Slabé výsledky stavebnictví

|

Červencový výkon stavebnictví lze jen stěží hodnotit pozitivně. Stavební výroba se snížila meziměsíčně skoro o 3 %, meziročně byla slabší o 2,7 %. Nejde navíc o nahodilý jeden výsledek, ale útlum ve stavebnictví je patrný už vlastně od začátku roku. Ve srovnání s rokem 2019 je už jeho produkce nižší o 3,5 %.

Stavebnictví prochází útlumem v důsledku vysokých cen materiálů a prací, které nutí firmy i veřejný sektor přehodnocovat dřívější zakázky. Nasvědčuje tomu i pokles výkonu v inženýrském stavitelství, které se zaměřuje na výstavbu infrastruktury.

Citelně se změna ekonomické situace podepisuje i na bytové výstavbě. Jestliže na jaře ještě výstavba nových bytů mířila k rekordům, v posledních měsících se začíná stavět mnohem pomaleji, a to zejména v hlavním městě a ve středních Čechách, kde se v posledních letech prudce nemovitosti v důsledku slabé nabídky zdražovaly.

Útlum hypotečního trhu spojený s přísnější regulací a vysokými úrokovými sazbami se podepisuje na tomto segmentu výstavby a nejspíš povede dál k odkládání některých projektů. Zvlášť, když budou i pod zesíleným nákladovým tlakem.

Stavebnictví má stále šanci na pozitivní obrat, nicméně jeho základním předpokladem bude schopnost čerpat peníze z fondů EU, včetně tzv. fondu obnovy. Jak se v tomto směru bude ČR dařit, je otázkou.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Předchozí

Designblok představuje to nejlepší z programu 24. ročníku

Nová čtvrť Rohan City

Další