Palác Archa slaví sto let

|

Ikonická kancelářská budova Palác Archa, vystavěná v rondokubistickém slohu, slaví sto let od svého dokončení. U příležitosti oslav tohoto významného jubilea vznikne limitovaná edice obrazu někdejší Legiobanky od autora Eugena Finkeie. K prodeji bude 23. března v kavárně Černá Madona v přízemí paláce.

post9

„Jsme velmi hrdí, že máme možnost být u toho, když tato unikátní budova slaví sto let existence,“ říká David Votřel, vedoucí asset managementu kanceláří v CPI Property Group. „Palác Archa je důležitou součástí kulturního dědictví a jsme rádi, že můžeme společně s našimi nájemci přispět k jejímu uchování pro další generace,“ dodává.

Palac_Archa_3

K oslavám stého výročí Paláce Archa vznikla limitovaná edice obrazu budovy od autora Eugena Finkeie. Grafika ve formátu A3 bude vytištěna pomocí risografické technologie. Jedná se o proces velmi šetrný k životnímu prostředí. „Inkousty jsou vyrobeny ze sóji a rýže, papír pro tiskovou matrici je vyroben z banánových slupek, papír pro tisk pak pochází z udržitelného lesního hospodářství a samotný tisk spotřebuje méně energie než jiné typy tisku,“ popisuje s nadšením autor grafiky Eugen Finkei. „Risograf vytváří dojem ruční výroby tradičního tisku tím, že se při něm dělají drobné chyby. Dochází například k barevným posunům, různým skvrnám, ale také k tečkování, které je součástí risografického tisku. V tom spočívá jedinečnost výtisků, každý z nich je originál,“ dodává Finkei, slovenský ilustrátor a grafik žijící a tvořící v Praze. Limitovaný počet 300 kusů obrazů bude v prodeji 23. března od 16:00 do 20:00 v kavárně Černá Madona, která se nachází přímo v budově paláce.

Plakat

Historie objektu na adrese Na Poříčí 24 se začala psát přesně před sto lety. Stavba probíhala v letech 1921–1923 na základě návrhu proslulého Josefa Gočára, který budově vtiskl vzhled originálního rondokubistického stylu. Do roku 1955 byla sídlem Banky československých legií, odtud vznikl název Legiobanka. A jelikož se v té době Legiobance dařilo, nechala v letech 1937–1938 přistavět ještě další budovu v těsném sousedství. Ta je již ve znamení modernějšího funkcionalistického stylu.

Palac_Archa_2

Areál obou budov po válce znárodněné Legiobanky pak dlouhá léta sloužil k různým administrativním účelům. Ke své původní funkci se plně vrátil až po roce 1990, kdy jej zakoupila Československá obchodní banka a nechala ho velkolepě zrekonstruovat a zároveň dostavět novou šestipatrovou budovu s podzemním parkovištěm. Později jej dále rozšířila.

Dnešní název Palác Archa tak pochází až z doby po velké rekonstrukci. Tehdy bylo v suterénu, který v době první republiky obývalo slavné Burianovo „déčko“, později Divadlo E. F. Buriana, otevřeno Divadlo Archa.

V současnosti patří tento architektonický skvost společnosti CPI Property Group. Komplex tvoří čtyři budovy se samostatnými vchody, které jsou propojeny klidným zeleným atriem, umožňujícím zároveň průchod mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Prostory skýtají přes 15 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch.

Palac_Archa
Předchozí

GREEN. SMART. AND MORE

Ceny TOP ESTATE & BUSINESS mají své majitele

Další