Překračujeme hranice pouhého bydlení

|

Marcel Soural, předseda představenstva a majitel developerské a investiční skupiny Trigema

Říká to v našem rozhovoru Marcel Soural, předseda představenstva a majitel úspěšné developerské a investiční skupiny Trigema, s tím, že u všech projektů ho láká v duchu hesla Developer of Different udělat něco, co se vymyká standardu. A z projektů Trigemy je na první pohled celkem jasné, o co mu jde. Nabízejí totiž unikátní charakter, výjimečnou architekturou i lokalitu.

Text: Redakce

Foto: Archiv

V našem posledním rozhovoru jste uvedl, že nechcete stavět jen tradiční bytové domy, proto se ve vašem portfoliu stále častěji objevují nepřehlédnutelné realizace, které vyvolávají emoce. Patří k nim třeba nedávno dokončený Fragment. Bude jím i smíchovský Lihovar? Čím bude výjimečný?

Projektu LIHOVARU se věnujeme už delší dobu, vstoupili jsme do něj před dvěma lety a více než dva roky předtím jsme dojednávali vstup. Projekt přitom vypadal zpočátku úplně jinak, než jak ho nyní realizujeme. Šlo o průměrný, nic neříkající rezidenční projekt.

Už při podpisu smlouvy o budoucím převzetí projektu, jsme věděli, že LIHOVAR umožňuje něco mnohem většího. Celý jsme ho přepracovali a udělali výrazně jinak, než jak se běžně v Praze staví. Vtiskli jsme mu unikátní charakter, který se vymyká standardním provedením rezidenčních projektů. LIHOVAR je výjimečný svou architekturou, lokalitou i tím, že široce překračuje hranici pouhého bydlení.

V jaké fázi se nyní projekt nachází a co je ještě před vámi? Bude dokončen v roce 2025 podle původních plánů?

Dokončujeme první etapu, která bude k nastěhování na jaře roku 2024. Kolaudace budou probíhat postupně od listopadu tohoto roku do jara roku 2024. Dokončení celého LIHOVARU je pak plánováno na rok 2026.

Lihovar má být první stavbou v České republice, která bude mít některé fasády vytištěné 3D tiskem. Najdeme tam ještě nějaké další neobvyklé prvky, které ho odliší od těch běžných?

Dlouhodobě se snažíme vyhledávat tyto nové technologické cesty. Před skutečnou realizací však dochází k vyhodnocování možností našich dodavatelů. Nicméně vnímáme a podporujeme tyto pokrokové přístupy.

V rámci projektu LIHOVAR řešíme i využití technologických novinek. Celý projekt bude mít netypické fasády z cihelného obkladu. Ve druhé etapě plánujeme část objektu realizovat pomocí prefabrikovaných koupelen.

Co pro vás osobně Lihovar představuje a čeho si na něm nejvíc ceníte? Je to další realizovaný sen?

U všech projektů mě láká v duchu hesla Developer of Different udělat něco, co se vymyká standardu. Myslím, že z projektů Trigemy je celkem jasné, o co nám jde. Po dokončení unikátního nájemního domu Fragment, který se díky své výrazné architektuře stal rychle novou ikonou Karlína je smíchovský LIHOVAR dalším projektem se silným architektonickým výrazem, které vás na první pohled zaujmou.

A jak je na tom další z vašich mimořádných projektů, karlínský Fragment? Je už celý pronajatý?

Tři měsíce od poslední kolaudace je pronajato všech 140 designových bytů s dispozicemi od 1+kk až po velkorysé mezonety se střešními terasami. Spustili jsme pro velký zájem i pořadník – prostřednictvím systému „čekacího listu“ si zájemce o pronájem navolí požadované parametry bytu a my mu v okamžiku uvolnění vhodné jednotky dáme vědět.

Když jsme narazili na nájemní bydlení, jak vidíte jeho budoucnost? Přesune se většina především mladých lidí do nájmů, anebo se Češi opět – s očekávaným poklesem úrokových sazeb – vrátí k hypotékám a nákupu vlastních nemovitostí?

Nájemní bydlení, v západní Evropě naprosto běžná a oblíbená alternativa vlastnického bydlení, získává i v Česku na oblibě. Mladá generace, ale zdaleka nejen ta, se dnes nechce nechat svázat vysokou hypotékou či se pevně připoutat k jednomu místu. Mladí lidé jsou zvyklí žít kosmopolitněji, cestovat, pracovat a bydlet na různých místech světa. Stále běžnější je také sdílení a „půjčování“, resp. pronajímání si věcí, ať už jde o dopravní prostředky, byty nebo dokonce elektroniku.

