Nové výzvy pro zkušené investory

|

Nervozita na realitním trhu přináší nákupní příležitosti

Po dlouhých letech setrvalého růstu, kdy si většina lidí nepřipouštěla možnost korekce cen nemovitostí, přichází ochlazení realitního trhu. „Otevírá se tak prostor pro zajímavé akvizice do našeho portfolia, které jsme schopni realizovat za výrazně atraktivnějších podmínek než dříve,“ říká Filip Lahoda, partner investiční skupiny Altereo.

Zatímco inzertní weby překypují počtem nabídek na prodej bytů, kupující z řad domácností zpravidla vyčkávají a své rozhodnutí důkladně zvažují. Skončilo tak období, kdy se zájemci předháněli mezi sebou a neváhali zaplatit za vysněnou nemovitost dokonce více, než činila nabídková cena. Nyní naopak pomyslné eso v rukávu drží kupující, kteří si často dokážou vyjednat velmi zajímavé slevy. Zejména pokud mohou platit v hotovosti a jsou schopni jednat rychle.

Korekce cen rezidenčních realit

Hlavním spouštěčem ochlazení realitního trhu byl výrazný nárůst úrokových sazeb, který zájemcům značně zkomplikoval cestu k vlastnímu bydlení. Oproti roku 2021, kdy se objem poskytnutých hypoték pohyboval okolo 40 miliard korun měsíčně, jsme letos svědky propadu přibližně o 75 %. Pryč jsou časy, kdy se zhruba polovina nákupů nemovitostí financovala hypotečním úvěrem. Vzhledem k současným sazbám přesahujícím 6 % si dnes byty či domy pořizují převážně bonitní zájemci disponující potřebnými finančními prostředky.

Jsme tak svědky korekce cen rezidenčních realit na úrovni okolo 20 % z loňských maxim. Mezi jednotlivými typy nemovitostí jsou však značné rozdíly, když pod největším tlakem jsou obecně kvalitativně horší byty a domy v nepříliš atraktivních regionech. Naopak prémiové nemovitosti v top lokalitách jsou proti poklesům nejodolnější.

Ještě výraznější nervozita pak panuje v segmentu komerčních realit. Investoři si v posledních letech zvykli na dlouhodobé prostředí nízkých úrokových sazeb a byli ochotni nakupovat nemovitosti za nesmyslně vysoké ceny, tedy s nízkým nájemním výnosem. Výrazný růst úrokových sazeb však mění pravidla hry a tlačí hodnotu kanceláří či obchodních prostor níže.

Specifickou oblastí je development, který trpí prakticky na všech frontách, ať už jde o drahé stavební práce a materiály, nákladné financování, či oslabený zájem kupujících. Řada především menších, nezkušených developerů se dostává do potíží, když jsou z důvodu nedostatečného cash flow nuceni prodávat nedokončené projekty etablovaným hráčům.

Nové výzvy pro zkušené nemovitostní investory

Ačkoli současná situace není na první pohled právě příznivá, pro zkušené nemovitostní investory otevírá nové výzvy. To potvrzují slova Filipa Lahody, partnera investiční skupiny Altereo: „Pokud chtějí prodávající uskutečnit transakci rychle, musí přistupovat na výrazné slevy. Tím spíše v případě nemovitostí či realitních projektů se specifickými problémy, které nejsou v hledáčku běžných investorů. A právě na tyto příležitosti se v rámci Altereo dlouhodobě zaměřujeme. Současná situace nám tak paradoxně v mnohých ohledech nahrává, když perspektivních investic s vysokým výnosovým potenciálem máme na stole aktuálně více, než jsme schopni realizovat.“

Z dlouhodobého pohledu přitom nadále platí, že ceny nemovitostí porostou. Budou k tomu přispívat stále působící faktory, jako je nedostatečná výstavba, růst cen stavebních prací či zvyšující se objem peněz v ekonomice. „Probíhající korekci považujeme za zdravou. Umožní realitnímu trhu po dlouhých letech vydechnout a připravit se na další růstový cyklus,“ dodává Ondřej Pavlica další z partnerů investiční skupiny Altereo.

Více na Altereo Investiční Skupina.

Předchozí

Evropské nemovitosti na cestě k oživení

Udržitelnost pracovních prostor je pro firmy důležitá

Další