Objem investic do komerčních nemovitostí loni klesl

|

Pankrác Milevská. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-4.0)

V roce 2023 klesl objem investic do komerčních nemovitostí meziročně o 32 procent. Dosáhl 1,15 miliardy eur (asi 29 miliard korun) a klesal třetí rok za sebou. Představoval nejnižší hodnotu od roku 2014. I tak byla Česká republika druhým nejvyhledávanějším investičním prostředím v regionu střední a východní Evropy. Objem investic v regionu meziročně klesl o 52 procent na 5,1 miliardy eur (zhruba 129 miliard korun) a dosáhl desetiletého minima. Vyplývá to z reportu realitně-poradenské společnosti Colliers.

Z hlediska sektorového členění směřoval v roce 2023 největší počet investic do maloobchodních ploch. Meziročně v tomto případě vzrostl počet investic o 16 procentních bodů a tvořil 41 procent celého objemu.

Na druhém místě se umístily kancelářské nemovitosti s 34procentním podílem, který meziročně klesl o osm procentních bodů. Podíl investic do rezidenčních nemovitostí meziročně vzrostl o čtyři procentní body a tvořil 13 procent investic. Vklady do průmyslových a logistických nemovitostí klesly o 13 procent, tvořily devět procent objemu.

Nárůst rezidenčních transakcí byl způsoben především nárůstem počtu skupin investorů zaměřených na tuto třídu aktiv. Zároveň bylo více developerů otevřeno myšlence zbavit se projektů, protože trh zaznamenal zpomalení prodeje bytů,“ řekl ředitel investičního oddělení ve společnosti Colliers Omar Sattar. Zároveň dodal, že sektorové rozdělení se v České republice lišilo od celého regionu střední a východní Evropy. V regionálním měřítku si největší 34procentní podíl zajistily kancelářské transakce, následované 29 procenty v maloobchodu a 27procentním podílem v průmyslových a logistických nemovitostech. Nejvyšší podíl na regionálním objemu si zajistil český kapitál s 28 procenty.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 činil celkový objem investic v České republice 164 milionů eur (asi 4,3 miliardy korun), přičemž většinu aktivit tvořily kancelářské nemovitosti. Colliers v letošním roce očekává, že se objem transakcí v Česku zvýší. Pohybovat by se mohl v rozmezí od 1,2 do 1,4 miliardy eur (asi 30 až 35 miliard korun). V celém regionu střední a východní Evropy by mohl meziročně vzrůst o 900 milionů eur (asi 22,8 miliardy korun).

Nedávný prodej Olympijské zahrady společností CPI PG místnímu investorovi by měl pozitivně ovlivnit další, aby pokračovali ve svých investičních plánech na další rozmístění kapitálu v České republice. Ještě významnější byl potvrzený prodej obchodního centra Arkády Pankrác po kontrole antimonopolního úřadu. Majitelem se stal realitní fond Trigea,“ dodal Sattar.

Výnosy některých tříd aktiv pokračují v poklesu. Důvodem je podle Colliers do značné míry rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenou, který zůstává charakteristickým rysem současných tržních podmínek. Podle Colliers se však očekává, že se tento rozdíl letos zmenší.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Poptávka po industriálních a logistických parcích se mění. Potáhnou ji hlavně výrobní společnosti, ukazuje analýza

Praha prozatím upustila od projektu podpory družstevního bydlení

Další