výrobě, představuje návrat k rukodělnosti a základním přírodním strukturám. Vázy vybízejí k doteku a probouzejí všechny lidské smysly. Inspirací jak pro samotný název, tak pro celý design se staly designérovy procházky lesem, a i vůně a povrch borovice. Jan Plecháč tak díky této kolekci přináší do portfolia značky Moser zemité barvy a přírodní nedokonalé struktury.

Návrat k základním hodnotám v setu Bark Nápojový set Bark je limitovanou edicí vycházející ze souboru 1913. Nahrazuje čisté formy nepravidelností přírodních struktur a tím zdůrazňuje hodnotu řemeslné výroby. Návrat k přírodě v dnešní přetechnizované době se stal hlavním tvůrčím zdrojem inspirace. Každý jeho kus ze souboru tak má jedinečnou strukturu, což z něj činí unikát. Bark tak podněcuje k doteku a zkoumání nejen vizuálně, ale i hapticky.

Předchozí

Architektura s příběhem

Z Prahy se stal „skanzen“

Další