Trh se zpomalením prodejů bytů vrací k normálu

|

Loni se v Praze prodalo 7450 bytů. Meziročně to bylo o 28 % více a šlo o nejsilnější rok v novodobé historii. Rekordní poptávka, kdy byty zařazené do prodeje mizely ještě na papíře, vedla k tomu, že někteří developeři už neměli co nabízet. Nabídka nových bytů byla nejnižší za posledních 10 let. Současným zpomalením prodejů se trh postupně vrací k normálnímu fungování.

Hodnota nových bytů v Praze od roku 2015 vzrostla o více než 140 %

Enormní zájem o bydlení v hlavním městě, poháněný zejména snahou bezpečně uložit své úspory, výhodnými úrokovými sazbami a přebytkem úspor v domácnostech. Kombinace těchto faktorů vedla v uplynulých dvou letech v hlavním městě k tomu, že se většina rezidenčních projektů prodala ještě před dokončením.

„V posledních letech platilo, že se téměř všechny nové byty vyprodaly ještě ‚na papíře‘ nebo v průběhu výstavby. Přitom dříve, za normálního stavu trhu, se jen část bytů prodala v průběhu výstavby a část se prodávala až dokončená,“ upozorňuje zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Pomalé povolování blokuje příjmy do státního rozpočtu v řádu miliard
Zpomalením prodejů bytů se trh postupně vrací k dlouhodobému normálu. Vedle toho však v posledních měsících přibrzdilo i tempo povolování nových bytů. V říjnu se v Praze povolilo jen 71 bytů v bytových domech a v září dokonce jen 16. Dosavadním tempem by zelenou letos dostaly pouhé 4000 bytů. To je o polovinu méně než v loňském rekordním roce a ukazuje se, že loni šlo jen o světlou výjimku. V Praze je přitom rychlejší povolování velmi potřeba, aby nově příchozí obyvatelé měli kde bydlet a došlo ke smazání deficitu z předchozích let, který již přesahuje 30 tisíc bytů. Je také potřeba, aby nové byty měly stavební povolení a byly rychle připravené k výstavbě, až se stavební náklady vrátí do normálu a trh se znovu oživí.

Přitom je kde brát. Bytů v přípravě stále přibývá a nyní je jich rekordních 137 tisíc. Ročně se jich v Praze ale v dlouhodobém průměru povoluje jen kolem 3500, povolit tuto porci by tak zabralo dlouhých 39 let. Bez systémové změny ale není šance na zlepšení.

Pomalým povolováním také český rozpočet přichází o miliardy na daních. „Každý nový byt v Praze přináší státu jen na DPH v průměru 1,5 milionu korun. A dalších zhruba 250 tisíc korun navíc pak inkasuje Praha na ‚dobrovolných‘ příspěvcích od investorů,“ připomíná ekonomický přínos nové bytové výstavby Kunovský. Státu by všech 137 tisíc připravovaných bytů v celkové hodnotě téměř 1,5 bilionu korun mohlo jen na DPH přinést přes 190 miliard korun.

Mapa s počtem připravovaných bytů v Praze

Zdroj: Analýza Central Group, data k 16. 11. 2022

Třikrát dražší hypotéky zásadně zbrzdily prodeje bytů

Nových bytů je na trhu dlouhodobě nedostatek, poptávka po novém bydlení je přitom stále velká. Lidé jen při drahých hypotékách a v současné celkové nejistotě odkládají nákupní rozhodnutí.

Úroky hypoték, na kterých jsou prodeje bytů závislé, se ještě loni pohybovaly kolem 2 %, ale nyní je to už přes 6 %. Česká národní banka navíc zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Tu dříve čerpala nadpoloviční většina kupujících nových bytů, dnes to jsou jen jednotky procent.

Na jaře, které bývá tradičně obdobím nejsilnějších prodejů nových bytů, se očekává oživení rezidenčního trhu. „Dá se předpokládat, že lidé už překonají současný šok z energetické krize, inflace a celkové nejistoty, což podpoří jejich chuť pořídit si nové bydlení nebo bezpečně investovat,“ doplňuje Kunovský. Nejdůležitějším impulsem pro opětovný boom prodeje nových bytů bude výrazné zlevnění hypoték a jejich přiblížení k úrovni 3 % ročně, což by mohlo nastat už v letech 2024 / 2025.

Předchozí

Soutěž o Nový Hlavák v další fázi

Unikátní pec pro využití skla v architektuře

Další