Přitažlivost děl Milana Housera

|

Výstava s názvem „Přitažlivost“ představí působivé kompozice připomínající povrchy neznámých vesmírných těles

Laky, kovy, pryskyřice či magnetismus hrají v tvorbě Milana Housera významnou roli. Rozsáhlá výstava představí díla vytvořená z ikonických akrylů, luminiscenčních pigmentů i zmagnetizovaných částic. Jejich přitažlivost bude v Oblastní galerii Liberec působit na návštěvníky od 14. června do 15. září.

V uměleckém ateliéru Milana Housera se rodí téměř experimentální, nová díla. Výstava ukáže jeho nejnovější tvorbu, ale i ikonické lakované malby, umělecké pokusy s magnetismem a site specific instalaci Celestial II.

Milan Houser patří k nejvýraznějším postavám české soudobé výtvarné scény. Jeho díla často připomínají jakási neznámá vědecká sdělení, tajemné diagramy provedené sofistikovanými laboratorními přístroji a vlastně podtrhují Houserův dlouhodobý zájem o fyziku, chemii či kosmologii,“ říká kurátor výstavy Filip Suchomel.

Milan Houser Akvatinta, Autorský Tisk, 80 × 120 Cm Rám 90 × 130 Cm, 2023

Houser se ve své tvorbě zaměřuje na práci s pestře barevnými nitroglycerinovými
a akrylátovými laky, které jsou jeho hlavními výrazovými prostředky. Tato média aplikuje na obrazy většinou horizontálně, a přitom využívá zemské přitažlivosti tak, aby se podílela na výsledném efektu. V průběhu své tvorby a řady pokusů s laky dokonce vznikl jeho ikonický, extrémně pomalu schnoucí lak, který se stal základem jeho rozmanité tvorby. Setkáme se s ním i na většině zde vystavených maleb, které programově nemají názvy, ale pouze jakési tvůrčími „rodné listy“, v jejichž detailních popisech složení nechává autor nahlédnout do samotného procesu tvorby.

V poslední době experimentuje Milan Houser rovněž s magnetismem. Výsledkem těchto uměleckých pokusů jsou působivé kompozice připomínající povrchy neznámých vesmírných těles nebo naopak evokují mikroskopický svět bakterií a virů. „Na celé Houserově tvorbě je tak zřejmé, že fyzikální zákonitosti a jejich precizní studium autora baví a fascinuje,“ doplňuje kurátor výstavy.

Mialn Houser Pohled Do Výstavy2

Touha divákovi vizuálně zprostředkovat procesy odehrávající se uvnitř schnoucích laků vedla ke vzniku site specific instalace Celestial II určeného pro Bazénovou halu liberecké galerie. Dílo vzniklo ve spolupráci s brněnským sound-designerem Jiřím Suchánkem a pomocí zvukových vibrací ve vodní nádrži simuluje děje odehrávající se během zrání jeho lakových prací. Divák je tak opticky vtažen do samotného nitra obrazu, podobně jako jej přitahuje tajuplný časoprostor vesmíru.

Milan Houser Pohled Do Výstavy3

K výstavě rovněž vychází katalog. Výstava Milana Housera je v Oblastní galerii Liberec k vidění od 14. června do 15. září. Otevřeno je každý den kromě pondělí, od 10 do 18 hod.

MILAN HOUSER: Přitažlivost

Oblastní galerie Liberec

14. 6.–15. 9. 2024

Kurátor: Filip Suchomel

O Milanu Houserovi

Milan Houser (*1971) žije, pracuje i učí v Brně. Již záhy po vstupu na půdu Akademie výtvarných umění v Praze, kde studoval v letech 1993—2000 v ateliéru monumentální tvorby Aleše Veselého, spolu s obratem k abstraktnímu výrazu opustil tradiční štětcovou malbu a přešel k jiným, více experimentálním výrazovým technikám.

Po řadě pokusů si díky spolupráci s výrobci lakových substrátů nechal vytvořit speciální, dnes již ikonický měkký, extrémně pomalu schnoucí lak nazvaný CELOLESK C-1037 C0000 Bezbarvý Houser, který se stal základním pilířem jeho finální tvorby.

Pravidelně vstupoval v řadě realizací i do veřejného prostoru a často pracoval na pomezí malby, sochařských přístupů a prostorových instalací. Na výstavě nelze opomenout ani světélkující repasované modeleto Koule, a samotnou plastiku osazenou již v roce 2002 na libereckém Guttenbergově náměstí.

Předchozí

Změna územního plánu na Palmovce je schválená!

Khudi Bari v kampusu Vitra

Další