Nemovitosti v zahraničí jdou na dračku

|

Češi jsou již unaveni restrikcemi z poslední doby a po odkládání zahraničních dovolených budou chtít letos opět vyjet k moři, za exotikou, zkrátka za hranice. A nejlépe do svého. K rostoucímu zájmu o koupi rekreačních objektů mimo Českou republiku vede jednoznačně nedostatečná nabídka v tuzemsku, ale i rostoucí ceny a válka na Ukrajině.

Aktuální situaci na trhu komentuje Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties, která se věnuje také prodeji rekreačních zahraničních nemovitostí a v portfoliu má například apartmány a domy ve Spojených arabských emirátech, Španělsku či na Slovensku.

S ohledem na současnou geopolitickou situaci budou sice chtít někteří lidé kvůli obavám o bezpečnost trávit víkendy a dovolené v tuzemsku, mnoho lidí ale naopak využije možnost obnoveného cestování. To se podle Jiřího Kučery projevuje v enormní poptávce po druhém bydlení za hranicemi: „Je to trend, který jednoznačně sílí. Nabídka nemovitostí v zahraničí a vůbec dynamika místních realitních trhů je vyšší než u nás. Kdo si může dovolit koupit kvalitní nemovitost v České republice, nalezne cizině širší výběr a často i za nižší ceny. Jazyková bariéra přestává hrát roli, covidová omezení dnes již téměř neexistují a přinejmenším v Evropské unii je cestování snadné a životní náklady srovnatelné. Při zabezpečeném internetovém připojení navíc není problém trávit delší čas v zahraničí a pracovat či podnikat na dálku.“

K populárním destinacím patří hlavně přímořská letoviska. „V minulých dvou měsících se zvýšil počet nákupů nemovitostí například ve Španělsku nebo ve Spojených arabských emirátech. Ostatně při přímém vyhledávání na našich webových stránkách jsou nejčastějšími výrazy Dubaj a Tenerife,“ popisuje Jiří Kučera a dodává: „Pokud jde o typ nemovitostí, v případě Emirátů je zájem o luxusní apartmány, ve Španělsku se dobře prodávají také domy.“

Ale neláká jen moře. Jednou z populárních destinací Čechů je samozřejmě Slovensko, a to nejen díky dojezdové vzdálenosti, ale také kulturně blízkému prostředí.

Předchozí

Na Vltavské se rozezní hudba

Metropolitní plán navrhuje téměř 450 hektarů ploch pro novou veřejnou vybavenost

Další