PROČ MÍT OBLEK NA MÍRU

|

Obleky, pořádná krejčovina a věci na zakázku nikdy nevymřou

Text: Michal Trnka

Foto: The Owners

Tohle téma už je možná staré jako lidstvo samo. Každá generace kritizuje tu novou za to, jak žije, a hlavně zato, jak se obléká. Že za jejich mladých let se tohle nebo tamto nesmělo, nedělalo nebo dělalo jinak. A i přes to všechno je oblek jeden z mála druhů oblečení, který nezmizel a rozhodně se k tomu ještě nechystá.

Oblek bude vyjadřovat, kdo jste. Bude vyjadřovat vás a váš osobní styl. A v tom je kouzlo zakázkové výroby.

Už dávno před rokem 2020, kdy se pořád ještě s větším či menším nadšením chodilo do kanceláří, restaurací a divadel, se čas od času prorokoval brzký konec obleku. Nestalo se. Vy­berte si jakýkoli mezník – divoké devadesátky, začátek Facebooku s Markem Zuckerbergem v mikině, Steva Jobse v roláku, koronu v pyžamu nebo třeba krypto milionáře v teplácích. Nikdo z nich oblek pořád ještě nedokázal zlomit. Když totiž nastane „ona událost“, a ta může být pro každého jiná, vždycky si nakonec i ten nejzarytější odpůrce oblek vezme. (Ano, když se Facebook soudil, i Zuckerberg sundal mikinu.)

Neexistuje žádný jiný kousek oblečení, který by dokázal, pokud je správně střižený, zalichotit téměř jakékoli postavě.

CO TRIČKO A TEPLÁKY NEDOKÁŽOU

To, proč tady s námi oblek pořád je, má několik důvodů. Jedním z nich je fakt, že za­tím ještě pořád nikdo nevymyslel nic lepšího. Neexistuje žádný jiný kousek oblečení, který by dokázal, pokud je správně střižený, zalichotit téměř jakékoli postavě. Je jedno, jestli jste Danny DeVito, The Rock nebo třeba Michael Jordan. Je jedno, jestli máte vysekanou postavu jako ze starých řeckých bájí a pověstí, nebo spíš tíhnete k pěti kouskům a víkendovému gauči.

Oblek vždy dokáže zvýraznit to, co uká­zat chcete, a zakrýt to, co ukázat nechcete. Správný střih vám může ubrat na váze a do­konce i na věku. Správný vzor vás může udělat vyšším nebo ramenatějším. Správně zvolený materiál z vás může udělat ležérního Itala, anebo formálního Angličana.

Každý z nás chce vlastnit něco, co nebudou mít všichni, něco, co bude jen jeho, s čím se ztotožňuje, co ho nějakým způsobem prezen­tuje a co ho v určitém směru dotváří.

Oblek vždy dokáže zvýraznit to, co ukázat chcete, a zakrýt to, co ukázat nechcete.

KREJČOVINA NABÍZÍ KOMFORT

Toto vše je však jen jedním z plusových bodů ve sloupci „pro“ ve vaší tabulce „Proč mít oblek na míru“. Hlavním plusovým bodem ve stejném sloupci je jednoznačně komfort. Zakázková krej­čovina tady totiž vždy byla a bude hlavně proto, aby oblečení dokonale padlo a splňovalo všech­ny, jakkoli specifické, požadavky zákazníka.

Každá doba a každý zákazník má ale samo­zřejmě požadavky úplně jiné. Dnes nepotřebu­jete, aby vás oblečení extrémně hřálo, protože se v kancelářích už netopí uhlím. Stejně tak nejezdíte kočárem, ale hezky vyhřátým autem, ve kterém nedržíte opratě, ale volant, a tak potřebujete, aby měla vaše košile nebo sako úplně jiný rozsah pohybu než dřív. Tohle všechno dokáže šikovný krejčí reflektovat, a vy tak vůbec nemusíte vědět, že máte sako na sobě. A i když má i krejčovina svoje limity (v zásadě jen ty fyzikální), tak vám žádná konfekce z ramínka stejný pocit rozhodně nenabídne.

Rozdíl mezi šitím na míru a konfekcí spo­čívá také v tom, že vy sami jste od začátku součástí vzniku celé věci. Nejste jen nositelem zhmotněných nápadů všech možných návrhářů, kteří si občas pletou reálný život s přehlíd­kovým molem, ale máte možnost upravovat a vybírat vše k vaší spokojenosti.

Potřebujte kapsu navíc? Máte ji mít. Něco se vám na saku nelíbí? Nebude to tam. Každý sebemenší detail si můžete sami zvolit. Pokud ale nevíte, co přesně chcete, nevadí. Zkušený krejčí by měl být hlavně rádcem a nasměrovat vás ke správné variantě. A pokud někdy řekne: „Ne, tohle vám neušiju,“ pak to může být jen ku prospěchu věci. I když si sami můžete zvolit cokoli, někdy je dobré nechat si poradit odborníkem.

Zakázková krejčovina tady vždy byla a bude hlavně proto, aby oblečení dokonale padlo a splňovalo všechny, jakkoli specifické, požadavky zákazníka. 

OBLEČENÍ, KTERÉ ZAPADNE DO ŽIVOTA

A tohle všechno bereme u nás v ateliéru v úvahu. V The Owners chceme nejdříve znát váš život a teprve pak vám ušijeme oblečení, které do něj přesně zapadne. Vy tak můžete věnovat čas tomu, na čem opravdu záleží a ne ho trávit v nákupních centrech.

Postaráme se o to, aby každá část vašeho šatníku byla nejen kvalitní, ale i funkční a od­rážela vaše potřeby. A je jedno, zda jde o oblek na míru, nebo casual outfit na víkend mimo město nebo dovolenou.

Více na www.theowners.cz.

Předchozí

Studie představuje budoucí podobu letenské třídy Korunovační

Metropolitní plán má zelenou

Další