Dalším důvodem mluvícím pro nájemní bydlení je skutečnost, že kvůli již zmíněnému velmi komplikovanému povolování staveb, které téměř blokuje možnost výstavby, stále zdražujícím vstupům a komplikovaným podmínkám aktuálního stavu hypotečního trhu, bude vlastní bydlení pro řadu lidí zkrátka nedostupné.

Zprávy z trhu naznačují, že nás v příštích deseti letech čeká výrazný globální růst cen nemovitostí. Podle studie organizací ifo Institute a Institute for Swiss Economic Policy (IWP) bude průměrné roční nominální tempo růstu cen nemovitostí činit 9 %, ve východní Evropě dokonce okolo 15 %.

Vyřeší nedostatek nájemních bytů skutečnost, že je začali budovat ve větším i developeři? Koneckonců Lihovar by mě také nájemní bydlení nabídnout, je to tak?

V LIHOVARU budou byty na prodej i na pronájem. Nemyslím si však, že nedostatek bytů mohou vyřešit developeři bez zásadního zjednodušení komplikovaných povolovacích procesů. Průměrná doba stavebního řízení se v Česku kvůli zdlouhavým povolovacím procesům pohybuje kolem pěti let, v Praze to je až kolem deseti let.

Už před šesti lety přitom uvedl pražský magistrát, že by Praha potřebovala stavět okolo deseti tisíc bytů ročně. Do dnešního dne se to ale nestalo. Poslední roky se staví zhruba čtyři až šest tisíc bytů ročně a na trhu vzniká deficit, který je potřeba dohnat.

Plánujete i vy další projekty s nájemním bydlením?

Za nás je nájemní bydlení něco, v čem vidíme velký potenciál a chceme se mu rozhodně i nadále věnovat. A to i proto, že nám na našich projektech záleží a chceme, aby fyzický stav našich staveb byl stále stoprocentní.

Časté však je, že z důvodů legislativy i mentality dochází u prodaných projektů ke snižování nákladů spojených s údržbou objektu a nejbližšího okolí. Aby se tak nestalo, zůstaneme v některých případech jedinými vlastníky budov, byty pronajmeme a budeme se o ně i o budovu sami starat. Do roku 2030 máme v plánu vybudovat vlastní bytový subholding čítající 1000 bytů.

Jaké jsou plány skupiny Trigema do budoucna? Na jakých dalších projektech nyní pracujete – a budou opět tak výjimečné jako třeba Fragment či Lihovar? Jaké architekty byste rád oslovil?

Už nějakou dobu řešíme rezidenční projekt nájemního bydlení Top Tower, který bude dominantou Nových Butovic i samotné Prahy – půjde o nejvyšší dům v České republice. Lokalita Nových Butovic prošla za posledních dvacet let zásadní proměnou a zaslouží si svou vlastní, jedinečnou, dominantu, která podtrhne moderní atmosféru čtvrti, zatraktivní jedinečnost místa – a kromě vlastního originálního bydlení nabídne i společenský prostor k setkávání pro všechny místní obyvatele.

Kromě nájemního bydlení a kancelářských prostor počítáme v projektu i s multifunkčním kulturním centrem propojeným s veřejně přístupnou střešní zahradou a vyhlídkovou terasou s restaurací na střeše výškové budovy. V přízemí a ve druhém nadzemním podlaží najdete obchody a provozovny a v podzemí pak nonstop parkoviště pro veřejnost.

Budete na dalších projektech opět spolupracovat s Davidem Černým? Čím nás chcete překvapit?

Top Tower ponese originální rukopis Davida Černého v podobě vraku lodi opřeného o 135 metrů vysokou věž.

Ještě osobní otázka na závěr, jak jste se vlastně stal developerem? A kde hledáte inspiraci pro vaše nové projekty?

Od dětství jsem byl technicky zaměřený, takže stavařina byla od počátku jasná cesta. Vystudoval jsem vodohospodářské stavby, takže k tomu, abych se nakonec stal developerem, stačila rozdílová zkouška na pozemní stavby.

První developerský projekt jsme pak jako Trigema realizovali na pozemku kamaráda, kterému jsme zaplatili v bytech. Zvládli jsme to bez úvěru, jen se zálohami našich klientů, kteří si u nás pořídili byt. Jsme vlastně jeden z prvních porevolučních českých developerů stavějících bytové domy.

***

Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema

Marcel Soural je zakladatelem, jediným akcionářem a předsedou představenstva investiční skupiny Trigema. Ve spolupráci s managementem stanovuje investiční strategii v klíčových oblastech a rozvíjí originální koncept bydlení, ve kterém kombinuje funkčnost svébytné architektury s originalitou a s přesahem do celé společnosti. Je členem správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, členem dozorčí rady Centra Paraple, o.p.s. a členem ČKAIT činných ve výstavbě.

Předchozí

Nový investiční trend

Elipsa, která budí pozornost

Další